Nazivi biljke
Familija: Graminae
Narodni: Ječam
Latinski: Hordeum vulgare
Ljekarski: nije u farmakopeji
Engleski: Bearley pearl
Njemački: Gerste
Talijanski: Orzo
Francuski: L’orge perle
Nalazište:
Raste na poljima, na kojima se sije za prehranu.
Opis:
To je jednogodišnja, zeljasta, do 1 m visoka biljka, s uspravnim ili malo podignutim klasom na kojemu su zrna složena poput crijepa na krovu.
Sadrži:
Sluz, oko 60% škroba, oko 50% sahariziranih ugljikohidrata, 10% bjelančevina, vitamina A, B, D i E, mineralnih soli, encima i alkaloid hordenin.
Bere se:
Cvate u toplijim krajevima u svibnju, a u hladnijima u lipnju. Bere se za vrijeme žetve.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ječam je vrlo koristan za starce. Liječi od plućnih bolesti, različitih upala, promuklosti i hemoroida.
U 2 l vode moči se ½ l ječma 12 sati (preko noći), Ujutro se doda nekoliko sitno nasjeckanih smokava, pa se sve zajedno kuha 1 sat na tihoj vatri. Pije se mjesto vode u toku dana. Gasi zeđu, rastvara sluz, a škrob pretvara u šećer. Oljuštena zrna daju kuhanjem sluzastu kasu koja sprečava proljev i promuklost. Obično se kuha 20 g ječma 3–4 sata u 2 dl vode, poklopi se i, poste odstoji 10-15 min., procijedi se kroz platno. Protiv lose probave uzimaju se 2–4 g posušenog i u prah stucenog ječma.
Za sirup se u 1 l vode stavi 250 g ječmenog brašna. Voda treba da bude zagrijana na oko 50° C. Kuha se na laganoj vatri četvrt sata, a zatim procijedi kroz lanenu krpu. Talog na cjedilu razrijedi se s 2 dl tople vode i opet procijedi. Obje se cjeđevine spoje, doda se do 1 1vode, zatim se primiješa 1,90 kg šećera i grije kako bi se šećer rastopio na temperaturi od 50° C. Uzimaju se 1-2 velike žlice poslije jela.