Magični neven i njegova ljekovita svojstva – Biljka koja radi čuda za crijeva, kožu, krv i tlak

-

U narodu je poznat kao žutelj, zimorod ili ognjac, latinski Calendula officinalis. Neven je biljka koja zrači ljepotom i snažnom žuto-narančastom bojom i koja ima mnogobrojna ljekovita svojstva. Cvate od lipnja do rujna, do prvih mrazova. Ako je zima blaga, neven može biti posljednja biljka koja cvate u vrtu te ujedno i prva koja će procvasti u proljeće.

Umiruje crijeva, želudac, uravnotežuje mjesečnicu, liječi bolesti jetre i žuči, a nadasve djeluje antikancerogeno kod raka kože, maternice, želuca i grla. Obično raste u vrtovima, a divlji neven se može naći uz putove i plotove. Može narasti između 20 i 60 centimetara u visinu. Ima dlakavu i razgranatu stabljiku s naizmjenično raspoređenim dlakavim listovima te plodovima koji su uvijeni prema unutra i različitih oblika.

- Google oglasi -

Cvjetovi nevena skupljaju se tokom lipnja, srpnja i kolovoza. Beremo ih tokom sunčanog vremena te sušimo na toplom i prozračnom mjestu u hladu (radi očuvanja prirodne boje). Sušenje mora biti brzo, na temperaturi do 35 stepeni. Od osušenih cvjetova odvajaju se latice od čaške te se još dosušuju. Istodobno, od svježih cvjetova radi se tinktura ili mast, a može i macerat. Listovi se beru rjeđe.

Neven ljekovita svojstva

neven

Odličan je za kožu

Ljekovita svojstva nevena pomažu kod svih kožnih oboljenja kao što su akne, bradavice, ciste, čirevi, ekcema, psorijaze i seboreje, hemeroidi, herpes zostera, fistula, impetiga, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, opeklina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana (gnojnih rana), rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata, pa do svih vrsta rana, čireva i bradavica, posjeklina, opeklina, krasti te kurjih očiju. Osim toga, omekšava, tonizira i vlaži kožu, zbog čega je važan sastojak preparata za njegu kože tijela i ruku.

Pomaže i unutar tijela

- Google oglasi -

U unutrašnju ubotrebu pomaže umirivanju grčeva crijeva, želuca i glatkih mišića (zbog toga je koristan i kod grčenja mišića dišnih putova tokom astmatičnog napadaja), pomaže kod neredovite mjesečnice i krvarenja iz maternice, liječi bolne i napukle bradavice kod dojenja, pelenski osip, bolesti želuca, jetre i žuči, a koristi se i za razna ispiranja izvana i iznutra, posebno kod ozljeda, upala i infekcija, dekubitusa i modrica.

Neven ima jaka ljekovita svojstva u liječenju bolesti vena, a djeluje i antikancerozno, i to kod rana kože, maternice, želuca i grla. Osim toga neven jača imunitet, koristan je kod arterioskleroze krvnih žila mozga te ljekovita svojstva liječe upale desni i zubnog mesa. Smiruje gastritis, potiče izlučivanje mokraće i pospješuje znojenje.

>>Neven kao lijek

Djeluje antibakterijski, antiseptički i protuupalno. Zahvaljujući sadržaju provitamina A, blagotvorno djeluje i na oko i poboljšava vid, pa se često koristi za ispiranje očiju kod konjuktivitisa ili iritacija. Prisustvo provitamina A čini ga korisnim a izvrsno djeluje i protiv gljivica, posebno kandide.

Postoje dokazi da ima sposobnost pročišćavanja krvi (zato se koristi i protiv zarazne žutice) te krvnih žila i smanjenja razine lošega kolesterola u krvi, pogotovo u kombinaciji sa maslačkom, glogom ili resnikom. Novija istraživanja su pokazala da neven i njegova ljekovita svojstva uspješno snižava krvni tlak i opušta krvne žile. Zato se preporučuje i kod angine pektoris.

