Malo tko zna da dužina kapilarne mreže u čovječjem tijelu iznosi 100 milijuna metara i da bismo mogli sa uzastopno nanizanim kapilarima dva i pol puta obaviti zemljin ekvator.
Tako su izračunali znanstvenici, i mi smo ponovno svjedoci još jednom od mnogih čudesa prirode. Nije važan samo sastav kapilara, već također njihova funkcija i zadaća u organizmu.
Sva predaja prerađenih tvari, odvođenje ugljične kiseline iz arterijske u vensku krv, i još mnoge druge poznate i nepoznate funkcije odvijaju se u području kapilara. Pogrešna prehrana i način življenja mogu nanijeti tijelu veliku štetu.
Prošireni kapilari
To isto vrijedi i za kapilare. Neispravna prehrana sa mnogo mokraćne kiseline, previše mesa i jaja umjesto povrća, osobito prijesne hrane i voća, tako jako oštećuje i proširuje kapilare da ih na očigledan način možemo prikazati fotografijom kapilara, na kojoj proširene kapilare izgledaju kao male proširene vene.
Zbog pretjeranog uživanja alkohola dolazi također do oštećenja i proširenja kapilara. Neke kemikalije koje uzimamo kao lijekove, pa i nikotin, također oštećuju kapilare, ometaju prehranu stanica i remete čitavu izmjenu tvari.
Čemu nam služi čudesna građa tijela ako skladna funkcija organizma ne može doći do izražaja zbog pogrešne ishrane, neprikladnog načina života, nedovoljnog kretanja i disanja?
Osobito mišićne i živčane stanice zbog nedovoljne prehrane ubrzo popuste, degeneriraju se i ostare. Dobro bi bilo sve to znati dok je još čovjek mlad. Ako tek u starosti doznamo Što je korisno a što štetno, imamo od toga upravo toliko koliko i onaj čovjek koji je u mladim godinama prođerdao svu imovinu, pa se u starosti s tugom i boli sjeća nekadašnjih raskošnih dana.
Mladost se da lijepo usporediti sa sedam rodnih godina u starom Egiptu. Kao što su nekad mudro radili Egipćani, moramo se i mi brinuti da u nemoćnim godinama starosti možemo živjeti od rezerve. Zdrav i prirodan način života čini isto tako najbolju uslugu žilnom sustavu.