Familija: Convolvulaceae
Narodni: Ladolež ili slak
Latinski: Convolvulus sepium
Ljekarski: Scammoniae radix
Engleski: Hedge bindweed
Njemački: Zaunwinde
Talijanski: Villuchio bianco
Francuski: Le liseron des haies
Nalazište:
Penje se po grmlju i ogradama.
Opis:
Tanka trajna stabljika penje se poput loze u duljinu i do 5 metara. Listovi su trouglati, srcasto klinasti koso savijenih šiljaka. Bijeli, zvonoliki cvjetovi, po 7-8, tvore grupe, a izlaze dugačkim peteljkama iz pazušaca listova. Uzgojem za ukras postignute su različite vrlo lijepe boje.
Sadrži:
Smolu, scammonium, gurnu, šećer, tanin i još neke tvari, te glikozid jalapin.
Bere se:
Cvate od srpnja do kraja rujna. Za vrijeme cvatnje bere se cijela biljka s korijenom i suši u hladu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Liječi osobito od tegoba žučnog mjehura, jetre, mokraćnog mjehura, od reume, zubobolje, arterioskleroze, vodene bolesti i bolesti želuca. U starom vijeku upotrebljavali su ga kao purgans, jaki diuretik i sredstvo za jačanje sekrecije crijeva, obnavljanje oštećenih stanica jetri, protiv zastoja krvi u trbuhu i početka vodene bolesti.
Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica popari s 3 dl kipuće vode. Od alkoholature (1:10), uzima se kavska žlica, triput dnevno sa čajem od bijelog sljeza. Pojavi li se u stolici odmah treba prestati s upotrebom te biljke. Alkoholature od svježeg korijena uzimaju se 2-3 kavske žličice (10–15 g) dnevno u sljezovu čaju.
Radi oslobađanja od plinova treba 1 veliku žlicu mješavine od 50 g ladoleža, po 10 g metvice paprene (Mentha piperita), kima (Carum carvi) , komorača (Fructus foeniculi), matičnjaka (Melissae officinalis) i cvijet božura (Paeonia officinalis) popariti s 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i nakon 5 minuta procijediti. Piju se navečer 1-2 šalice, toplo.