Nazivi biljke
Familija: Umbelliferae
Narodni: Bedrenika
Latinski: Pimpinella magna
Ljekarski: Radix pimpinellae
Engleski: Greater pimpernel
Njemački: Bibernelle grosse
Talijanski: Fragoselino
Francuski: La grande pimprenelle
Nalazište:
Raste na livadama, pašnjacima, uz putove i u šikarama
Opis:
Biljka ima trajnu, zeljastu, oko 50 cm visoku, razgranatu stabljiku. Listovi su perasti, sa 3-5 lisaka, nasuprotni su, na rubu tupo nazubljeni. Na gornjem dijelu stabljike nalazi se po koji listić. Korijen je rizom, neugodna mirisa kao papar. Cvjetovi su ružičasto-bijeli ili žuti, te čine cvjetni štitac. Cvate od lipnja do listopada.
Sadrži:
željezo, kalcij i gorke tvari, pimpinelin, izobergapten, saponozid, gumu, umbelliferon, eterično ulje, tanin i kumarin.
Bere se:
u proljeće i jesen i to korijen.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Eterično ulje djeluje ljekovito na kronične upale grla i ostalih organa, olakšava mokrenje, popravlja menzes i probavu, koristi protiv astme, čisti i jača krv i živce, liječi bolesti pluća i reumu,čisti bubrege od kamenaca, potiče izlučivanje loših sokova, kamenaca mokraćnog mjehura, a pomaže i kod gihta i uloga. Radi popravljanja stolice i jačanja probavnih organa uzima se dvaput do triput dnevno prah istucanog suhog korijena, koliko stane na vršak noža, s malo vina ili mlijeka. Čaj skuhan od korijena potiče rad jetre, otjecanje žuči i probavu, a budući da djeluje na sluznice, koristi i u slučaju slabog i’ spuštenog želuca, slabosti crijeva, kašlja i promuklosti.
Radi rastvaranja i otklanjanja nezdravih tvari iz tijela kuha se korijen s 1 velikom žlicom meda u jednakim dijelovima vode i vina. Taj čaj jača nakon preboljelih teških bolesti. Kuha li se korijen s kaduljom (Salvia officinalis) i kičicom (Erythraea centaurium) s malo meda, čisti pluća, prsa i mokraćni mjehur. Tinktura korijena uzima se u vrućoj šećernoj vodi, svaki sat po 1 velika žlica, radi uklanjanja otrovnih tvari iz tijela.
Radi liječenja od bronhijalne astme uzmemo po 35 g bedrenike i steže (Potentilla tormentilla) i po 15 g lista brez (Betula alba) i rute (Ruta graveolens); 3 velike žlice te mješavine prokuhamo 10min. u 1/2 l vode i ostavimo da stoji 2 sata. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica. Radi liječenja od katara u nosu i ždrijelu 2 velike žlice mješavine od po 25 g bedrenike, kadulje, kamilice (Flores chamomillae) i stolisnika (Achillea millefolium) prokuhamo 5 min. u 400 g vode; kad se to ohladi, procijedi se i tim se mlakim čajem ispiru nos i grlo. Dobro je također tri velike žlice mješavine od po 20 g bedrenike, kamilice, stolisnika, kadulje i steže (Potentilla tormentilla) prokuhati u 1/2 l vode na tihoj vatri 10 min., pa pošto 2 sata odstoji procijediti i grgljati. Jedna velika žlica mješavine od po 20 g bedrenike i omana (Inula helenium), po 10 g kamilice, tetr1jana (Marubium vulgare) i cvijeta od tmine (Prunus spinosa), te 30 g stolisnika popari se s 200 g kipuće vode, zatim se poklopljeno ostavi da stoji 2 sata pa se procijedi. To se pije navečer, prije spavanja, u slučaju kad izostane menzes.