Od domaćih ljekoviti biljaka neven (Calendula officinalis) zauzima zavidno mjesto još od davnina, dok u zapadnoevropskoj biljnoj medicini predstavlja jednu od najpoznatijih biljaka. Koristili su ga još stari Egipćani, odakle je i prenijet u Evropu, a najdjelotvorniji je u liječenju bolesti kože, organa za varenje, raznih upalnih procesa.
Ljekoviti neven
Kao “Biljka kože” nosi epitet i danas, jer gotovo da nema kožne bolesti u kojoj neven ne ispoljava svoju ljekovitost. U preparatima se koristi za liječenje akni, bradavica, cisti, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemoroida, fistula, kožnih upala. Kao i kod ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, osipa, gnojnih i rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata.
U liječenju vanjskih i unutrašnjih oboljenja neven djeluje tako da pospješuje znojenje, pojačava izlučivanje mokraće, umiruje grčeve crijeva, želuca i glatkih mišića, uravnotežuje mjesečni ciklus.
Ljekoviti neven uspješno se bori i liječi bolesti živaca, želuca, jetre i žuči, djelotvoran je kod bolesti vena, koristi se za razna vanjska i unutrašnja ispiranja, kao u slučaju povreda, upala i infekcija, dekubitusa i modrica. I nadasve djeluje antikancerogeno kod raka kože, materice, želuca i grla.
Kao lijek se koriste uglavnom cvjetovi koji treba da se skupljaju u junu, julu i augustu i suše na zraku u tankom sloju na temperaturi do 35 stepeni. Prilikom skupljanja treba birati jarkonarančaste debele cvjetove, da bi što više sačuvali prirodnu boju. Latice nevena su najvrjednije jer obilato sadrže etarska ulja, tanine, šećere, likopen, proteine. Sadrže i pigmente karotenoide koji i daju divnu zlatnožutu ili jarkonarančastu boju cvjetovima. Sadrže i ljekovit sastojak kalendulin, gorke supstance i minerale kalij i sumpor.
U terapijske svrhe neven se koristi kao čaj, ulja, masti ili obloga. U ishrani, jestive latice služe kao dodatak salatama i čorbama da bi im dale specifičan ukus i boju.
Iako voli sunce, teško podnosi velike vrućine. Tada mu se latice suše, a cvjetovi zatvaraju. Zato, u vrelim danima biljku treba posjeći ili joj osigurati popodnevnu hladovinu. Kada vrućine utihnu neven će se spontano oporaviti i ponovo procvjetati.
Za neven je inače karakteristično da nikad ne vene, zbog čega je biljka i dobila ime. Cvjeta od proljeća do jeseni, a u primorju cijele godine. Rimljani su vjerovali da cvjeta svakog mjeseca, pa su mu i dali ime Calendula. Ova latinska riječ označava prvi dan u mjesecu. Iako je jednogodišnja biljka, neven se sam pobrinuo za svoju dugovječnost. Kada procvjetaju, njegovi cvjetovi se sami rasijavaju.
Zahvaljujući karakterističnom aromatičnom mirisu cvjetovi nevena imaju moć i da rastjeruju insekte i biljne štetočine. Zbog toga se često i sade u baštama. Osim toga, neven je i prilično pouzdan prognozer vremenskih prilika. Ako se cvjetovi ne otvore poslije sedam sati ujutru, znači da će toga dana pasti kiša.
>>Kako se priprema nevenova mast za hemoroide pročitajte OVDJE
Čaj od nevena
Jedan do dva cvijeta nevena stavi se u šalicu od dva decilitra i prelije vrelom vodom. Tako spremljen čaj pije se dva do tri puta dnevno, uz eventualno zaslađivanje medom po ukusu. Čaj je djelotvoran u reguliranju menstruacije i ublažavanju menstrualnih tegoba. Čaj počinje da se pije sedam dana prije očekivanog početka menstruacije, i nastavlja dok traje ciklus.
Nevenovo ulje recept
Nevenovo ulje možete napraviti i sami kod kuće. Recept za ulje nije kompliciran, a zbog mnogobrojnih ljekovitih svojstava svakako bi ga trebali imati kod kuće.
- Sakupite u kasni prijepodnevni period, otvorene cvjetove nevena i tek manju količinu listova. Uvijek kada sakupljate ljekovite biljke, pazite da budu suhe i bez rose po sebi.
- Sakupljene cvjetove na sitno isjeckajte, baš kao i listove, pa sve stavite u staklenku.
- Zalijte komadiće biljke sa suncokretovim ili hladno-cijeđenim maslinovim, prirodnim uljem. Možete koristiti i prirodno bučino ulje.
- Zatvorite (poklopite) staklenku i stavite je na sunčano i toplo mjesto.
- Omjer ulja i dijelova biljke neka bude 1:1 (dakle 1 čaša ulja – na jednu čašu cvjetova nevena).
- Pustite staklenku da stoji na suncu 4 do 5 sedmica, s tim da je povremeno promućkate.
- Nakon tog perioda, ulje iz staklenke procijedite kroz sterilnu gazu u čistu bocu u kojoj će te čuvati ljekovito ulje.
- Ulje dalje čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Mast od nevena – Recept
Tinktura za lijepu kožu
Cvjetove nevena prelijte alkoholom ili maslinovim uljem u razmjeri 1:5. Dakle, na 10 g nevena ide 50 g ulja ili alkohola. Čuvajte tinkturu na toplom mjestu tri nedjelje, procijedite i svakodnevno mažite problematična mjesta. Tinktura od ulja primjenjuje se za dekubitus, a alkoholna za upale.