Familija: Urticaceae
Narodni: Kopriva velika
Latinski: Urtica dioica
Ljekarski: Folium urticae
Engleski: Netle wort
Njemački: Brennessel grosse
Talijanski: Ortica morta
Francuski: L’ortie grand dioique
Nalazište:
Raste svuda na zapuštenim mjestima, gajevima, rubovima suma, obalama rijeka i potoka i uz ograde, kao korov.
Opis:
To je trajna biljka, 60-80 cm visoka, uspravna, četvorouglate stabljike, s nasuprotnim, srcoliko šiljatim, grubo nazubljenim listovima kratkih peteljki. Lisce i peteljke imaju krhke dlake, na vrhu kukaste, a na dnu debele. Vrh im se na dodir odlomi, pa iz njih izlazi sok koji peče ili zari (zaoke). Zeleno-sivi dvodomni cvjetići vise iz lisnih pazušaca kao metlice. Korijen je puzavi podanak, a plodovi vrlo mali, crni nepucavci.
Sadrži:
Željezo, sumpor, kalcij, natrij, neke soli, mravlju, octenu, maslačnu i kremičnu kiselinu, vitamine A, C i K, neke alkaloide i glikokinin. U lišću ima tanina, klorofila, karotena, fitosterola, lecitina, nešto sluzi i voska, a u žaokama acetilholina i histamina.
Bere se:
Cvate od lipnja do rujna. Za lijek se bere korijenje u proljeće i u jesen, vrhovi mladih grančica s mladim lišćem u proljeće, čitava stabljika s cvjetovima cijelu godinu, a sjeme u kolovozu i rujnu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Čaj od koprive liječi od slabokrvnosti, naročito one koju izaziva radijsko i rendgensko zračenje. Rahitična djeca, zračena ultravioletnim zrakama ili hranjena zračenim ergosterolom (vitamin D), brže ozdrave ako piju svježe iscijeđen zeleni sok koprive, ili jedu njezino lišće kuhano u slanoj vodi, priređeno kao špinat. Sitno narezano lišće koprive 50 g kuha se u 1 1 vode oko 5 min., ostavi da stoji preko noći, pa se sutradan pije mjesto vode. Sok, dobiven iz 1 kg oprane i svježe, na stroju za meso samljevene koprive, pije se pomiješan s medom, i to 3—4 velike žlice na dan.
Čaj od svježih mladih pupoljaka, kuhanih 15 min. u 1 l vode, pije se u toku dana umjesto vode protiv slabokrvnosti. Za sirup se 1 kg bistrog, kroz čisti flanel procijeđenog soka kuha s 2 kg meda ili 1,5 kg kandisa 15 min. Piju se 3—4 velike žlice na dan. Isparavanjem soka u plitkoj porculanskoj posudi, nad vodenom parom, do gustoće meda, dobiva se ekstrakt od kojega uzimamo 5—10 g s medom, jedanput na dan.
Lijek protiv kamenaca mokraćnih organa priprema se tako da se mješavina od po 10 g koprive, preslice (Equisetum arvense) i lišća stolisnika (Achillea millefolium) kuha 10 min. u 1 l vode, zatim ostavi da poklopljeno stoji 4 sata, pa se procijedi. Pije se u toku dana, umjesto vode. Isto je tako dobro 3 velike žlice biljke močiti 10—12 sati u 2 1 vode, zatim kuhati dva sata, ostaviti poklopljeno da stoji još 1 sat, pa procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. To popravlja poremećenu izmjenu tvari u tijelu i pomaže da se sve nezdravo iz njega izluči mokraćom.
Protiv gihta, išijasa, reume i neuralgije koristi ovaj lijek: 10 velikih žlica lišća i sitno narezanog korijena koprive, 2 velike žlice trpuca (Plantago lanceolata) i 1 veliku žlicu smrvljenih smrekovih boba (Fructus juniperi) treba močiti u l i slatkog crnog vina 10—14 sati, zatim kuhati V2 sata sa 4 velike žlice meda pa ostaviti poklopljeno da stoji 2 sata. Uzima se toplo, po 1 žlica triput dnevno. U istu svrhu može se 20 dkg svježeg ili 3 dkg suhog usitnjenog korijena koprive močiti 14 sati u 2 dl crnog vina, zatim sve prokuhati V2 sata sa 8 velikih žlica meda pa ostaviti poklopljeno da stoji 1 sat. Pije se svaki sat po 1 velika žlica.
Čaj koji se priprema tako da se po 15 g osušenog lišća koprive, mažurana divljeg (Origanum vulgare) i timijana (Thymus serpyllum) prelije s ½ l kipuće vode, ostavi zatim poklopljeno da stoji 3 sata pa procijedi, pije se u toku dana umjesto vode protiv proljeva i slabosti. Protiv čira želuca i crijeva kuha se 10 velikih žlica usitnjenog lišća i korijena koprive sa po 1 žlicom trpuca i borovice. Pije se svaki sat po gutljaj (toplo). Isti čaj zaustavlja unutarnja i vanjska krvarenja (želudac, pluća, hemoroidi i otvorene rane na koži), liječi od bijelog cvijeta, žute groznice, kalaazara, papatačija, dengue, malarije i još nekih zaraznih i grozničavih stanja.
Sredstvo za čišćenje krvi, reguliranje probave, otklanjanje besanice i živčane napetosti priprema se tako da se 12 sati u ½ l vode moči mješavina od po 1 dkg svježeg lišća koprive, kiselice (Rumex acetosa), trpuca i kičice (Erythraea centaurium) kuha 10 min. s 2 velike žlice meda, ostavi da poklopljeno stoji 20 min. pa se procijedi. Pije se ujutro i navečer po 1 šalica poslije jela.
Protiv reume djelotvoran je ovaj lijek: 15 min. kuha se po 20 g lišća od koprive i breze (Betula alba) u ½ l vode, nakon toga se doda po 20 g cvijeta buditeljice (Spirea ulmaria), bazge (Sambucus nigra), lipe (Flos tiliae) i pupoljaka crne topole ili jablana (Populus nigra), pusti da opet prokipi 1—2 min., zatim ostavi da stoji 8 sati pa se procijedi.