Ako želite da vaše srce i kardiovaskularni sustav budu zdravi, pazite na izbor raznih namirnica jer postoji hrana koja je loša za srce. Bolesti srca više su od i jedne vrste bolesti povezane s prehranom. Srce je mišić koji mora raditi pod pritiskom. Mora stalno pumpati krv kako bi se osigurao dotok kisika i hranjivih sastojaka u sve stanice naših tkiva i organa. Što su krvne žile prohodnije, što imamo manje ugrušaka u njima, što su stanice krvi fleksibilnijih membrana, srce lakše radi i ne treba uložiti dodatne napore za obavljanje svoje osnovne zadaće.
Hrana za zdravo srce sadrži hranjive tvari za koje se pokazalo da su dobre za krvotok, smanjuju rizik od razvoja srčanih bolesti snižavanjem ‘lošeg’ LDL kolesterola i triglicerida u krvi, smanjuju krvni tlak, kontroliraju težinu i / ili poboljšavaju osjetljivost na inzulin, kažu stručnjaci.
Omega-3, kalij, kalcij, magnezij, vlakna, fitonutrijenti i antioksidansi su najbolji izbor čineći mediteransku prehranu vrhunskim izborom za one koji žele održati ili poboljšati zdravlje srca.
Hrana loša za srce
Prerađeni mesni proizvodi
Viršle,slanina, kobasice i delikatesno meso – čak i ono nemasno, poput ćurke – prerađeni su tako da nose teret natrijuma i konzervansa, često nitrata i nitrita, koji su povezani sa srčanim problemima. ‘Tokom obrade se lako izgubi kontrola nad kvalitetom sastojaka’, kaže dr Cynthia Thaik, kardiologinja iz Los Angelesa. Obrađeno meso je povezano i s većim rizikom od dijabetesa i karcinoma gušterače.
Umjesto toga jedite više ribe! Ili kobasice i paštete koje ćete pripremiti sami, tako da ste sigurni što sadrže. No i tad ne pretjerujte.
Hidrogenizirana biljna mast
Ove masne kiseline su umjetne, stvorio ih je čovjek i ne mogu se naći nigdje u prirodi. Ali zato ih ima u gotovo svim slatkišima, keksu i kolačima u samoposlugama. Dakako, u vidljivijem obliku tu je i margarin. Navode se pod imenom transmasti, očvrsnuta biljna mast, a ponekad samo kao biljna mast. U hranu se stavljaju isključivo zato, jer ih je jeftino proizvesti i lako transportovati. To što podižu štetan holesterol i istovremeno snižavaju dobar, HDL holesterol i dovode srce u rizik, prehrambenu industriju ne zabrinjava.
Pazite na hidrogenizovane i djelomično hidrogenizovane masti na popisu namirnica.
Umjesto toga jedite: maslinovo ulje ili maslac, ali i tu treba paziti da ne pretjerate. Umjesto slatkiša jedite voće, a kolače i keks pripremajte kod kuće.
>> Osam razloga zašto bi trebali izbaciti meso iz prehrane
Crveno meso
Ako jedete previše janjetine ili svinjetine, šanse za razvoj bolesti srca postaju mnogo više. Za početak, smanjite porcije i odaberite bijelo meso.
Namirnice koje morate unositi u organizam da bi srce ostalo zdravo
Danas se jede gotovo svakodnevno i u velikim količinama. Problem je što je ovo meso puno zasićenih masti, čak i kad je neobrađeno. Ovo ne govori da se jede samo bilje, nego da je umjerenost ključ zdravog načina ishrane. Preporučuje se da od sveukupno unesenih kalorija, zasićene masti ne smiju biti zastupljene više od 7 %, što bi značilo oko 10 do 15 grama zasićenih masti dnevno.
Umjesto toga jedite: više ribe! Ili bijelo meso, ali ne svaki dan.
>> Evo zašto trebate jesti ribu najmanje 3 puta sedmično
Najgora hrana
Pržena hrana
Kako restorani na istoj masnoći prže više puta, mast postaje sve više i više zasićena. Osim toga, mnogi restorani za prženje koriste ranije spomenute transmasti.
Pomfrit – preveliki unos povezan je s rizikom za hipertenziju i dijabetes tipa 2, kao i za bolesti srca.
Pohana piletina – stara je preporuka izbjegavati prženje paniranih namirnica u dubokom ulju. Namirnica upije dosta ulja pa ne čudi podatak kako pržena hrana može sadržavati čak 75 posto ulja. S obzirom na to da konzumiranje pržene hrane povećava zastupljenost masti u prehrani, ono kao način termičke obrade nikako nije preporučljivo onima koji trebaju ograničiti unos masti.
Umjesto toga jedite: kuvanu hranu ili pečenu na slabijoj vatri na maslinovom ulju.
Zašećereni napici
Energetska pića – liječnici upozoravaju osobe s visokim tlakom da budu oprezne i dobro presude treba li im energetski napitak budući da povećani krvni tlak ometa ritam srca.
Gazirana pića – znanstvena su istraživanja pokazala kako “samo” jedno do dva pića dnevno povećava rizik za pojavu brojnih zdravstvenih problema. Među njih se, uz debljinu, ubrajaju šećerna bolest, karijes, bolesti srca, nedostatak nekih hranjivih tvari u organizmu kao i problemi vezani uz živčani sustav…
Alkohol treba biti umjeren, ali ako patite od visokog krvnog tlaka ili znate da imate visoke trigliceride, onda alkohol može povećati rizik za bolesti srca.
Umjesto toga: pijte vodu (dodajte malo limuna ako želite), cijeđeni sok raznog voća ili biljne čajeve (koje ste sami skuhali, a ne kupljene u bočici).
Brza hrana loša za srce
Malo je toga na jelovniku restorana brze hrane što ne sadrži zasićene masti, transmasti, šećer ili natrij. Iz tog je razloga većina tih jela, zapravo, uvijek katastrofa za srce. Jedno istraživanje iz 2012. je ispitivalo učinke brze hrane na arterije nakon samo jednog obroka, te se pokazalo da je sposobnost krvnih žila da se rastegnu pala za 24 %.
‘Ne samo fast food, nego prerađena hrana uopšte ima vrlo visok sadržaj natrijuma’. Gotove supe i umaci, ali i hljeb mogu biti iznenađujuće velik izvor soli.
Umjesto toga: na posao ili izlet nosite hranu koju ste skuhali kod kuće.
Kobasice ne!!! Najbolje je jesti biljnu hranu i to malo barenu ali najbolje zivu nepreradjenu i boleti ce se povuci, samo treba biti uporan, jesti dosta voca i povrca i uvek pre jela i pre dorucka!
jako poučan članak.
Tako Je Istina ,,,Malo Paznje I Evo zdravlja Kakvog Zelimo,,,