Neven je najavljivao kišu

U staro doba neven su ljudi koristili i kao predskazatelj kiše, odnosno ako su glavice ujutro nakon sedam sati bile zatvorene, znalo se da taj dan treba očekivati kišu. Danas je poznato i da se, osim u ljekovite svrhe, može koristiti i za prehranu te kao prirodna boja u industriji hrane i kozmetici. Listovi se mogu jesti svježi, kao dodatak salatama.

>>Nevenova mast od tri sastojka

Bogati su vitaminima i mineralima i po sastavu slični maslačku. I svježe cvjetne latice mogu biti dodatak salatama, dok se osušene, zbog koncentriranijeg okusa, mogu koristiti u juhama i kolačima.

Cvjeta od svibnja do studenog

Neven se razmnožava sjemenom, odgovaraju mu uglavnom sve vrste tla, s tim da mora biti riječ o dobro osunčanom terenu. Zahtijeva redovito zalijevanje, odnosno vlagu. Biljka će niknuti 5-6 dana nakon što sjeme padne na tlo i vrlo brzo raste, pa prvi cvjetovi procvatu 40-ak dana nakon nicanja.

Cvjeta od svibnja do studenog. Biljke se pomlađuju i produljuje im se vijek vegetacije redovitom berbom. Mlada biljka nije osjetljiva na mraz, pa je sjetvu dobro obaviti već u ožujku ili početkom travnja da bi što prije mogla početi berba. Sije se strojem za sjetvu pšenice, u razmaku od 50 centimetara između redova i na dubini od 3 do 4 cm. Za 1 hektar potrebno je 5-6 kilograma sjemena.

Prave prinose daje na rastresitim tlima bogatima humusom, najbolje na smeđoj zemlji i crnici. U vrijeme sjetve treba očistiti tlo od korova, a kad se pojavi tri do pet pravih listova, usjev se prorjeđuje na razmak od 6 do 8 centimetara.

Macerat od nevena – nevenovo ulje

Najbolja varijanta je raditi macerat od samih latica. Druga mogućnost je izrada macerata od cijelih cvjetnih glavica, a treća i najlošija da kupite jako usitnjenu biljnu drogu u kojoj se, uz usitnjene cvjetne glavice, nalaze i dijelovi listova i stabljike. Prije izrade macerata latice ili cvijet prethodno posušite tokom 24 sata, kako bi se isušio barem dio vlage.

Za izradu macerata nevena koristite stabilnija hladno prešana ulja: pšenične klice, suncokretovo ulje, sezamovo ulje i bademovo ulje. Oko 50 gr osušenih nevenovih latica ili cvjetnih glavica lagano istrljajte u mužaru i prebacite u staklenku koja se može hermetički zatvoriti. Prelije se sa 500 ml odabranog ulja, zatvorite te ostavite na hladnom i tamnome mjestu i protresite od dva do tri puta dnevno. Neka odstoji tri sedmice.

Zatim procijedite kroz više slojeva gaze i prelijte u tamne boce. Čuva se na hladnom i tamnome mjestu, zaštićeno od svjetlosti, i treba ga potrošiti u roku od šest mjeseci. Ulje potiče regeneraciju kože te je odlično sredstvo za prvu pomoć kod posjekotina i opeklina u domaćinstvu, a možete ga koristiti i kao sastojak krema za njegu kože.

Ljekoviti pripravci od nevena

Top recepti za zdravlje:

Mast od nevena za rane – U zdjelici, na laganoj vatri, izmiješate šalicu svježe iscijeđenog soka od lišća i cvijeta nevena sa dvije šalice nesoljene domaće masti. Kad se ohladi i stisne, stavite mast na platnenu krpu, namažite na ranu ili čir, pokrije s malo vate i sve učvrstite zavojem ili flasterom.

Nevenova mast za zloćudne rane – U jednu litru svinjske neslane i nepržene masti stavite tri šake svježih cvjetova. Pirjati oko 10 minuta na oko 90 stupnjeva, tekuću smjesu procijedite kroz lanenu krpu u plastične ili staklene posude koje možete dobro zatvoriti. Umjesto svinjske masti može se upotrijebiti maslac, a posebno je hvaljen maslac od kozjeg mlijeka.

Čaj od nevena za šta je dobar

čaj od nevena

Čaj za čišćenje organizma – Pomiješate po 20 grama nevena, maslačka i rastavića te po 10 grama breze, jagorčevine, nane i morača te promiješate. 4 jušne žlice ove mješavine preliti sa 750 ml vrele vode, promiješate i poklopite pa ostavite da odstoji jedan sat. Procijedite i pijte po šalicu ujutro, u podne i navečer. Možete zasladiti čaj medom. Pije se dva puta godišnje, u proljeće i na jesen, tokom mjesec dana.

Protiv povišenoga kolesterola – Pomiješate po 20 grama gloga, nevena, resnika, maslačka i trnjine. Tri jušne žlice smjese preliti sa 0,5 l provrele vode, promiješate, poklopite i ostavite sat vremena. Procijedite i pijte tokom dana.

Čaj od nevena za jajnike – Pripremite čajnu mješavinu od jednakih dijelova majčine dušice, rusomače, listova kupine, listova nevena i listova limuna. Mješavina se usitni, i dobro izmiješa. U 1 l proključale vode staviti 10 grama mješavine i kuhati poklopljeno pola minute. Kad se čaj ohladi, procijedite i dodajte 6 jušnih žlica meda. Pije se 3 puta dnevno po 1 decilitar, prije i poslije jela. Preostala 4 decilitra pijte između obroka, umjesto vode, s malo svježeg limunova soka.

mast od nevena

Melem od nevena za hemoroide i proširene vene – Zagrijte pola kilograma kvalitetne svinjske masti na tihoj vatri. Kad se istopi, dodajte dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku sušenih zelenih, bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustite da se zapjeni od vrenja, pa maknite sa štednjaka. Miješate oko pet minuta. Poklopite i ostavite 24 sata na hladnome mjestu. Drugi dan lagano zagrijete i miješate dok se potpuno ne otopi, pa procijedite kroz sterilnu gazu i prelije se u čistu teglicu. Vene masirajte svaku večer, odozdo prema gore (odnosno prema srcu).

Za smirenje upale desni – Oko 20 gr suhih cvjetova nevena stave u 1 decilitar alkohola jačine do 70% i ostavite da odstoji 10 dana. Zatim procijedite i prelijte u tamnu bočicu koja se može dobro zatvoriti. Otopinom možete premazati kožu koja je upaljena dva do tri puta na dan, odnosno dva do tri puta na dan kapnuti na četkicu za zube pa njome masirati desni.

Protiv ispadanja kose – Uzmite 20 grama sitno isjeckanoga korijena podbjela (tussilago farfara), 10 grama suhih cvjetova nevena i prelije se litrom kipuće vode pa vratite na štednjak da prokuha 10-15 minuta. Zatim dodajte malo tinkture od nevena i procijedite. Tim toplim čajem dva puta sedmično istrljajte vlasište.

cvijetovi nevena u rakiji

Cvjetovi nevena u rakiji – Tinktura od nevena koja se pravi od litra rakije (preporuka je da to bude domaća rakija) gdje se stavi puna šaka cvijeta nevena, a potom ostavi na suncu da stoji naredne dvije nedelje ili tačnije rečeno, na temperaturi oko dvadeset stepeni. Ove tinkture koristite kao obloge za rane, otekline, kod krvni podljeva, nagnječenja, modrica.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Magični neven biljka za mnoge bolesti – Čaj, mast, tinktura – Recepti

Neven kao lijek umiruje grčeve crijeva ,želuca i glatkih...

Endometrioza je opasna ali i izlječiva

Šta je endometrioza - Krivac za neplodnost, čak trećine...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas