Ljekovita brđanka ili Arnika

-

Brđanka je kao ljekovita biljka bila poznata i našim precima. Brzo je zahvaljujući svojoj djelotvornosti zauzela važno mjesto među starijim ljekovitim biljkama. Danas možemo reći da je jedna od najpoznatijih i najčešće korištenih biljaka u narodnoj medicini. Kod njezine uporabe nerijetko dolazi do nepravilnosti, osobito kod unutarnje primjene, prije koje se korisnik treba upoznali s upozorenjima.

DROGA: Sakupljamo cvjetove, kojima odstranjujemo pricvjetne listove glavice. Katkad ubiremo i sušimo cijele glavice. Dobro osušenu drogu čuvamo u zatvorenim posudama. Ima snažan, aromatičan miris i aromatičan ljut okus. Danas se brđanka još ubire u prirodnim staništima iako je u mnogim zemljama zaštićena.

- Google oglasi -

U nekim se krajevima koristi podanak (ARNICAE RHIZOMA) ili cijela biljka (bez korijena) u cvatu (ARNICAE HERBA).

STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Ponegdje još raste na kiselim livadama, sjenokošama, planinskim tratinama, od nizina do visokog gorskog pojasa. U nižim predjelima postaje osobito rijetkom, više zbog intenzivnog gospodarenja nego zbog ubiranja.

SRODNE VRSTE: Brđanku je teško kultivirati, a za drogu se ubiru velike količine cvjetova, pa njezino mjesto pomalo preuzima američka livadna brđanka (Arnica chamissonis Less.), koja se na poljima uzgaja za potrebe farmaceutske industrije.

SASTOJCI I AKTIVNE TVARI: Sastojci brđanke vrlo su dobro istraženi, a uporaba se većinom temelji na dugogodišnjim opažanjima u narodnoj medicini i medicinskim pokusima. Žućkasto-crveno, gusto eterično ulje (0,2-0,3%) sastoji se od monoterpena i seskviterpena, npr. timol, timoleter, felandren, mircen, humulen, kadinen, kariofilen i brojni drugi. Za djelovanje brđanke najvažniji su seskviterpenski laktoni kelenalin, arnifolin i drugi. U cvjetovima se nalazi mnogo flavonskih i flavonolnih glikozida, a usto još i triterpenski alkohol arnidol i faradiol, karotenoidi, fenilkarboksilne kiseline, kumarini, poliacetileni i pirolizidinski alkaloidi.

- Google oglasi -

DJELOVANJE I UPORABA: Brđanka uglavnom ima vanjsku primjenu. Posljednjih se godina najjače djelovanje pripisuje kelenalinu i njegovim derivatima, koji djeluju snažno antiflogistički (protuupalno) i antiseptički. Istodobno zbog analeptičnog učinka potiču rad dišnih organa, srca i krvotoka. U djelovanju ih podržavaju i flavoni. Zbog takva djelovanja brđanku koristimo kod rana od udaraca, kontuzija, uganuća, iščašenja i ostalih posljedica ozljeda i nesreća. U narodnoj medicini najčešći je odabir pri površinskim upalama vena i kod tromboza, reumatskih tegoba, bolesti mišića i zglobova, uboda insekata i upala sluznica, osobito usta i ždrijela. Brđanka se iznutra koristi u obliku gotovih pripravaka, npr. kao tonik za srce i krvotok. Unutarnja primjena kod bolesti želuca, koja je poznata u narodnoj medicini, danas je sporna i izrazito nepreporučljiva. Kelenalinski derivati u većim količinama djeluju toksično na srce i uzrokuju alergije. I kod vanjske primjene moguć je nastanak alergija. Kod prvih znakova crvenila i kožnih osipa prestajemo s liječenjem i više ne koristimo brđanku. U pokusima na životinjama dokazana je stimulacija imunološkog sustava i citotoksično te antitumorno djelovanje, koje je djelomično povezano s kelenalinom i njegovim derivatima. Poboljšanje imuniteta vjerojatno uzrokuju polisaharidi. Aktivne tvari američke brđanke slične su tvarima obične brđanke, pa se tako i u djelovanju bitno ne razlikuju.

UPORABA U VETERINI: Razrijeđena tinktura koristi se za čišćenje rana i kod rana koje ne zacjeljuju. Kod upale zglobova pripremaju se oblozi. Dodavanjem suhih zelenih dijelova biljke u stočnu hranu sprječava se nastanak kolika.

NEŽELJENA DJELOVANJA: Pri duljoj uporabi brđanke na oštećenoj koži (rane, otvorene rane koje ne zacjeljuju) lako dolazi do kožnih oštećenja s mjehurićima ili nastanka ekcema. I kod većih koncentracija poprilično često dolazi do toksičnih i alergijskih kožnih reakcija. Najčešće su kod bolesnika koji su alergični na ostale glavočike, npr. kamilicu, neven ili stolisnik.

TINKTURA: Kupuje se u ljekarni ili je priređujemo sami. Pet g suhih cvjetova brđanke prelijemo sa 100 ml 70 postotnog alkohola. Ostavimo da se namače 2-3 tjedna, a u međuvremenu posudu više puta protresemo, potom ocijedimo tekućinu i po mogućnosti je čuvamo u tamnim staklenkama. Tinktura se može koristiti dulje vrijeme. Jednako tako, možemo je pripremiti s domaćom rakijom. Uvijek je koristimo samo razrijeđenu. Za grgljanje uzimamo jednu jušnu žlicu tinkture na 250 ml vode, za obloge jednaku količinu tinkture na pola litre vode.

ULJE ZA MASAŽU: Možemo ga prirediti sami, tako da jedan dio suhe droge prelijemo sa pet dijelova kvalitetnog ulja (maslinovo, suncokretovo). Takvo ulje koristimo za masaže kod bolesti mišića i zglobova.

HOMEOPATSKI PRIPRAVCI: U homeopatiji se za vanjsku primjenu kod rana, modrica i upale vena koristi cijela cvatuća biljka. Iznutra se koriste iscrpine iz korijena, zajedno s biljkama koje povoljno djeluju na srce i krvotok.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

9 najstrašnijih aditiva u hrani

Nekad je hrana na kojoj je pisalo ‘s okusom...

5 znakova vašeg tijela koji pokazuju da ste lošeg zdravlja

Naš organizam je nevjerojatan stroj na koji utječe niz...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas

Porn sites