Herbarium – Kičica

-

Herbarium - Kičica

Herbarium - Kičica

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Gentianaceae
Narodni: Kičica
Latinski: Erythraea centaurium
Ljekarski: Herba centraurii minoris
Engleski: Lesser cantaury
Njemački: Tausendguldenkraut
Talijanski: Centauera minore
Francuski: La centaurey

Nalazište:

Raste po vlažnim, pješčanim brdskim livadama i pašnjacima, oranicama, šumskim čistinama i obroncima, često u tolikoj količini da se polja od nje zarumene.

Opis:

To je jednogodišnja ili dvogodišnja biljka, sa četvorouglatom, šupljom, oko 30 cm visokom, zeljastom, gore razgranatom stabljikom, s jajoliko dugoljastim, nasuprotnim, gotovo sljedećim listovima i plameno ružičastim, grozdastim cvjetovima koji tvore metlaste cvatove na vrhu stabljike. Stari i na suncu osušeni cvjetovi izblijede. Otvaraju se samo na suncu, obično oko podneva. Biljka je gorka okusa. Nije otrovna.

Sadrži:

Željezo, natrij, gorke heterozide: genciopikrozid, eritaurozid, eritrocentauroziđ, glikozid eritaurin, zatim smolu, šećer, vosak, do 1% alkaloida, od kojih najviše gencijanina, te eterično ulje.

Bere se:

Kad je u punom cvatu, a cvate u srpnju i rujnu. Upotrebljavaju se listovi i cvjetovi, tj. cijeli gornji dio biljke, koja se suši u hladu i na propuhu da se sačuva prirodna boja.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Za proljetno čišćenje krvi uzimaju se jednaki dijelovi kičice i maslačka (Taraxacum officinale) kao dodatak mesnoj juhi, radi uklanjanja žgaravice i bolova u želucu, radi poticanja na normalno lučenje sokova, protiv loše stolice, običnog i krvavog proljeva, glista, gihta i krvarenja, protiv groznice i temperature i za umirenje nervoznih bolesnika.

Čaj protiv groznice, potištenosti, sjete, histerije, glavobolje, bolesti želuca i loše probave, gripe, reume mišića i zglobova, žgaravice, šećerne bolesti i slabokrvnosti, priprema se od 20 g biljke koja se prelije s 2,5 dl kipuće vode. Pije se u gutljajima po 1 šalica u toku dana, ili Va šalice pol sata prije jela. Liječenje traje 2—4 tjedna. Uz spomenuto, taj čaj liječi od otvrdnulosti pluća poslije upale, čisti krv, odstranjuje žučne kamence i regulira neredovitu menstruaciju. Da bude ukusniji, dodaju mu se jednaki dijelovi kamilice (Flores chamomillae) i metvice (Mentha piperita).

Ako 1 velikoj žlici kičice dodamo 1 kavsku žličicu pelina, pa to prelijemo s 2,5 dl kipuće vode i umiješamo 1 veliku žlicu meda, dobivamo lijek protiv hripavca. Djeca uzimaju svaki sat po 1 kavsku žličicu, a odrasli svakih pola sata. I taj čaj koristi protiv otvrdnuća pluća i žučnog kamenca. Protiv nečistoće kože, mladenačkih akni i nekih osipa, treba 2 velike žlice mješavine od jednakih dijelova kičice i kadulje (Salvia officinalis) popariti s 2,5 dl kipuće vode: pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela.

Čaj pripremljen od 10 g (1 velike žlice) biljke koja sa kuha 2—3 min. u ½ l vode, liječi želudac, jetru i žuč. Piju se po 2 šalice u gutljajima u toku dana. Mjesto čaja može se uzeti i prašak od suhe biljke, do 2 g dnevno, što uz ostalo djeluje i protiv groznice, podstiče probavne organe, umiruje bolove nervoznih bolesnika i smanjuje kiselinu u želucu. Kad se 25 g kičice kuha u % 1 bijelog vina, a pije triput dnevno po 1 kavska žličica poslije jela, to jača živce i mišiće, a pomaže i protiv groznice. Još je djelotvornija tinktura, a uzima se triput dnevno po 10—15 kapi.

Lijek protiv svih nabrojenih bolesti možemo pripremiti i tako da bocu od % 1 napunimo svenutim listovima i cvijetom kičice, zalijemo do vrha jakom rakijom, ostavimo je na suncu ili kraj peči 6—8 tjedana, a zatim procijedimo i otfiltriramo. Uzima se 2—3 puta dnevno po 20 kapi. Kao gorki tonik (amarum) kičica djeluje slično lincuri (Gentiana lutea), pa pomaže i protiv slabokrvnosti.

Infusum, ili vodeni ekstrakt, pravi so od 10—20 g biljke na 1 1 vode, a djeluje kao i drugi pripravci od kičice. Npr.: Mješavina od po 20 g kičice, lincure, iđirota (Acorus calamus), gorke djeteline (Menyanthes trifoliata) i kore gorke naranče (Aurantii amari pericarpium) moči se 8—10 dana, uz češće mućkanje, u l i rakije komo vice. Pije se 1 rakijska čašica pol sata prije jela, triput dnevno.

Isto je tako korisna i mješavina od po 25 g kičice, trave ive (Teucrium montanum), lincure i šikaline (Cnicus benedictus), a priprema se kao i prethodni čaj.

Protiv nadimanja i vjetrova koristi mješavina od 20 g kičice, gorke djeteline, kamilice, metvice i matičnjaka (Melissae officinalis). Ako se, uz nadimanje, pojavljuju i grčevi u trbuhu, pomaže mješavina od po 20 g kičice, tetrljana (Marubium vulgare), metvice, kamilice i timijana (Thymus serpyllum); 1 velika žlica prelije se s 2,5 dl kipuće vode, poklopi, ostavi da stoji 15 min., pa zatim procijedi. Pije se po 1 šalica prije jela.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Sauna čuvar zdravlja tokom zime

Odlazak u saunu nije dobar samo za dušu i...

Vitku liniju održavajte uz pomoć ovih namirnica

Neke od slastica za koje smo mislili da su...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas