Herbarium – Podbjel

-

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Podbjel
Latinski: Tussilago forfara
Ljekarski: Tussilago farfarae flores, folia
Engleski: Coltsfoot
Njemački: Hufflattich
Talijanski: Tussilagine
Francuski: La tussilage

Nalazište:

- Google oglasi -

Raste na vlažnom glinenom, ilovastom tlu, u jarcima, uz potoke, izvore, kanale i na vlažnim livadama.

Opis:

To je oko 30 cm visoka, zeljasta, trajna, bijela, vunasta stabljika, srcolikih, nazubljenih listova koji su odozgo mutnozelene boje, a odozdo bijeli i vunasti. Lišće raste tek nakon cvatnje, ljeti. Zlatnožuti cvijet sličan je maslačku, ali je manji. Korijen je rizom. Cvijet tvori na vrhu peteljke glavičasti cvat ugodna mirisa.

Sadrži:

- Google oglasi -

Željezo, kalij, natrij, sumpor, mnogo vitamina, sluzi, gorke tvari (glikozid tussilagin), flobatanin, galnu kiselinu, inulin, fitosterol, tanin, holin, jabučnu i vinsku kiselinu.

Bere se:

Cvijet u ožujku, a lišće bez peteljki u lipnju i srpnju. Upotrebljava se cvijeće i lišće, koje ne smije biti pjegavo ni ozlijeđeno. Biljku treba brzo sušiti, da ne izgubi prirodnu boju. Cvjetne glavice beru se bez peteljki; u obzir dolaze samo razvijeni cvjetovi, ni pupoljci a ni stariji cvjetovi, koji su u sredini potamnjeli, jer oni više nemaju vrijednosti.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Lišće podbjela može se pripremiti kao varivo ili kao salata s uljem i limunovim sokom. Za čišćenje dišnih organa od sluzi, lakše iskašljavanje u početnoj fazi tuberkuloze i u bronhitisu poslije gripe treba jednake dijelove cvijeća i lišća podbjela, divizme (Verbascum thapsus) i crnog sljeza (Malva silvestris) pomiješati s upola manjim jednakim dijelovima preslice (Equisetum arvense), aniša (Fructus anisi) i oslada (Polypodium vulgare), 2 velike žlice te mješavine popariti sa 4 dl kipuće vode, dodati 2 velike žlice meda, dobro sve promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 1 sat, a zatim procijediti.

Piju se u gutljajima 2 šalice u toku dana, tj. svakih pol sata po gutljaj. Djelovanje tog čaja dopunjuje se oblozima od svježeg lišća što se privijaju na prsa, jer izazivaju znojenje i tako smanjuju groznicu, a sprječavaju i probadanje pri disanju, zbog čega se osobito preporučuju u slučaju upale porebrice. Osim protiv plućnih bolesti, astme i škrofula, podbjel djeluje protiv grčeva probavnih organa, popravlja tek, krijepi u malaksalosti. Jednako djeluje i sok od svježe iscijeđenog lišća u šalici mlijeka s medom, ili prašak od suhog lišća podbjela uzet 2-3 puta dnevno koliko stane na vršak noža.

Čajem podbjela oblažu se i otekline, a pomiješan s jednakim količinama kičice (Erythraea centaurium) i sabljastog trpuca (Plantago lanceolata), liječi otečene žlijezde, ranjave noge i koristi protiv vrbanca. List podbjela, opran i namazan svinjskom mašću ili uljem, pomaže da zacjeljuju posjekotine, nagnječene i zagnojene rane i upaljena mjesta ako se na njih privije. Osušenim i u prah stučenim lišćem i cvijećem posipaju se žive rane, zagnojen kosti (osteomyelitis) i čirevi, radi čišćenja izarastanja. Podbjel je sastavni dio prsnih čajeva. Velika žlica podbjelova lišća prelije se s 2,5 dl kipuće vode, poklopi, nakon pola sata procijedi, zasladi medom, a doda se i limunova soka. Pije se triput dnevno po 1 šalica.

To čisti pluća, liječi od gripe i škrofula; radi liječenja otečene maternice treba na bolno mjesto stavljati obloge od sterilne gaze namočene u tom čaju. Još je bolje, ako se doda polovica količine orahova lišća, pa se 4 velike žlice te mješavine moče u 1 I bijelog vina 12 sati, a nakon toga sve kuha 5•min. Pije se 3-4 puta dnevno po 1 čašica. Dobro je 10 g cvijeća popariti s 2 dl kipuće vode, ostaviti poklopljeno da stoji 10 min. i zatim procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica, poslije jela, radi izbacivanja sluzi kod manjih nazeba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kineska biljka za dugovječnost

Kineska biljna medicina preživjela je mnoge tisuće godina, tijekom...

Uzroci migrene, pulsirajući bol s jedne strane glave

Uzroci migrena su mnogobrojni i nije ih lako otkriti....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas