Herbarium – Dragoljub

-

Nazivi biljke

Familija: Tropaeolaceae
Narodni: Dragoljub
Latinski: Tropaeolum majus
Ljekarski: Herba nasturtii indicis
Engleski: Indian cress
Njemački: Kapuzinerkresse
Talijanski: Cappuccina
Francuski: Le cresson d’Inde

Nalazište:

Uzgaja se kao ukrasna biljka u cvjetnjacima i loncima, a raste i u svijetlim, obasjanim bukovim šumama i gajevima.

Opis:

To je jednogodišnja, zeljasta, oko 15 cm visoka biljka, gotovo okruglih listova, gusto protkanih žilama. Jaki, narančasto-žuti cvjetovi, išarani crvenim prugama, imaju svojstven miris.

- Google oglasi -

Sadrži:

Sumporni heterozid glikotropaeolozid, zbog kojega djeluje antibiotski, encim mirozid, smolu, pektin, gumu, tanin, šećer i vitamin C.

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljavaju se svježi list i cvijet, a ponekad i zrelo sjeme. Lišće i cvijet sabiru se za vrijeme cvatnje, a plod u ranu jesen, kad sazri.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Zbog sadržaja vitamina služi kao proljetna salata (mlado lišće treba sitno isjeckati, malo posoliti i dodati limunov sok) koju valja uzimati bar jednom dnevno, ili se iz svježe biljke iscijedi 10—15 g soka za istu svrhu: proljetnu kuru protiv skorbuta. Kako se ta biljka može uzgajati i u loncima, ljeti na balkonu a zimi u sobi kraj prozora, osigurava nam cijelu godinu ljekovitu salatu, u smislu preventive, jer isparljivo eterično ulje dragoljuba uništava mnoge zarazne klice.

Jednako će koristiti uzmemo li 5—10 g dragoljubova sjemena, sitno ga stučemo i dodamo vode, pa pošto tako odstoji 2 sata popijemo s nekim voćnim sokom. Sumporno ulje u dragoljubu djeluje ljekovito u slučaju emfizema, kroničnog, pa i tuberkuloznog bronhitisa, pospješuje izbacivanje sluzi, osobito zagnojene, pomaže u astmi, pojačava izlučivanje mokraće, olakšava poteškoće što ih stvara bolesna žuč, jača spolnu moć. Uzima se triput dnevno po 1 kavska žličica alkoholature, razrijeđene s malo vode.

- Google oglasi -

Porast kose pospješuje tinktura koja se priprema tako da se sitno isjecka po 100 g svježeg lišća dragoljuba, koprive (Urtica dioica) i šimšira (Buxus sempervirens), pa se sve prelije s 500 g alkohola. Ostavi se da stoji 21 dan, i za to se vrijeme svaki dan jedanput dobro promućka. Zatim se procijedi tiskanjem. Tom se tinkturom trlja koža na glavi pomoću mekane četkice. Nakon 1 sat treba glavu oprati mlakom vodom. To se ponavlja svaki dan tri tjedna. — Ista tinktura služi i za vanjsku upotrebu kod nekih kožnih bolesti.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Prehrana bez glutena: Gdje prestaje briga o zdravlju i počinje marketinški trend?

Trend prehrane bez glutena postao je posebno aktuelan u...

Proljetni jaglac vjesnik proljeća – Ljekovita svojstva – Čaj od jaglaca recept

Jaglac (vesnača, jagorčika, lat. Primula) je jedna od prvih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas