Bez sumnje, češnjak ljekovitost ima veliku koja je odavno prepoznata potvrđuju i mnogobrojna znanstvena istraživanja. Ova biljka zauzima važno mjesto u liječenju biljem.
Podzemna lukovica češnjaka (Allium sativum) je biljka iz porodice ljiljana. Treba znati da češnjak ne sadrži samo izuzetna začinska svojstva, već i vrlo ljekovite tvari.
Poznato je da češnjak sadrži eterično, hlapljivo ulje s alinom sastojkom koji se rezanjem ili prešanjem razgrađuje u alicin koji mu i daje specifičan miris. Također razgrađuje masnoće i ima antibiotičko djelovanje. Među sastojke češnjaka ubrajaju se i vitamini A, B1, B2 i C, čitav niz minerala, kalij, kalcij, magnezij i fosfor. Elementi u tragovima, bakar, kobalt i mangan, te ostale tvari, među kojima su saponini, flavonoidi, glukosinolati i fenolske kiseline.
Češnjak ljekovitost
Češnjak kao lijek za bakterije usporava rast bakterija te uspješno uništava bakterije, viruse i gljivice. Tako da je vrlo učinkovit kao sredstvo protiv prehlada i hunjavica, zatim različitih gljivičnih oboljenja kože i crijevnih infekcija.
Ima i vrlo pozitivan učinak na krv i krvne žile. Naime, redovitom primjenom potiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, te snižava povišeni krvni tlak i povišene vrijednosti masnoća u krvi. Nadalje, sprečava nakupljanje trombocita i nastajanje krvnih ugrušaka, te stoga smanjuje opasnost od pojave moždane kapi, srčanog infarkta i tromboze. Ljekovitost češnjaka posebno je učinkovita kod lagano povišenog krvnog pritiska i kolesterola u krvi. Naime, istraživanja pokazuju da se kod ispitanika sa spomenutom dijagnozom već nakon redovite konzumacije oko 2 g svježega češnjaka dnevno tijekom četiri mjeseca, krvni pritisak normalizirao, a povišeni kolesterol u krvi smanjio za 12%.
Tvari koje sadrži posebno alicin, uspješno razgrađuju štetne masnoće koje se nakupljaju na stjenkama arterija. Tako da se redovitim prisustvom češnjaka na jelovniku može spriječiti i pojava ateroskleroze.
Zašto je dobar češnjak
Češnjak ima i antioksidacijsko djelovanje te tako učinkovito štiti organizam od razornog djelovanja slobodnih radikala. Pojednostavljeno rečeno, zdrave stanice pretvaraju u bolesne i uzrokuju različita kancerogena oboljenja. Primjerice, temeljem rezultata vrlo opsežnoga američkog istraživanja koje je objedinilo dvadesetak internacionalnih studija dokazano je da se svakodnevnom konzumacijom između 3,5 i 28 g češnjaka bilo svježeg ili u hrani, rizik od pojave raka crijeva smanjuje za 75%, a želuca za 50%.
Tako uz već dokazano pozitivan utjecaj na rad želuca i probave općenito. Osim što poticanjem probave ublažava nadutost i grčeve, češnjak spomenute organe štiti i od zloćudnih bolesti. Uz to što može spriječiti pojavu zloćudnih oboljenja, češnjak ima i citostatičko djelovanje. Naime, istraživanja su pokazala da uništava tumorske stanice leukemije.
Osim toga češnjak općenito povoljno utječe na ljekovitost imunološkog sustava. Usporava starenje organizma, jača otpornost prema infekcijama, te pospješuje izlučivanje štetnih tvari iz organizma. Češnjak je i jedan od najdjelotvornijih prirodnih antibiotika, posebno u borbi protiv E.coli i stafilokoka. Nadalje, češnjak potiče mokrenje, koristi se kod bronhitisa, sprječava gripu, vanjskom primjenom može ublažiti i reumatične bolove.
Zbog svojih se osobina preporučuje svima koji drže do svojega zdravlja, a posebno starijim osobama i pušačima.