Herbarium – Čelebi grana

-

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Čelebi grana
Latinski: Solidago virga-aurea
Ljekarski: Herba solidaginis virga-aureae
Engleski: Goldenrod
Njemački: Goldrute gemeine
Talijanski: Erba pagana, Verga d’ oro
Francuski: Solidage verge d’ or

Nalazište:

Raste u suhim, svijetlim šumama, na šumskim stijenama i visokim stijenama planina.

Opis:

To je trajna zeljasta, 10-60 cm visoka biljka, uspravne, tanke stabljika, na gornjem dijelu jako razgranate. Listovi su duguljasto ovalni, dlakavi, donji s peteljkom i na rubu pilasti, a gornji bez petiljke, sjede na stabljici. Sitni, zlatnožuti cvjetovi čine na vrhu stabljike glavičaste cvatove, slične metlici. Cvate od srpnja do listopada. Lijepo miriše. Debeo korijen žbunasto je razgranat .

- Google oglasi -

Sadrži:

Cijela biljka sadrži eteričnog ulja, i to: u korijenu 1,2%, u lišću 0,70%, u cvijetu 0,50% i u stabljici 0,30%. Katehinskog tanina ima u cvijetu 16%, u lišću 11-150,;0, u korijenu 8-10%, u stabljici 4-9%, a u sjemenu 6%. Saponozida ima najviše u stabljici, u lišću i cvijetu nešto manje, a u korijenu najmanje. Osim toga biljka sadrži i flavonoid i organske kiseline.

Bere se:

Cvijet s grančicom potkraj ljeta.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Liječi od proljeva, teškog mokrenja i bolesti bubrega, osobito upale bubrega (Nephritis) i upale izlaza iz rnokračnog mjehura s jakim bolovima kod mokrenja, talogom u mokraći i čestim mokrenjem. Hladan čaj čelebi-grane istjeruje plinove, a vrući izaziva znojenje. Služi i kao korigens drugim ljekovima lošeg okusa, a budući da steže, liječi i od proljeva sa sluzi (Enteritis mucomembranacea) i katara debelog crijeva (Colitis) sa sluzi, s bolovima i čestim tjeranjem na ispražnjivanje (tenezmima), kao npr. kod tuberkuloznih bolesnika.

Kad djeci izbiju zubi, ili kad obole od hripavca, dobivaju često proljev. U tom slučaju koristi čaj od 100 g cvjetne grane, poparene litrom kipuće vode. Pošto odstoji poklopljen cijelu noć, ocijedi se i pije umjesto vode u toku dana. Zasladuje se medom.

- Google oglasi -

Drugi je način pripremanja lijeka da se biljka kuha u vodi 10 min., ostavi zatim poklopljena da stoji 12 sati, procijedi se pritiskanjem na cjedilo i malo zasladi medom. Pije se 100-200 g na dan.

Stariji mogu piti odvar od 30 g biljke na 100 g vode, i to po 2-3 šalice na dan, ili po 2 kavske žličice alkoholature na dan, osobito kod astme na bazi uremije, u slučaju gušenja, kad je krv puna otrova vlastitog organizma, kao npr. zbog lošeg mokrenja uzrokovanog bolešću bubrega i sl. Za liječenje bolesnih bubrega najbolja je mješavina od 70 g lišća breze (Betula alba) i po 20 g čelebi-grane i bosiljka (Ocymum basilicum).

Tri velike žlice te mješavine popare se s ½ l kipuće vode, pa se to ostavi poklopljeno da stoji 3 sata, zatim se procijedi i pije triput dnevno po šalica prije jela. Dobro je i 50 g korijena steže (Potentilla tormentilla) kuhati ½ sata, na kraju tridesete minute dodati 50 g čelebi-grane i još 5 min. kuhati, ostaviti da poklopljeno stoji 15 min.i procijediti i piti triput dnevno po 1 šalicu. Pri teškom mokrenju i uremiji pomaže mješavina od po 20 g čelebi-grane, korijena selena (Levisticum officinale), sapunjače (Saponaria off.) i brezova lišća: 5 velikih žlica mješavine treba da kipi 10 min. u 1 I vode, zatim se ostavi poklopljeno preko noći, a drugi se dan pije umjesto vode.

Smije se zasladiti samo 1 kavskom žličicom sirupa od ribizla ili kiselih višanja. Radi liječenja odreume i upale zglobova uzme se-po 20 g čelebi-grane, brezova lišća, izopa (Hysoppus off.), Iva-trave (Teucrium montanum) i paprenog lisca (Polygonum hydropiper), pa 5 velikih žlica te lišća, izopa (Hysoppus off.), Iva-trave (Teucrium montanum) i drugi dan pije mjesto vode. Rane se ispiru i oblažu odvarom od po 25 g čelebi-grane, petrovca (Agrimonia eupatoria), kaduIje (Salvia off.), rusomače (Capsella bursa pastoris) i zmijske trave (Sanguisorba minor) a prokuhano 15 min. u 1 I vode pije se pošto odstoji 8 sati.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Kravojac

Nazivi biljke Familija: UmbelliferaeNarodni: KravojacLatinski: Angelica sylvestrisLjekarski: Radix, herba angelicae...

Smijete li kombinovati antibiotike s drugim lijekovima?

Antibiotici su lijekovi koji se koriste u liječenju bakterijskih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas