Herbarium – Lazarkinja mirisna

-

Familija: Rubiaceae
Narodni: Lazarkinja mirisna
Latinski: Asperula odorata
Ljekarski: Asperulae odoratae herba
Engleski: Sweet woodruff
Njemački: Waldmeister duftender
Talijanski: Stellina odorata
Francuski: Le muguet des bois

Nalazište:

Raste na sjenovitim mjestima bukovih šuma.

- Google oglasi -

Opis:

To je mala, 16—30 cm visoka biljka, četvorouglaste stabljike oko koje, iz pazušaca njenih koljenaca, izrastaju, u obliku pršljenova, kopljasti, na obodu oštri, poput bodljika zašiljeni listovi sa 6—8 pera (lisaka). Cvijet je malen, bijel, s vjenčićem načetvoro rascijepanih latica, sa 4 prašnika i nadvoje rascijepljenom plodnicom. Miriše vrlo ugodno po kumarinu, naročito kad je biljka osušena, pa taj miris prijatno uspavljuje. Cvjetovi čine paštitac na vrhu stabljike. Plod je okrugao i obrastao čekinjama. Korijen je tanak, puzajući podanak, također člankovit.

Sadrži:

Željezo, natrij, kumarinske heterozide, gorke tvari, tanin i eterično ulje.

- Google oglasi -

Bere se:

Cvate u svibnju i lipnju, a sabire se čim počne cvasti. Za lijek se skuplja lišće prije cvatnje, a mladice kad je biljka u cvatu. Zbog ugodna mirisa dodaje se lazarkinja čajevima za kupke, nekim vrstama vina kao začin, da im oplemeni okus, te duhanu, da bi cigaretama dala miris kumarina.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Svježe lišće privijeno na bolno mjesto liječi od glavobolje, jača živce, izvlači temperaturu i napetost iz oteklina, stišava lupanje srca, liječi od vodene bolesti, zastoja krvi, bolova u trbuhu, bolesti slezene i jetre, pomaže izlučivanje pijeska iz bubrega i mokraćnog mjehura, a liječi i od nekih kožnih osipa, kao čaj koji se priprema tako da se 1 velika žlica lišća popari s 2,5 dl kipuće vode, pa pošto odstoji 10 min., procijedi se. Pije se topao, ujutro natašte i navečer prije spavanja po 1 šalica, s dodatkom 1 kavske žličice meda.

Dobra je mješavina od jednakih dijelova lazarkinje, čestoslavice (Veronica officinalis), lječure (Sanicula europaea), lišća šumske jagode (Fragaria vesca), dobričice (Glechoma hederacea) i matičnjaka (Melissa officinalis). Ako se 1 velika žlica te mješavine popari s 2,5 dl kipuće vode, pa poklopi, nakon 10 min. procijedi, dobro je popiti po šalicu umjesto pravog čaja poslije večere. Ako se 1 velika žlica te mješavine moči 12 sati u vodi, zatim prokuha 5 min. i procijedi, pije se triput dnevno po 1 šalica, zaslađena 1 velikom žlicom meda, kao lijek protiv vodene bolesti, žučnih kamenaca, bolesti jetra, slezene i donjeg trbuha.

U istu svrhu može se pripremiti i ovaj lijek: otrgnuta lazarkinja ostavi se u hladu da povene, pa se šaka povenute biljke složi u staklenu ili porculansku posudu, na nju se narežu 3—4 naranče na tanke kolutiće (koštice se odstrane), po svemu se pospe šećer i nešto cimeta i ostavi da stoji 2 sata; zatim se sve prelije litrom bijelog vina i ponovo ostavi da stoji 2 sata, na hladnom. Prije upotrebe u čaše se stavi nekoliko jagoda i među prstima malo svježe lazarkinje, i na to se nalije ovo procijeđeno vino. Pije se triput dnevno po 1 čaša poslije jela, u toku mjesec dana.

Osvježava i čaj koji se priprema tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova cvijeta lazarkinje, kamilice (Flores chamomillae), lipe (Flos tiliae) i lišća šumske jagode popari s 2,5 dl kipuće vode, pa se, pošto odstoji 10 min., procijedi.

Pije se 2—3 puta dnevno po 1 šalica, poslije jela. Protiv nesanice treba 1 veliku žlicu usitnjenog lišća lazarkinje preliti s 2—3 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da stoji 10 min., zatim procijediti i dodati 1 veliku žlicu meda i sok od ½ limuna, pa to piti pol sata prije spavanja. Kumarin uspavljuje, uz to djeluje i antiseptički, a kako sadrži organske kiseline, topi kamence bubrega i mokraćnog mjehura, i pomaže da se oni pojačanim mokrenjem izluče.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...
- Google oglasi -

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Ovo morate pročitati

Vještački zaslađivači podstiču apetit

Zbog niske kalorične vrijednosti, vještački zaslađivači preporučuju se osobama...

Biljka kim za šta je dobra

Kim je dvogodišnja biljka s uglastom i razgranjenom stabljikom....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas