Ova biljka je od davnina lijek za mnoge bolesti – 15 recepata

-

U narodnoj medicini trava iva (Teucrium montanum) koristi se kao lijek za liječenje probavnih i dišnih organa, protiv tegoba s mjesečnicom, depresije i dijabetesa. Dobro djeluje i kod kožnih bolesti…

Trava iva (Teucrium montanum) od mrtva pravi živa, uzrečica je koja prati biljku poznatu i pod nazivima dupčac i gorski cmilj, a koju mnogi travari smatraju vrijednom poput zlata. Ova biljka pripada obitelji usnatica, a ljekarnički joj je naziv Teucrii montani herba. Ova je biljka prirodni alterans, amarum, antiseptik, digestiv, emenagog, holagog, holeretik, specifik, stomahik i tonikum.

- Google oglasi -

Među ostalim, koristi se za jačanje imunog sistema, a posebno je korisna ako ste izloženi stalnom stresu. U narodnoj medicini koristi se za liječenje probavnih i dišnih organa te se smatra da pomaže i kod tuberkuloze pluća. Zbog gorkih tvari nezamjenjiva je kod mnogobrojnih bolesti želuca i nadutosti trbuha. Svojim antiseptičkim djelovanjem uništava patogene mikroorganizme te odstranjuje štetne tvari u crijevima i želucu.

Također je djelotvorna kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti. Postoji staro narodno vjerovanje na Balkanu prema kojemu ova trava omogućuje mentalni i fizički oporavak nakon duge bolesti, tjelesne i duševne iscrpljenosti. Smatra se i da pomaže kod noćnog znojenja kod tuberkuloze, tegoba s mjesečnicom, tegoba s jetrom i plućima, da potiče izbacivanje viška tekućine iz organizma te da vraća raspoloženje.

Kako izgleda trava iva

Vrlo je slična s najčešćom susjedom, nježnom pjeskaricom (Arenaria gracilis), a prepoznatljiva je po malim grmićima s blijedo žućkastim cvjetićima na vrhovima grančica. Stabljike su pretežno uzdignute i djelomično drvenaste. Obično raste kao višegodišnji gusti prilegli grm na kamenitom tlu. Listovi su linearno lancetasti, s donje strane bijeli, a s gornje tamnozeleni. Cvjetovi su blijedožućkasti, zbijeni na vršnim glavicama.

Biljka cvate od lipnja do kolovoza

- Google oglasi -

Vrlo je aromatična i jako gorkog okusa. Najčešće je se može naći na suhim, toplim i krševitim mjestima, na visinama od oko 800 m i više, uglavnom na južnim obroncima. Ukratko, raste najviše na toplim obroncima brda i planina te na kamenjarima. Jedno od poznatih staništa su zapadne padine Učke.

Bere se tokom cvatnje, samo nadzemni dio biljke, tako da lisnate cvjetne vrhove grančica odsječemo oštrim škarama. Barem trećinu cvjetova ostavite netaknutima, radi obnove biljke. Treba ih brzo osušiti, na toplom i zračnom mjestu, ali u hladu. Sadrži eterično ulje, holin, heterozid, treslovinu, saponin i gorke tvari.

Trava iva kao lijek

Čaj od trave ive liječi grčeve i čisti krv. Upotrebljava se i protiv svih vrsta groznica te kao pomoć kod šećerne bolesti. Kako pokazuju istraživanja, razina antioksidativnih tvari u čaju podjednaka je onoj u ginku i zelenom čaju, poznatim po izvanrednoj ljekovitosti.

Tinktura trave ive pomaže kod hemoroida te bolesti jetre i žuči jer potiče stvaranje i protok žučne kiseline. Kao kupka povoljno djeluje na kožu, naročito kad je riječ o ranama i promjenama na koži. Vrlo je popularna u obliku balzama za ublažavanje reumatizma. Štoviše, trava iva se smatra kao univerzalni lijek za većinu bolesti.

Top 15 recepata za zdravlje:

Za čišćenje krvi

Žlicu suhe i usitnjene trave ive prelijte s 250 ml kipuće vode. Poklopite i kuhate dvije minute, pa nakon 15 minuta procijedite. Pijte 3 puta na dan po šalicu svježeg nezaslađenog čaja, prije glavnih obroka.

Trava iva za hemoroide i žuč

20 g biljke potopite u 100 ml konjaka. Ostavite da stoji dvije semice. Protiv bolesti žuči ili hemoroida pije se tri puta dnevno po 20 kapi ove tinkture.

Jačanje organizma

U čaju za jačanje organizma travu ivu pomiješate s matičnjakom, majčinom dušicom i hajdučicom, najbolje u jednakim omjerima. Na primjer, pomiješate po 20 grama svake biljke. Za pripremu čaja 1 jušnu žlicu te mješavine prelijte šalicom kipuće vode i poklopite te ostavite da se ohladi oko 20 minuta. Procijedite i pijte tri puta dnevno pola sata prije jela.

Vino za jačanje imuniteta

U litru crnog vina potopite 20 grama trave ive i ostavite da stoji osam dana. Pije se po jedna čašica tri puta dnevno, prije jela. Možete probati i ovaj recept: osušenu ivu sitno samljeti u mlinu za kavu. Uzimajte od jedan do tri grama prije jela.

