Herbarium – Lincura

-

Herbarium - Lincura

Herbarium - Lincura

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Gentianaceae
Narodni: Lincura
Latinski: Gentiana lutea
Ljekarski: Radix Gentianae
Engleski: Yellow gentian
Njemački: Enzain gelber
Talijanski: Gentiana gialla
Francuski: Caillelait jaune

Nalazište:

Raste po planinskim travnjacima.

Opis:

To je oko 60 cm visoka biljka okrugle, glatke iznutra šuplje je stabljike, s nasuprotnim, jajasto kopljastim listovima, koji u donjem dijelu stabljike imaju peteljke, a u gornjem dijelu sjedeći. Cvijet je žut, ponekad crveno-pjegast. Cvjetovi, kao guste skupine, postavljeni su u pazušcima gornjeg dijela stabljike. Korijen je debeo podanak, s korjenčićima koji dozive 1 do 60 godina.

Sadrži:

Tanin, glikozide, gentianin, gentiopikrin, šećer, gumu i pektin.

Bere se:

Cvate u srpnju i kolovozu. Upotrebljava se korijen, koji se sabire potkraj ljeta.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od korijena lincure umiruje spolni nagon. Obično se miješa s jednakim dijelovima paprene metvice (Mentha piperita), krkavine (Rhamnus frangula) ili borovice (Juniperus communis), jer bez tih dodataka izaziva glavobolju. Siguran lijek protiv kiselog podrigivanja, žgaravice, kroničnog zastoja stolice, naduvenog trbuha poslije jela, jest rasol od 1 g lincure na 2,5 dl hladne vode, u kojoj se korijen močio 4 sata. Sat prije jela treba popiti 1 šalicu tog rasola. Protiv hladnih nogu piju se 2 šalice tog rasola dnevno, i to jedna ujutro, a druga u gutljajima u toku dana. Protiv glista uzima se prasak od korijena, triput na dan koliko stane na vršak noža.

Kad se 300 g korijena lincure moči s ½ kg meda u 1 I konjaka 4 tjedna, dobije se tinktura za jačanje želuca, reguliranje probave, liječenje od napadaja nesvjestice zbog mučnine i pritiska u želucu. za otklanjanje osjećaja hladnoće u želucu i osjećaja gladi. Uzima se 1 kavska žličica tinkture u ½ čaše tople vode, prije jela. Živčano slabi i starci treba da uzimaju 20-25 kapi tinkture dnevno, prije jela, u vodi, ili na šećeru.

Vino od lincure također koristi u svim navedenim slučajevima, a uz to potiče i protok žuči, funkciju jetre i crijevnih žlijezda. Priprema se. tako da se 1 velika žlica usitnjenih komadića korijena lincure, po 5 g gorke djeteline (Menyanthes trifoliata), iđirota (Acorus calamus), narančine kore (Cortex aurantii) i 3 g anisa (Fructus anisi) sve zajedno u litrenoj boci moči 14 dana u 1 I dalmatinskog vina. Pije se po 1 čašica triput dnevno prije jela.

Dobro je također 30-50 g usitnjenog korijena lincure močiti 10 dana u 1 I bijelog vina, zatim procijediti pa piti po 1 čašicu triput dnevno, pol sata prije jela; ili, 2 velike žlice praska od korijena lincure močiti 10 sati u 1 I hladne vode, procijediti pa piti triput dnevno po 1 čašicu prije jela.

U tom se obliku može miješati i s jednakom količinom kičice(Erythraea centaurium). Lincure ima vise vrsta, ali je najljekovitija žuta. Osim nabrojenih bolesti, ona liječi još i od slabokrvnosti, slabih kostiju, skrofuloze, malarije i groznice uopće, povećava broj crvenih i bijelih krvnih tjelešaca. Lijekovi od lincure smiju se piti samo prije jela. Veće količine izazivaju povraćanje. Lincura se ne smije uzimati u slučaju upale (katara) želuca i crijeva. Lincura se ne kuha!

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Fitoterapija nekada i danas – Ljekovito bilje

Kao i svaka druga znanost, poznavanje djelovanja i uporabe...

Sve zdravstvene prednosti limuna koje možda niste znali

Svi znamo da je limun izuzetno korisno voće i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas