Herbarium – Hrast lužnjak

-

Nazivi biljke

Familija: Fagaceae
Narodni: Hrast lužnjak
Latinski: Quercus robur
Ljekarski: Cortex quercus
Engleski: English oak
Njemački: Stieleiche
Talijanski: Quercia
Francuski: Le chene

Nalazište:

Raste većinom po ravnicama, tvoreći čitave šume.

Opis:

Hrast dosegne starost i do nekoliko stoljeća, visinu do 40 m, a debljinu do 2,5 m. Ima veliku krošnju i duboko spucanu, tamnosivu, dosta mekanu koru koja je na vrsnim granama glatka crvenkasto smeđa. Lisce je tamnozeleno, perasto I na kratkim peteljkama. Žutozeleni cvjetovi razvijaju se s lišćem. Plod mu je žir, jajasto okrugao oraščić s drvenom kapicom na kojoj je peteljka. Hrastova ima više vrsta, ali za lijek se upotrebljava lužnjak.

- Google oglasi -

Sadrži:

U mladoj, svježoj kori ima vise od 20% hrastova tanina (Acidum quercitanieum), kojega u staroj kori ima 5-10%, zatim galne kiseline, elagne, floroglucinola, taninskog crvenila flobafena, 5-6% gume, pa masti, smole, pektinskih tvari, šećera, kvercitina i gorkog kvercina. Hrastova je kora izraziti adstringens, antiseptik i antidot (protuotrov) teskim kovinama i alkaloidima. Žir sadrži oko 30%škroba, 6-8% tanina, mast, šećer, kvercit, limunovu kiselinu i fosfor. Upotrebljavaju se list, žir i kora.

Bere se:

Mlado lišće, a srednja kora mladog hrasta, bez pluta, skida se u rano proljeće, prije listanja stabla, ili u jesen, kad otpadne lišće.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

U slučaju trovanja gljivama ili nekom drugom hranom treba piti 1 I mlijeka u kojoj su se 5 min. Kuhale 3 velike žlice sitno isjeckane hrastove kore. To mlijeko, procijeđeno, pije se tako dugo dok se ne počne povraćati. Ako se uzme prije nego što je otrov ušao u krv, to je siguran protuotrov.

Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica kore kuha 2-4 min., u 2 dl vode, pa pošto 10 min. odstoji, procijedi se. Piju se 3-4 šalice u toku dana u gutljajima. Može se, također, 40 g hrastove kore s 1 velikom žlicom meda kuhati 20 min. u pola vina i pola vode (2,5 dl). Svakih ¼ – ½ sata popije se po gutljaj toga čaja koji djeluje tako da jača srce, zaustavlja krvarenje iz želuca i crijeva, pluća, maternice, hemoroida, fistula, liječi od prehlade mokraćnog mjehura i od povratne groznice.

- Google oglasi -

Kao lijek protiv bijelog cvijeta u žena uzme se 10 velikih žlica kore, kuha u 1 I vode 10 min. i procijedi. Time se ispire spolovilo pomoću irigatora. Protiv nekih kožnih bolesti služe oblozi od tog odvara: u nju se nameću lanene krpe i njima ,oblažu bolesna mjesta na kozi.

Protiv groznice, bolesti jetre, proljeva, kamenaca žučnog mjehura i bubrega, i protiv grčeva koje oni izazivaju, treba u ½ l jake rakije močiti 4 žlice hrastove kore 10 dana, i uzimati 10-20 kapi u malo vode triput dnevno prije jela.

Protiv krvarenja iz maternice, izazvanog upalom, tumorom ili kod starijih žena klimakterijem, pomaže odvar od 100 g kore kuhane 10 min. u 1 l vode. Pije se triput dnevno po 1 mala šalica. Istodobno su potrebne svakodnevne sjedeće kupke u odvaru od hrastove kore, najmanje mjesec dana, i to najbolje navečer, da se može odmah leci u krevet i izbjeći prehlada.

Sjedeća kupelj priređuje se ovako: U zemljani, iznutra pocakljen dvolitreni lonac stavi se za dvije dobre šake hrastove kore i zalije hladnom vodom do vrha, poklopi porculanskim ili zemljanim poklopcem i ostavi preko noći. Ujutro se stavi kuhati i, kad zakipi, ostavi na laganoj vatri da polak kuha još pola sata. Zatim se skloni s vatre i ostavi poklopljen do večeri. Tada se u posebnom loncu jako ugrije toliko vod da, kad se sjedne u sjedeću kadu, dosegne preko pupka. Kuhani »ekstrakt« iz zemljanog lonca ulije se u tu vodu kroz čajno cijedilo, da u kadu ne udu komadi kore.

Kad se sjedne u nju, kadu, pokrije se tijelo iznad vode plahtom da se spriječi i prehlada i da ne izlazi para. Prvi dan sjedi se u kupki 10, drugi 15, a treći i dalje po 20 minuta. Voda treba da bude vruća, koliko se najviše može izdržati, jer se tada kožne pore jako otvore i kupka je djelotvornija. Nakon kupke ne valja trljati, nego samo lakim pritiskom ručnika osušiti, zatim se treba omotati starom plahtom, leci u krevet i pokriti se. Buduće da od tanina iz hrastove kore ostaju smeđe mrlje, koje s ne daju oprati, za sušenje i omatanje tijela poslije kupke treba uzeti stare ručnike i plahte, koje, poste ih upotrijebimo, možemo posušiti i sutradan se opet njima poslužiti.

Tim postupkom liječe se bolesnici i od različitih upala maternice, adneksa, tj. jajnika i drugih okolnih organa, pa hemoroida, ispadanja izlaznog crijeva (prolapsus recti), raspuklina (fissura recti) i sl. Naravno, uvijek je potrebno posavjetovati se s liječnikom, koji ce ocijeniti dopusta li srce vruću kupku, nije li posrijedi kakvo gnojenje s visokom temperaturom ili slično,zbog čega treba pričekati s kupkama dok se proces ne smiri.

U iste svrhe može se upotrijebiti i mješavina od jednakih dijelova hrastove kore i orahova lisca. Taj odvar može poslužiti i za obloge koji se stavljaju na izlazno crijevo u slučaju raspuklina, upaljenih i oteklih hemoroida i sI. Isti takvi oblozi liječe i raspucane bradavice na dojkama (Rhagades).

Odvar od 50 g mlade hrastove kore, kuhane pola sata u 2,5 dl vode, sluzi za grgljanje u slučaju, upale grla, guše ako nije odviše tvrda, otečenih vratnih žlijezda i promuklosti. Uz to treba oko vrata stavljati obloge od istog odvara i mijenjati ih svakih pola sata. Ozebine na udovima (perniones) i rane od ležanja (decubitus) ispiru se tim odvarom.

Mlado hrastovo lisce pripremljeno kao čaj jaca slabe, rekonvalescente, tuberkulozne i ljude bolesna srca. Velika žlica meda prokuha se sa 1,25 dl vina (crnog) i 1,25 dl vode; to se, još kipuće, prelije preko 25 g svježeg, malo svenulog lišća, još jednom stavi da zakipi i poklopljeno ostavi stajati 25 min. Pije se svakih pola sata ili sat po gutljaj. Radi liječenja djece od mokrenja u krevet doda se tom čaju kod kuhanja nekoliko zrna tamjana, koji djeluje katalitički i mijenja kemijski sastav čaja, tako da on tek tada dobiva svojstva potrebna za tu svrhu.

Još je bolje kad se popari mješavina od 20 g hrastova lišća, 3 g kantariona (Hypericum perforatum) i 2 g pelina (Artemisia absinthium). Pije se triput dnevno po 1 salica poslije jela, radi čišćenja krvi, jačanja želuca i protiv čireva svake vrste. Lišće kuhano s pola vode i pola octa liječi od zubobolje: to treba držati u ustima, na bolesnom zubu.

Napitak od žira liječi od malaksavosti, slabokrvnosti, nervoze, nesanice, kostobolje, umne tromosti, rahitisa, skrofula, i curenja iz uha. Piju se 1-2 manje šalice dnevno. Priprema se ovako: žir se prelije vrućom vodom. Za 24 sata isplivaju na površinu nevaljali, koje bacimo. Dobri, koji ostaju na dnu, izvade se iz vode, osuše u peci da im se ljuska lako skine, pa se oljušteni dalje kuhaju dok ne omekšaju. Voda se tada odlije, a žirevi izgnječe u kasu ili se izrezu na sitne kockice, pa se prže dok ne posmeđe (Ouercus semen tostum).

Jedna kavska žličica praha od prženog žira kuha se u 2 dl mlijeka, kao kakao. Prah se može kuhati u vodi i procijediti kao kava. Žirova je kava hranjiva i ljekovita. Čaj od osušenih i zdrobljenih plodova, kuhanih u vodi, djeluje još bolje nego čaj od lišća i kore.

Hrastove šišarke (Galla quercina) daju također dekokt za vanjsku i unutarnju upotrebu, koji je ne samo adstringens, nego i on služi kao protuotrov kod trovanja teškim kovinama i alkaloidima. Od šišarke se pravi tinktura gallarum, a dobiva se i oficijelni tanin za grgljanje, ispiranje, posipavanje rana i pravljenje masti. Od tinkture gallarum uzima se po 20-40 kapi dvaput dnevno, s vodom, prije jela. Od 5 g praha samljevene šišarke, pomiješanog s 30 g svinjske masti, dobiva se mast za rane na koži.

Žir samo oljušten, ispržen i samljeven kao kava jako je gorak, ali djeluje jace. Ta gorkost nestaje ako žirovu kavu pripremamo kako je opisano. Žir cisti krv, liječi od šećerne bolesti, vanjskih i unutarnjih hemoroida i skrofula.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Tonovi – melem za dušu

Svako od nas posjeduje vlastiti zvučni identitet, a uspješnost...

Izbacite ljutnju iz svakodnevnog života

Uspijete li izbaciti sav svoj bijes, smanjuje se i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas