Herbarium – Rusomača

-

Herbarium - Rusomača

Herbarium - Rusomača

- Google oglasi -

Nazivi biljke

Familija: Cruciferae
Narodni: Rusomača
Latinski: Capsella bursa-pastoris
Ljekarski: Herba bursae pastoris
Engleski: Shephard’s purse
Njemački: Hirtentaschel
Talijanski: Borsa da pastore
Francuski: La capselle bourse

Nalazište:

Raste kao korov po poljima, vrtovima i neobrađenom zemljištu; na obrađenom je obično zakržljala.

Opis:

To je oko 40 cm visoka zeljasta biljka s vrlo sitnim lišćem na stabljici koju obuhvaća; to je lišće dugoljasto kopljastog oblika, za razliku od prizemnog lišća koje je perasto razdijeljeno i čini rozetu. Mali, prljavobijeli cvjetići neugledni su i tvore oko 10 cm dugi grozda st cvat koji na vrhu ima pupoljke, u sredini rascvjetale cvjetove, a pri dnu već plodove . Ne miriše. Plod je mala, srcolika komuščica, slična pastirskoj torbici s uskim pretincem. Biljka je ljutkasta okusa, zbog sumpornih heterozida koje sadrži. Korijen je vretenast.

Sadrži:

Kalcij, natrij, fosfor, kalij, holin, acetylholin, tiramid, sumporne i flavonske heterozide, inozitol, tanin, razne organske kiseline, saponozid i vitamin C.

Bere se:

Cvate od travnja do jeseni. Sabire se biljka bez korijena, i to ljeti. Nije otrovna i dužom upotrebom ne stvara naviku, pa se može trošiti po volji; naročito su dobri mladi listovi u proljeće, kad se mogu prirediti i kao zdrava salata.

- Google oglasi -

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Protiv bolova u trbuhu kuha se 100 g suhog lišća ulI vina, poklopljeno 15 min., pa pošto odstoji i dalje poklopljeno još 1 sat, procijedi se. Popiti treba, toplo, 1 šalicu natašte. nakon 1 sat drugu šalicu, a ostatak svaka 2 sata po 1 veliku žlicu. U slučaju krvarenja iz želuca uzima se taj napitak hladan, 1 šalica natašte, a zatim svakih pola sata u slučaju krvarenja iz pluća svaki sat po 1 velika žlica. Krvarenje iz hemoroida zaustavlja klistir od ¼ I te otopine. Još je djelotvornije kad rusomača pomiješa s jednakom količinom preslice, pa se 1 velika žlica te mješavine kuha 2-3 min. s 3-4 dl vode.

Pije se triput dnevno po 1 šalica. Čaj od suhe rusomače vrlo je koristan protiv reume, pijeska mokraćnog mjehura i bubrega, protiv groznice, ubrzanog pulsa i niskog tlaka sa slabim radom srca. Vanjske ozljede i nagnječenja treba tim čajem ispiral i, a ako se lanenim krpama namočenim u njemu oblažu bolna mjesta, rane zarastu često već za 12-14 sati. Kad se taj ušmrkne, zaustavlja jako krvarenje iz nosa, jer zgrušava krv. Kuhana svježa biljka uzima se za umirenje kod jakih uzbuđenja. Protiv bijelog cvijeta u žena treba 3 velike žlice mješavine od po 50 g rusomače i cvijeta bijele mrtve koprive (Lamium album) popariti sa 4 dl kipuće vode, poklopiti i poslij 2 sata , procijediti. Pije se u toku dana.

Istodobno se rodnica ispire mlakim, jakim čajem od lista te koprive i kamilice (Flores chamomillae). Protiv krvarenja iz bubrega jednako se priprema i pije mješavina od po 50 g rusomače, preslice (Equisetum arvense) i brezova lišća (Betula alba), a protiv kamenaca u bubrezima mješavina od po 50 g rusomače i svile kukuruza (Stigmata maydis). U slučaju krvarenja iz maternice treba 100 g tek ubrane mlade rusomače sitno narezati i močiti 10 dana u 1 I bijelog vina, uz češće miješanje, zatim procijediti i filtrirati. Pije se svaki sat po 1 kavska žličica. Protiv prejake i produžene menstruacije treba 3 velike žlice mješavine od po 30 g rusomače i troskota (Polygonum aviculare), te po 20 g kamilice i lista bijele imele (Viscum album) popariti sa 4 dl kipuće vode, poklopiti i nakon 2 sata procijediti. Pije se toplo, ujutro i navečer po 1 šalica.

Umjesto ove mješavine može se primijeniti i čisto taninska mješavina od po 25 g rusornače, cvijeta stolisnika (Achillea millefolia), korijena steže (Potentilla tormentilla) i hrastove kore (Cortex quercus); ili blaža, aromatična mješavina od 35 g rusomače i po 15 g kamilice i cvijeta nevena (Calendula officinalis). Dobro je, također, mješavinu od po 20 g suhog lišća rusomače, preslice (Equisetum arvense), lišća i mladih grančica imele – bez boba – (Viscum album), usitnjenog suhog (ili 200 g svježeg) korijena gaveza (Symphytum officinale) i 10 g santalova drveta (kupi se u ljekarni!) močiti u 1 I crnog vina 12-16 sati, nakon toga tiho kuhati pol sata i poklopljeno ostaviti da stoji još pol sata, pa zatim procijediti. Piju se po 3 šalice dnevno, svakih pol sata do sat po gutljaj.

Uz to se na donji trbuh stavljaju oblozi od ilovače razrijeđene čajem od 1 dkg preslice (Equisetum arvense) močene 12 sati u 1 I vode, pa onda u njoj kuhane 20-25 min. Oblozi se mijenjaju svaka 3 sata. Obloge treba previti suhim krpama da do tijela ne dođe zrak. Rusomača regulira men tru ciju a da pri tom ne izaziva nikakvih nuspojava. Može se upotrijebiti u vrijeme kad se menstruacija tek pojavljuje i kad prestaje, ako su te faze praćen nepravilnostima i jačim krvarenjima. Pomaže i u slučaju tumra (fibroma) maternice. Za te svrhe treba 180 g sitno izrezane sviježe biljke močiti u 1 I bijelog vina 14 dana, zatim procijediti i filtrirati. Pije se po 1 velika žlica, poslije jela.

Herbarium - Narodnilijek.com

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Dragušac

Nazivi biljke Familija: CruciferaeNarodni: Dragušac, PotočarkaLatinski: Nasturtium officinaleLjekarski: Nasturtii foliumEngleski:...

Akne na koži su česta pojava, a ove namirnice ih uzrokuju

Akne, prištići, bubuljice pogađaju gotovo sve pubertetlije, ali i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas