Nazivi biljke
Familija: Violaceae
Narodni: Maćuhica
Latinski: Viola tricolor
Ljekarski: Herba violae tricoloris
Engleski: Pansy garden violet
Njemački: Feldestiefmutterchen
Talijanski: Viola del pensiero
Francuski: La pensee
Nalazište:
Raste po poljima, suhim livadama, rubovima šikara i vrtovima.
Opis:
To je nizak, razgranat grmić, koji naraste do 25 cm, trouglaste šuplje stabljike, s dugoljastim, po rubu zupčasto narovašenim, srcolikim i jajastim, širim, nego dugim listovima. Iz pazušaca izlaze trobojni cvjetovi, obično žute ili bijele boje, smodrim, ljubičastim ili smeđecrvenim šarama, na dugim peteljkama.
Sadrži:
Svježa biljka sadrži tanin, soli magnezija i kalcija, eterično ulje s metil-salicilatom, salicilni heterozid, slobodnu salicilnu i neke druge organske kiseline, sluz, šećer i saponin, heterozidne boje rutozid (žuta), violakvercitrozid (modra), i violanozid (smeđa), oko 250 mg % vitamina C i karotenoidne boje: violaksantin, auroksantin, flavoksantin i zeaksantin.
Bere se:
Cvate od travnja do kolovoza, a uzgajana u vrtovima i do jeseni. Upotrebljava se čitava biljka s cvjetovima i lišćem. Ubire se ljeti, dok ima lišća. Mogu se sabirati i same cvjetne latice koje se suše na zraku u hladu. Za lijek se upotrebljava samo divlja, poljska maćuhica, sitnih cvjetova s modrim ili ljubičastim šararna.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Liječi od kožnih bolesti, škrofula, reume, čisti bubrege. Ne valja je uzimati dugo jer izaziva povraćanje i proljev. Potiče i znojenje. Sredstvo za čišćenje krvi, poticanje mokrenja i znojenja i za pospješivanje stolice priprema se ovako: Jedna velika žlica mješavine jednakih dijelova lišća i cvijeta maćuhice, rusomače (Capsella bursa pastoris), mišljakinje (Stellaria media), kičice (Erythraea centaurium) i preslice (Equisetum arvense), stavi se u 2,5 dl vode koja vrije, poklopi, ostavi da stoji 10 min. i zatim procijedi. Pije se u gutljajima, 1-2 šalice u toku dana.
To liječi od upale mokraćnog mjehura i odstranjuje bol pri mokrenju. Kao oblog isti čaj liječi od osipa ekcema, lišajeva i od škrofuloze. Za liječenje od psorijaze treba 20 g biljke s cvijetom preliti s 1/2 I kipuće vode, pa u tom odvaru namočiti krpe i obložiti oboljela mjesta na koži. Čajem od maćuhice grgljamo u slučaju upale kraj nika, a pijemo ga protiv kroničnog bronhitisa, bolova u prsima što ih izaziva kašalj, i protiv grčeva u želucu.
Dobar je čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice biljke s cvijetom kuhaju 15 min. u 4 dl vode, zatim se to procijedi, a pije se triput dnevno poslije jela. Radi boljeg okusa, može se zasladiti sirupom od malina, višanja, ribizla ili Iimuna. Sirup se priprema tako da se 100g biljke kuha 2 sata poklopljeno u 1,5 I vode, procijedi se, doda 2,5 kg šećera, ponovo kuha 10 min., i zatim procijedi kroz platno.
Pije se 3-4 puta dnevno po 1 velika žlica poslije jela. Čaj protiv velikog kašlja priprema se tako da se 3 velike
žlice mješavine od po 20 g maćuhice, bazge (Sambucus nigra), rosulje (Drosera rotundifolia), lista pitoina kestena (Castaneasativa) i lista trpuca (Plantago lanceolata) kuhaju 5 minuta u ½ I vode, naravno, poklopljeno. Pošto se to procijedi, zasladi se medom. Pije se svaki sat po 1 velika žlica, a djeca piju po 1 kavsku žličicu. Budući da maćuhica u većoj količini djeluje i otrovno, njezine pripravke treba uzimati pod nadzorom liječnika.