Herbarium – Troskot

-

Nazivi biljke

Familija: Polygonaceae
Narodni: Troskot
Latinski: Polygonum aviculare
Ljekarski: Polygoni herba
Engleski: Knotgrass
Njemački: Vogelknotterich
Talijanski: Poligono, centinodia
Francuski: La renouee des oiseaux

Nalazište:

Raste kao korov po ugaženim mjestima uz ceste i putove, po jarugama uz oranice, uz seljačka dvorišta i kuće, nogostupe, pruge, po ruševinama.

Opis:

To je jednogodišnja, niska, ležeća, zeljasta, oko 15 cm dugačka stabljika, sitnih, eliptičnokopljastih, modrozelenih listova ravnog ruba, koji bez peteljke sjede na stabljici. Opora je okusa. Cvjetovi su bijeli, na rubu svjetloružičasti, a stoje na kratkoj peteljci u lisnim pazušcima, tvoreći kitice od po 2-5 cvjetića.

- Google oglasi -

Sadrži:

Oko 4% tanina, flavonski heterozid, oko 90% mg vitamina C, vosak, sluz, smolu, šećer i silikate.

Bere se:

U proljeće, i to lišće i mladi vršci stabljika, a cvate od srpnja do rujna.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Troskot rastvara, steže i čisti, pa zato liječi od kamenaca mokraćnih organa, čireva želuca i crijeva, šećerne bolesti, padavice, krvavog proljeva i regulira krvotok. U liječenju od pijeska, kamenaca i grčeva mokraćnih organa troskot je nenadmašiv. Za liječenje od bronhitisa, bolesti pluća, jetre i bubrega dobar je ovaj čaj: 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova troskota, borovice (Juniperus communis) i pelina (Artemisia absinthium) prelije se s 2,5 dl ključale vode i nakon 10 min. procijedi. Pije se u gutljajima u toku dana. Protiv želučanog čira, osobito ako krvari, dobro je 3 velike žlice lišća troskota kuhati u 2,5 dl vode i 2,5 dl crnog vina. Pije se u gutljajima u toku dana. Dobar lijek za zaustavljanje želučanog krvarenja i protiv krvavog proljeva priprema se tako da se 30 g troskota kuha u 7,5 dl bijelog vina. Pije se svaki sat po 1 velika žlica, a kad navali krv, popije se 1 mala šalica.

U slučaju kamenaca bubrega ili mokraćnog mjehura dobro je 15 g lišća troskota preliti s 2,5 dl ključalog vina. Popije li se to, grčevi odmah popuštaju. I tegobe od pretovarena želuca prolaze popije li se 1 šalica toplog čaja od troskota. Mješavina od 20 g troskota, 10 g zdrobljenih smrekovih boba i 5 g pelina moči se 12 sati u ½ I crnog vina i 1 I vode, zatim se kuha 5 min., poklopi i nakon 10 min. procijedi. Pije se 1-2 šalice u gutljajima u toku dana, radi izlučivanja pijeska i kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura, zaustavljanja krvarenja iz pluća, želuca i crijeva, oporavljanja jetre i slezene, liječenja od bijelog cvijeta. Taj čaj treba piti 8-10 tjedana.

- Google oglasi -

Za stimuliranje mokrenja dobro je 3 velike žlice mješavine od po 20 g troskota, trave zubače (Cynodon dactylon), breze (Betula alba), preslice (Equisetum arvense) i peteljki višanja (Prunus cerasus) kuhati 10 min. u ½ I vode i nakon 3 sata procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. Za istu svrhu služi i čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice mješavine od po 50 g troskota i preslice kuhaju u ½ l vode i nakon 3 sata procijede. Pije se po 1 šalica prije jela. Protiv prejake i preduge menstruacije treba 2 velike žlice mješavine od po 30 g troskota i pastirske torbice (Capsella bursa pastoris) i 40 g imele (Viscum album) kuhati 15 min. u 4 dl vode i nakon 4 sata procijediti. Pije se 1 šalica ujutro, a druga navečer prije jela.

Pojavi li se krv u mokraći, dobro je, 3 velike žlice mješavine od po 20 g troskota i lista koprive (Urtica dioicae) i po 30 g lista borovnice (VacciniumMyrtillus) i rizoma vodene perunike (Iris pseudacorus) kuhati u ½ I vode i poslije 3 sata procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. Protiv bijelog cvijeta 2 velike žlice mješavine od po 25 g troskota, koprive, kamilice (Flores chamomillae) i stolisnika (Achillea millefolia) kuhaju se 5 min. u 4 dl vode; nakon 3 sata to se procijedi, a pije se po 1 šalica ujutro i navečer prije jela.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Evo kako ćete najlakše izbaciti dosadni šlajm nakon prehlade

Kašalj praćen (lakšim ili težim) izbacivanjem šlajma, posebno je učestao...

Ortoreksija je patološka opsesija i briga o zdravoj prehrani

U zadnje vrijeme sve je više u trendu zdravi...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas