Onima koji su alergični na sunce nije lako ‘preživjeti’ ljeto jer se alergijski simptomi nerijetko pojavljuju već nošenjem odjeće kratkih rukava u proljeće. Šta sve možete učiniti da bi alergija na sunce bila u što blažem obliku, preporučuje dr. Ljiljana Škrinjar, specijalistica dermatovenerologije.
Alergija na sunce manifestira se različitim vrstama osipa kože, od sitnih prištića, preko mrlja do mjehurastih promjena. Promjene se tipično pojavljuju na područjima tijela koja su inače pokrivena odjećom, dok na licu najčešće nema osipa. Alergiju na sunce izazivaju UVA zrake sunčevog spektra, koje prodiru u kožu dublje od UVB zraka.
Treba znati da UVA zrake prolaze i kroz staklo, tako da do nastanka alergijske reakcije može doći i tokom putovanja automobilom-, upozorava dr. Ljiljana Škrinjar.
Alergija na sunce
Često pacijenti navode da prvih dana boravka na moru nemaju problema, no kasnije, otprilike treći ili četvrti dan, pojavljuje se osip zbog kojeg traže liječničku pomoć. Već prva izlaganja suncu u proljetnim danima kod preosjetljivih osoba mogu izazvati alergiju na područjima koja nisu pokrivena odjećom.
Za sprečavanje ove neugodne alergijske reakcije na sunce preporučuje se preventivno uzimati kapsule s antioksidansima poput likopena, beta-karotena, astaksantina i biljnog ekstrakta Polypodium leucotomos.
Nikamo bez najvišeg zaštitnog faktora 50+
Ujedno preporučujemo otkrivena područja namazati kremom koja kožu štiti od sunca vrlo visokim faktorom SPF 50+. Pritom vodite računa o tome da krema ne smije sadržavati mirise, jer i oni mogu biti uzrok osipa.
Ako alergija nastupi, u liječenju se koriste protuupalni pripravci kao što su gelovi na bazi kalmina i kalcijevog-glukonata, a kod težih oblika alergije kortikosteroidne kreme. Ponekad pomažu i antihistaminici u obliku tableta. Naravno, pokušajte svoje aktivnosti na otvorenom organizirati u ranim jutarnjim i kasnim poslijepodnevnim satima, odnosno nemojte se izlagati suncu između 11 i 18 sati.
Alergija na sunce kod djece
Osip na dječjoj koži najčešće izbija kao posljedica vlage i vrućine. Takav osip nije karakterističan samo za malu djecu već se može javiti i u odraslih osoba. Alergija na sunce kod djece, obično se javlja na području glave, ramena i vrata. Tegobe izazvane tom alergijom uključuju prištiće, tačkice, mjehure pa čak i natečene izrasline na koži.
Odlazak na plažu je preporučljiv u periodu o 9 pa do najkasnije 11 sati. Djeca bi na plaži trebala boraviti u debelom hladu. Također, djeca se ne bi smjela izlagati suncu duže od 15 minuta. Mala djeca do 6 mjeseci se uopće ne bi smjela izlagati suncu.
Alergija na sunce prirodni lijek
Krompir i krastavac
Na oboljela mjesta stavite obloge od izrendanog sviježeg krompira. Također pomažu i oblozi od rendanog krastavca.
Kopriva protiv osipa
Pomiješate 50 g kamilice i 50 g lišća koprive, preliti sa pola litra ključale vode i ostavite poklopljeno pola sata. Procijedite i pijte više puta na dan po pola čaše. Svrab će proći već prvog dana, ali nastavite da pijete čaj dok vam ne prođe i osip.
Oblog od kupusa
Listove kupusa izlupate tučkom za meso da bi pustili sok, pa ih stavite kao oblog na mjesto sa osipom.
Hladne obloge
Stavljanjem hladnih obloga na suncem zahvaćena mjesta (alergiju na sunce tretirati kao osip ili opeklinu)
Od lijekova na biljnoj bazi simptome ublažava vitamin C koji je prirodni antioksidans. Oboljela osoba može koristiti i kalcij, piti značajne količine zelenog čaja te koristiti nerafiniranim uljima konoplje, lana, plave ribe, oraha, algi, divlje ruže i noćurke.