Probavni i dišni putevi

Jednu čajnu žličicu suhe trave ive preliti s 2 decilitra vruće vode, poklopiti da odstoji pola sata i procijediti. Pijte od 2 do 3 šalice čaja dnevno. Za liječenje probavnog sustava čaj ne treba sladiti, a za liječenje dišnog sustava čaj treba zasladiti medom.

Trava iva tinktura

Oko 200 grama listova i cvjetova trave ive prelijte s litrom 60 % alkohola. Dobro zatvorite bocu i držite na toplom mjestu mjesec dana. Procijedite. Pijte od 2 do 3 puta na dan po 15-20 kapi, s malo čaja ili soka.

Tinktura na drugi način

Oko 20 grama biljke namočite u 1 decilitru konjaka i ostavite da odstoji 14 dana. Procijedite, pa pijte tri puta dnevno po 20 kapi. Liječi od bolesti žuči, bijelog cvijeta kod žena, hemoroida i tuberkuloze.

Tinktura protiv slabe cirkulacije i proširenih vena

Pripremite po 50 grama sušenog lista koprive, sušene trave ive, 50 grama sušenog kantariona i isto toliko sušenog nevena. Pomiješate biljke i stavite ih u veću teglu ili bocu, pa dodajte litru lozovače ili neke druge kvalitetne rakije. Dobro zatvorite i ostavite da odstoji 30 dana. U međuvremenu će biljke upiti dosta tekućine. Zatim ih dobro iscijedite kroz gazu jer je to najbolji dio rakije. Tu tekućinu prelijte u čistu staklenu bocu te čuvajte na hladnom i mračnome mjestu. Pije se po jedna jušna žlica dnevno, ujutro prije jela ili tri puta dnevno prije jela po jedna mala žličica.

Prah od ive

Osušenu travu ivu sitno sameljete u mlinčiću za kavu. Uzimajte jedan do tri grama prije jela.

Trava iva kao lijek za liječenje rana

Kao kupka, trava iva povoljno djeluje na kožu, naročito kad je riječ o ranama i promjenama na koži. Jednostavno, u lavoru pripremite malo mlake vode pa dodajte od 20 do 30 kapi tinkture i namačite oboljeli dio tijela.

Trava iva kao lijek protiv reume i artritisa

Trava iva vrlo je popularna u obliku balzama za ublažavanje reumatizma. Tradicionalno sredstvo za pripremu ljekovitih masti je svinjska mast, koja se može primijeniti i u izradi ovog pripravka.

U tri žlice rastopljene, ne prevruće masti dodamo dvije žlice sitno narezanih suhih biljnih dijelova. Mješavinu ostavimo da se ohladi i otvrdne. Potom je lagano rastopimo i ohladimo. Postupak ponovimo još dva puta, a nakon toga mast ocijedimo u pripremljene posude.

Čajna mješavina za brži oporavak kod upale pluća

Pomiješate po 100 grama trave iva, zatim oman (Inula helenium) i očajnice (Marrubium vulgare). Tri jušne žlice te mješavine pomiješate sa 750 mililitara proključale vode, promiješate i poklopite. Ostavite da odstoji 30 minuta. Procijedite i pijte nezaslađeno tokom dana u manjim gutljajima.

Čajna mješavina za normalizaciju rada jetre

Pomiješate po 20 grama trave iva, gujine trave (Silybum marianum) i maslačka (Taraxacum officinale), pa biljke sameljite u blenderu. Spremite u teglicu koja se može dobro zatvoriti i čuvajte na tamnome mjestu. Svakog dana uzimajte po jednu žličicu praha s malo vode ili čaja od nane, i to tri puta na dan, pola sata prije jela. Kura traje mjesec dana.

Gorka travarica za probave i poboljšanje apetita

Pomiješate 20 grama trave iva te po 10 grama trave lincura (Gentiana lutea), podubica (Teucrium chamaedrys) i iđirot (Acorus calamus). Biljke stavite u čistu, suhu teglu ili bocu pa prelijte litrom jake voćne rakije. Dobro zatvorite te ostavite na tamnom i hladnome mjestu 12 dana, uz povremeno mućkanje. Procijedite i pijte po jednu čašicu prije jela.

Mješavina protiv akni

Svakog dana popijte pola litre čaja koji se priprema od mješavine jednakih količina listova matičnjaka, stabljike rusomače, listova kadulje, listova i cvjetova vrijeska, stabljike ive trave, korijena puzave pirike i korijena odoljena. Sve biljke treba jako usitniti i pomiješati. U litru proključale vode stavite 5 g mješavine bilja i kuhajte poklopljeno 1/2 minute. Ohladite, prelijte u bocu i držite začepljeno.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kvalitetna prehrana ne mora biti skupa! Evo 15 savjeta kako jesti zdravo i jeftino

Zdrava prehrana ne mora nužno biti skupa. Štoviše, najskuplja...

15 ekstra moći najjačeg prirodnog antibiotika

Najjači raspoloživi prirodni antibiotik koji uništava širok spektar mikroba,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas