Nazivi biljke
Familija: Cruciferae
Narodni: Žličnjak
Latinski: Cochlearia officinalis
Ljekarski: Herba coclerie
Engleski: Scurvy grass
Njemački: Loffelkraut
Talijanski: Barbaforce
Francuski: Le raifort
Nalazište:
Raste na slanim tlima obalnih podruičja sjeverne i zapadne Evrope, a uzgaja se i po našim vrtovima .
Opis:
To je višegodišnja, oko 30 cm visoka biljka jake sočne stabljike i mirisnih, bijelih cvjetova ugodna mirisa, koji tvore grozdaste cvatove. Sama biljka oštra mirisa i okusa. Prizemni listovi su na dugoj peteljci i tvore rozetu, a oni na stabljici su jajoliko uglati, grubo nazubljeni i bez peteljaka. Tu biljku zovu i divlji hren.
Sadrži:
Vitamin C, glycocochlearin, d-limonen, tanin, mirozin, sol, ulje, smolastu tvar i sumporni glikozid koji daje ljutinu slično gorušici.
Bere se:
Cvate u svibnju i lipnju. Upotrebljava se lišće s cvjetovima, a bere se za vrijeme cvatnje.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Mlado lišće jede se kao varivo i kao salata s uljem i limunovim sokom, a sipa se nasjeckano i po maslacu na kruhu. Liječi od paradentoze, škorbuta i ranica usne šupljine i zubnog mesa, od bolesti bubrega, vodene bolesti, gihta, reume, bolesti srca i mokraćnog mjehura, jača želudac, pospješuje probavu, potiče izlučivanje znoja i mokraće, raskužuje, čisti, zaustavlja krvarenje iz nosa, crijeva i hemoroida, oživljava rad živaca. Izvana draži kožu i dezinficira. Ekstrakt od te biljke u homeopatskoj dozi potiče izmjenu tvari u tijelu. Najviše se upotrebljava svježa biljka ili sok iz lišća i cvjetova, koji sprečava nakupljanje sluzi u plućima, liječi od vodene bolesti i reume. Treba piti 2-3 velike žlice toga soka dnevno. Dobro je, za iste svrhe, šaku lišća i cvijeta močiti u 1 I konjaka 14 dana, pa zatim otfiltrirati. Pije se triput dnevno po 4-5 kapi na vodi. Ako 2-3 dkg svježeg lišća i cvijeta kuhamo 5 min. u 1 I mlijeka ili vina, sa 4 velike žlice meda, dobivamo lijek koji, uz ostalo čisti krv. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica.
Sredstvo za grgljanje u slučaju škorbuta i trulih rana (aphthae), čireva usne šupljine i zubnih desni, angine i gingivitisa, priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova lišća i cvjetova žličnjaka, kadulje (Salvia officinalis) i preslice (Equisetum arvense) popari s 2 dl ključale vode, poklopi i nakon 15 min. procijedi i zasladi medom. Grglja se 6-8 puta dnevno. Ako se taj čaj pije, pospješuje znojenje i mokrenje, a pomiješan s jednakom količinom mlijeka ili vina čisti krv. Za grgljanje u slučaju spomenutih bolesti može se i 25 g preslice kuhati u ½ I vode s 3 velike žlice meda, pa tome dodati 4-5 žlica svježe izgnječenog soka od žličnjaka. Spiritus Cochleariae ima jednako djelovanjee kao gorušica u masaži, jer omogućuje bolju prokrvijenost tkiva. Dobivase u ljekarni.