Nazivi biljke
Familija: Rosaceae
Narodni: Krvara
Latinski: Sanguisorba officinalis
Ljekarski: Sanguisorbae herba, rhizoma
Engleski: Great burnet
Njemački: Weisenknopf grosser
Talijanski: Sanguisorba
Francuski: La pimprenelle
Nalazište:
Raste u grmićima na vlažnim livadama i šumama.
Opis:
To je višegodišnja biljka, oko 80 cm visoke, uspravne i razgranate stabljike. Jajoliki, perasti i nazubljeni na dugoj su peteljci. Brojni crveno-smeđi, zeleno-crveno prošarani cvjetovi tvore glavičaste cvatove na vrhovima stabljike. Korijen je rizom, pun tanina. Cesto se nade zelena biljka i pod snijegom. Muški su cvjetovi na dnu, ženski na vrhu, a hermafroditski u sredini stabljike.
Sadrži:
U rizomu ima oko 13% tanina, a u listu oko 200 mg % C vitamina, zbog čega se upotrebljava i kao povrće. Sadrži i nešto ulja.
Bere se:
Cvate od lipnja do kolovoza. Sabire se cijela biljka bez korijena. Suši se u hladu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Budući da steže tkiva, biljka liječi od proljeva i krvarenja, katara želuca i crijeva, pa čak i od amebne dizenterije s jakim bolovima zbog napinjanja (tenezmi). Ujedno i raskužuje i jača, uništava trulež u probavnim organima i sprečava nadimanje. Pomaže u slučaju krvarenja iz pluća i maternice, te kod spuštenog i proširenog želuca.
Najbolje djeluje alkoholatura od 1 dijela biljke močene 8 dana u 10 dijelova alkohola. Uzima se 30-50 kapi poslije jela u nekom čaju, najbolje u čaju od divlje verbene (sporis), ili u prokuhanoj vodi. Ako iz crijeva izlazi mnogo sluzi, treba uzeti 4 puta dnevno prije jela po 1 veliku žlicu lijeka pripremljenog od 290 g sirupa gaveza (Symphytum officinale) pomiješanog s 10g alkoholature krvare.
Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica biljke kuha u 300 g vode 1-2 min. i nakon 5 min. procijedi. Pije se 2-5 put a dnevno po šalica nakon jela.