Maslačak kao lijek – Kako prikupiti, sačuvati i iskoristiti maslačak

-

MaslačakMaslačak (Taraxacum officinale) je trajna, zeljasta biljka s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta krupno pilasto nazubljenog lišća, dugog, na vrhu šireg, bez stabljike.

Iz sredine rozete izdiže se do 30 cm visoka cvjetna stapka, bez lišća, okrugla, šuplja, ne razgranata, na čijem je vrhu zlatno-žuti glavičast cvat, često sastavljen od više cvjetova.

- Google oglasi -

Kada latice cvijeta otpadnu, ostaju sjemenke s perjanicom u obliku prozirne kugle (lampion), koje vjetar lako raznosi. Time maslačak ima nevjerovatnu moć razmnožavanja i nicanja tamo gdje ga najmanje očekujemo. Biljka je gorka i puna mliječnog soka koji curi čim se biljka otrgne. Nije otrovna, naprotiv, cijela biljka je jestiva i jako ljekovita. Korijen je vretenast, valjkast, prilično debeo i oko 20 cm dug, iznutra bijel, izvana crno-smeđ, pun mliječnog soka.

Šta sadrži maslačak?

Željezo, natrij, fosfor, kalij, kremičnu kiselinu, saponin, gorke heterozide: taraxacini, taraxacerin, holin, eterično ulje, smolu, masne kiseline, inulin, šećer, enzime, fitosterol, inozit, terpenske alkohole taraxasterola i betaamirin, bjelančevine i vosak.

Kada i gdje se bere maslačak?

Cvjeta od proljeća do jeseni. Za lijek se beru korijen, lišće i cvijetovi. Korijen krajem ljeta i na početku jeseni, jer je tada najgorči i najljekovitiji, pun mliječnog soka.

Odrvljenjen i iznutra crn korijen ne valja za konzumaciju. Korijen mora biti zdrav i sočan iznutra. U ovom članku pročitajte kako ubrati i sačuvati korijen maslačka.

- Google oglasi -

Lišće se bere prije cvatnje, a cvijetovi za sirup u punom cvatu. Maslačak raste na vlažnim livadama, travnjacima, pašnjacima, brežuljcima, šetalištima i vrtovima kao korov.

Botanički podaci

Naziv biljke: Maslačak
Latinski naziv: Taraxacum officinale
Familija: Compositac
Ljekarski naziv: Taraxci radix, folia

Narodni i drugi nazivi: Vetrokaz, žućanica, divja žućenica, gorko zelje, jergota, konjska žućenica, kravlje cveće, lampica, legrat, maslačik, mleč, mlečac, popovo gumance, radič, regvat, regrat, talijanska salata, trava od groznice, žutenica, žuhko zelje, milosavka.

  • Maslačak na engleskom: Dandelion
  • Maslačak na njemačkom: Lownzahn gemciner
  • Maslačak na talijanskom: Dente di leone, tarasico
  • Maslačak na francuskom: La dent de lion

Ljekovita svojstva maslačka

Zbog svoje gorčine maslačak pojačava apetit i probavu. U slučaju dispepsije ili atonije crijeva, služi kao blagi laksativ, a i kao diuretik. Primjenjuje se kao čaj, ekstrakt ili kafa.

U rano proljeće služi kao salata koja čisti krv, potiče na mokrenje i odstranjuje bolove od žučnih i jetrenih bolesti. Svježi sok od maslačka popravlja stanje i najtežih bolesnika.

Sviježi sok od maslačka koristi se protiv bolesti jetre, bubrega, slezene, mokraćnog mjehura. Protiv hemoroida, grozničavih stanja, malokrvnosti, nesanice, glavobolje, osipa, čireva, zatvora stolice i zaostale te neredovne menstruacije.

Maslačak pospješuje protok žuči iz otečene jetre, pomaže izlučivanje pjeska i kamenaca iz žučnog mjehura, poticanjem mokrenja odstranjuje iz tijela sve otrovne tvari i toksine.

Čisti sluznicu pluća, želuca i crijeva. Mnoga su ljekovita svojstva maslačka, a kako ih najbolje iskoristiti pročitajte u nastavku…

Maslačak kao lijek – Priprema, primjena i djelovanje

Sviježi sok od maslačka

Pije li se četiri tjedna po jedna velika kašika svježe iscijeđenog soka od maslačka, biljke s korijenom četiri puta dnevno. Također se mogu dvije velike kašike sviježeg soka staviti u 2,5 dl. kozjeg mlijeka, dodati jedna kafena kašika meda, pa popije ujutro natašte.

Ili se umjesto kozjega, uzme kravlje mlijeko, pa se jedna šolja pije u gutljajima tokom dana, sve će to popraviti stanje bolesnika i onda kad je već svaka nada izgubljena.

