Nazivi biljke
Familija: Flos Rhoeados
Narodni: Mak divlji ili Turčinak
Latinski: Papaver rhoeas
Ljekarski: Flos rhoeados
Engleski: Reed poppy
Njemački: Klatschmolin
Talijanski: Papavero selvatico
Francuski: Le coqulicot
Nalazište:
Raste po žitnim poljima između pšenice, uz puteve, željezničke nasipe i po neobrađenom zemljištu kao korov.
Opis:
To je jednogodišnja biljka, visoka oko 50 cm. Slična je pitomom, vrtnom maku, samo je slabijeg uzrasta. Cvjetovi su žarkocrveni.
Sadrži:
Alkaloid readin, sluz, gumu, crvenu boju, šećer i minerale. Nema morfina ni opijumskih alkaloida. Infuzum pocrveni s razblaženom kiselinom (Iimunom), posmeđi s bazama (soda bicarbona), a pozeleni s koncentriranom sumpornom kiselinom, jer nastaje antocijanin.
Bere se:
Za lijek se beru samo crvene latice. Oprezno se otkidaju i brzo suše na suncu ili kraj peći. Ne smiju se rukom prevrtati ni dirati, jer tada pomodre i gube ljekovitost.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Glavna je ljekovita tvar sluz. Ulazi u sastav plućnih čajeva, liječi od kroničnog bronhitisa, stišava kašalj i grčeve želuca, pomaže kod upale porebrice s gnojenjem i upale krajnika. Sirup se priprema tako da se 100 g cvijeta popari s 1,3 1 kipuće vode, u to se iscijedi pola limuna, poklopi se, nakon 8 sati ocijedi, doda 2,5 kg šećera i stavi da prokipi. Djeci do 15 mj. daje se 5 g toga sirupa, do 3 godine po 10 g, do 5 godina po 20 g, a do 10 godina po 30 g dnevno. Da se ne pokvari, sirup se može, kad se ohladi, razdijeliti u male bočice od po 100ili 200 g, dobro zatvoriti i spremiti na hladno mjesto.
Dobro je 2 velike žlice mješavine od po 25 g cvijeta maka divljeg’ i bijelog sljeza (Althaea officinalis), osušenog ribiza (Ribes rubrum), malina (Rubus idaeus) i višanja (Prunus cerassus) kuhati 15 min., poklopiti i ostaviti da stoji 2 sata, zatim procijediti i zasladiti medom. Pije se svaka 2 sata i to po 1 veliku žlicu uzimaju odrasli, a po 1 kavsku žličicu djeca. Dobar je i čaj od 1 kavske žličice suhog cvijeta divljeg maka, poparene s 2 dl kipuće vode