Nazivi biljke
Familija: Rasaceae
Narodni: Breskva
Latinski: Prunus persica
Ljekarski: nije u farmakopeji
Engleski: Peach tree
Njemački: Pfirsich
Talijanski: Pesco
Francuski:La peche
Nalazište:
Uzgaja se kao voćka u vrtovima i plantažama.
Opis:
To je tanko, oko 18 stopa visoko drvo. Listovi su kopljasti, oštro nazubljeni, na kratkoj peteljci. Zimi su složeni u lisne pupoljke. Ružičasti cvjetovi, vrlo ugodna mirisa, procvjetavaju pojedinačno iz grana, i to prije od listova. Grane su tanke i nježne, a kora je stabla sivo crvenkasta s bijelim bradavicama.
Plodovi su okrugli, poput jabuke, mesnati, sočni , žuto zelene ili narančaste boje, a vanjska, baršunasta kora ponekad je mjestimično crveno obojena. Velika, vrlo tvrda, duboko izbrazdana koštica sadrži manje više gorku sjemenku sličnu bademu.
Sadrži:
U jezgri koštice ima amygdalina i fermenta emulzina, koji se nalazi također, u manjoj količini, u lišću i kori. Zatim ima masnog ulja bademastog, malo nagorka okusa, a u plodu grožđanog šećera, karotena, voćnih kiselina, nešto željeza i mineralnih soli.
Bere se:
U ožujku i travnju, za vrijeme cvatnje cvijeta, a plodovi potkraj ljeta, kad dozru. Upotrebljavaju se pupoljci, cvjetovi i lišće.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Breskva oslobađa crijeva od truleži i čini nepotrebnima sve druge lijekove za tu svrhu. Umirujc živce kod djece, pospješuje izlučivanje žuči, krijepi jetru, podražuje i osvježava stijenku želuca, a jača i pluća; primjenjuje se kod crijevnih bolesti, rak-rana, groznice i malarije. Za čaj prelijemo 30 g cvijeta s ½ I kipuće vode ili mlijeka, ostavimo stajati 5 min. i zatim procijedimo.
Pijemo 3 puta dnevno po šalicu. Sirup se pravi od soka istisnutog iz 6 g svježih cvjetova u doba cvatnje. Uzme se puna kavska žličica soka i pomiješa s 94 g običnog sirupa od šećera.
Mjesto soka može se uzeti i ekstrakt od narnočenog i isparenog cvijeća u omjeru: 6 g tekućeg ekstrakta breskvina cvijeta i 94 g sirupa. Uzimaju se 1-2 velike žlice dnevno prije spavanja u slučaju hripavca.