Posebno se preporučuje onima koji boluju na jetri, bubrezima, slezeni, mokraćnom mjehuru. Zatim od žutice, hemoroida, groznice i anemije, reume i glavobolje.

Salata od maslačka

Salata od maslačka se priprema od svježeg mladog lišća, ubranog prije cvatnje, i korijena, rezanog na tanke ploške, začinjena uljem i limunovim sokom. Jede se tek pošto tako odstoji četiri sata. Ta salata stvara, razrjeđuje, čisti i popravlja krv, liječi od eksudativne porebrice, vodene bolesti i skorbuta.

Čaj od lista maslačka

Univerzalnim se smatra čaj od 10 grama suhi listova maslačka, koji se potopi najmanje 12 sati u 2,5 dl. vode. Tek tada doda mu se jedna velika kašika meda, pa se sve zajedno kuha 5 minuta. Pije se manja šolja ujutro natašte, a ostatak tokom dana u gutljajima.

Čaj od maslačka potiče funkciju bronhijalnih žlijezda i štitnjače, pomaže staračkoj nemoći i liječi od šećerne bolesti ako se pije mlak, ujutro i navečer po jedna manja šolja.

Kad se lišću maslačka odrežu tvrdi vršci, može služiti kao varivo, poput špinata. U tu svrhu lišće treba skuhati navečer, ostaviti u vodi cijelu noć, pa tek sutradan ujutro pripremiti.

Tinktura od maslačka

U aprilu, kada maslačak tek počinje cvjetati, u dvolitrenu staklenku šireg grla složite na tanke ploške narezan korijen maslačka. Prelijte jakom rakijom u omjeru 1/10, zatim ostavite na toplom mjestu šest tjedana uz povremeno mućkanje.

Poslije šest tjedana procijedite pa četiri tjedna piti po jednu čašicu natašte, pola sata prije ručka i pola sata prije večere, kao lijek protiv bolova u prsima, želucu i crijevima. Ovoj se tinkturi može dodati mješavina suhog lišća sljedećih biljaka:

  • 10 g. crnog trna (Prunus spinosa)
  • 10 g. krkavine (Rhamnus frangula)
  • 10 g. kičice (Erythraea centaurium)
  • 15 g. stolisnika (Achilea millefolium)
  • 15 g. dobričice (Glechoma hederacea)

Ovako pripremljena tinktura je odlično sredstvo za pospješivanje stolice i čišćenje krvi.

Mlijeko od maslačka

Mliječni sok pomaže protiv trovanja krvi kovinama. Piju se dvije do tri kafene kašike dnevno, tri do četiri tjedna. Sok iz cvjetnog batva liječi oči, ako se u njih jedanput ili dva puta tjedno kapnu dvije do tri kapi. Pomiješan s rakijom u jednakim dijelovima taj se sok uzima kao tinktura, po tri do šest kapi tri puta dnevno.

Med od maslačka

Ovo je izvrstan recept za med od maslačka koji može pomoći u liječenju jetre i čišćenju krvi od toksina. Također, med od maslačka je i izvrsna poslastica, pa ćete ga jesti sa uživanjem, pogotovo ako ga pripremite po ovom receptu, ili sirup po ovom receptu.

Maslačak protiv kamena u žuči

Za liječenje od žučnog kamenca dobre rezultate daje čajna mješavina od sljedećih trava.

  • 40 g. korijena maslačka
  • 40 g. vodopije (Cichoriumintybus)
  • 20 g. metvice (Mentha piperita)

Tri velike supene kašike čajne mješavine preliti s pola litra ključale vode, poklopiti i ostaviti da stoji oko dva sata. Pije se svaka dva sata po jedna velika supena kašika. Žučni pijesak i kamence odstranjuje čajna mješavina od:

Uzimaju se jedna do dvije velike kašike dnevno, poslije jela. Nema li svježeg soka, dobar je vodeni ekstrakt korijena, i to jedan do najviše 5 grama (jedna kafena žličica) dnevno.

Maslačak protiv otežanog mokrenja

U slučaju otežanog mokrenja najbolje rezultate daje čajna mješavina od sljedećih biljaka.

  • 30 g. maslačka
  • 30 g. preslice (Equisetum arvense)
  • 30 g. kilavice (Hemiaria glabra
  • 10 g. svile kukuruza (Stigmata maydis)

Tri velike supene kašike čajne mješavine preliti s pola litra kipuće vode, poklopiti, ostaviti da stoji oko dva sata, zatim procijediti. Pije se četiri puta dnevno po jedna šolja, i to svaka četiri sata, počevši ujutro poslije doručka, a navečer najmanje dva sata prije spavanja.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako ispravno sušiti ljekovito bilje?

Da biste pravilo i uspješno sačuvali ljekovito bilje donosimo...

Mislili ste da znate sve prednosti borovnice ?

Male voćkice pune zdravlje imaju izuzetno visoku nutritivnu, dijetalnu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas