Nazivi biljke
Familija: Plantaginaceae
Narodni: Trputac
Latinski: Plantago lanceolata
Ljekarski: Herba Plantaginis
Engleski: Lance lef plantain
Njemački: Spitzwegerich
Talijanski: Plantagine lanceolata
Francuski: Le plantain lanceole
Nalazište:
Postoje tri vrste trpuca: sa širokim okruglim, malim okruglim i sabljastim lišćem. Obje vrste s okruglim lišćem rastu uz putove. staze, plotove, uz kuće i po seoskim dvorištima, a ona s dugim, sabljastim lišćem po livadama i pašnjacima. Sve su tri vrste ljekovite, neotrovne i neškodljive.
Opis:
Listovi izlaze u obliku rozete pri dnu 7-20 cm duge stabljike, koja se ne grana nego završava zbijenim cvatom prljavobijele do blijedoružičaste boje, sitnih cvjetića u obliku malih klasova. Dvije vrste imaju listove jajasto eliptične, na dosta dugim peteljkama, a treća sabljaste, uske i duge listove s kratkim peteljkama. Trputac ima kratak i debeo podanak.
Sadrži:
U cijeloj biljci ima heterozida aukubozida i encima invertaze, tirozinaze i koagulaze, te emulzina. U lišću ima još oko 4% tanina, pektina, vitamina C, limunove kiseline, saponozida, fitoncida, gorke tvari, soli, željeza, kalija, kalcija, natrija i kremične kiseline. U sjemenu ima sluzi, masnog ulja, bjelančevine i glikozida.
Bere se:
Dokle god biljka cvate, a korijen se vadi cijelu godinu. Cvate od travnja do listopada. Suši se u hladu, da zadrži prirodnu boju.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Za lijek se najviše upotrebljava lišće, i to: od široke vrste za rane i obloge, a od uske, sabljaste, protiv plućnih unutarnjih i ženskih bolesti. Ponekad se skuplja i korijen, pa i sjeme. Trputac je vrlo djelotvoran u liječenju od plućne tuberkuloze. Svježe izgnječeno lišće služi kao oblog koji se stavlja na mjesto uboda zmije i kukca, na vruće otekline i rane koje teško zarašćuju. Sluzav i ljepljiv sok od svježe izgnječena lišća, nakapan na ranu, zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje; sprečava upalu i ublažuje bol. Oblog od lišća hladi noge nakon duga i napornog hoda.
Protiv vlažnog Jišaja treba 2-3 put dnevno mazati kožu mješavinom od 2-3 velike žlice soka zgnječena lišća, 1 velike žlice meda i 2 velike žlice kozjeg mlijeka. Dobro je kožu prati odvarom koji se dobiva tako da se 1 dkg suhog lišća popari s 1I ključale vode i zatim ostavi da poklopljeno stoji 1 sat. Uz to treba lišaj svaku večer namazati čistim maslinovim uljem i posuti prahom od istucane ilovače.
Dobro je dnevno uzeti 2-3 velike žlice svježe istisnuta soka radi liječenja od katara dušnika, pluća i crijeva, tuberkuloznih krvarenja iz pluća i dušnika, proljeva, žgaravice, žutice, povratne groznice, bolesti jetre i maternice i od bijelog cvijeta. Mažu li se tim sokom dojke, mlijeko dojilji neće presušiti. Isti sok služi za grgljanje, ispiranje usne šupljine i trljanje upaljenih zubnih desni, a lišće za oblaganje iščašenih udova. Čaj se priprema tako da se 1 velika žlica lišća kuha u 2-3 dl vode 2–6 min. i zatim procijedi. Pije se 2-3 put dnevno po 1 šalica nakon jela.
Djelotvoran je čaj koji se priprema tako da se 30 g suhog Iišća moči 12 sati u ½ I vode, zatim kuha 10 min. s 2 velike žlice meda, pa pošto poklopljeno odstoji 20 min., procijedi se. Pije se 1 šahca natašte, i još 1-2 šalice u toku dana svaki sat po 1 velika žlica, kao lijek protiv svih unutarnjih bolesti, groznice, krvavog mokrenja, slabosti mjehura, promuklosti kašlja i plućnih bolesti. Taj je čaj dobro piti u isto vrijeme kad se odvarom od trpuca ispiru gnojne rane. Samo suho Iišće trpuca, kuhano u vinu, liječi od groznice. Protiv proljeva pije se, 3-4 puta dnevno, čašica crno vina u koju se stavi na vršku noža praha od istucanog jemena trpuca. Protiv zubobolje djelotvorno je dobro opran, očišćen i dugoljasto izrezan korijen pažljivo staviti u uho na strani bolesnog zuba.
Čaj od sabljastog trpuca pomiješanog s jednakim dijelovuna plućnjaka (Pulmonaria officinalis), kadulje (Salvia officinalis) i kičice (Erythraea centaurium) čisti krv u proljeće. Doda li se malo čaju još i pelina, dobiva se odličan čaj za zeludac. Ako mjesto pelina dodamo 1-2 velike žlice meda na 1 šalicu čaja, dobivamo lijek protiv grlobolje, kašlja, promuklosti, hemoroida i slabosti mokraćnog mjehura. Nezamjenjiv je lijek za slabe, prsobolne i tuberkulozne sirup od sabljastog trpuca.
Žvakanje svježih sjemenki ublažuje teški proljev ili kolrinu, a ako se žvače triput po 1 kavska žličica dnevno suhih sjemenki, zaustavlja se krvarenje iz mokraćnog mjehura. Ulje od velikog trpuca upotrebljava se protiv svrbeža kože i otrovnih životinjskih uboda, i to u obliku obloga. Stavi li se, prema potrebi, do 5 kapi toga ulja na vatu, a vata u uho, prestaje zubobolja i bolovi u uhu.
trputac je kod nas zvan muska pokvica