Tri najčešće greške koje pravimo s krompirom

-

Krompir je definitivno najrasprostranjenija namirnica na svijetu, ali nažalost malo cijenjena i često na lošem glasu.

Zanimljivo je kako bi se hraneći samo krompirom čovjek mogao održati na životu i to zahvaljujući obilju minerala i vitamina koje posjeduje. A upravo te važne vitamine C, B1 i B2, treba znati sačuvati i iz krompira izvući najbolje što ćete postići ukoliko nastojite izbjeći ove tro najveće greške.

- Google oglasi -

Kuhanje oguljenog i narezanog krompira

Kuhan pod korom, krompir uspijeva sačuvati čak trećinu svoje količine vitamina C, dok pečen u cjelosti ostaje hranjiv. Osim toga kora krompira sadrži fluor, dobro poznat element koji čuva zube i sprječava karijes.

Kada ne možete izbjeći guljenje krompira učinite to, ali pazeći da skinete minimalan sloj kore jer se ispod nje krije riznica bjelančevina.

Zamrzavanje jela s krompirom

Krompir svjež ili jela koja ga sadrže nije poželjno zamrzavati, naime pod temperaturom ispod nule škrob se pretvara u šećer i postaje štetan. Drvene kutije smještene u tamne i suhe prostorije idealni su uslovi za čuvanje krompira. Takvi će spriječiti klijanje, koje iz krompira izvlači hranjive vrijednosti, ukoliko klice izrastu potrebo ih je što brže otkinuti.

Podgrijavanje krompira

Krompir već termički obrađen ne bismo trebali podgrijavati, jer nakon zagrijavanja gubi svoja nutritivna svojstva. Naime u samom srcu krompira tokom podgrijavanja dolazi do oslobađanja teških metala, tačnije toksičnog solanina koji razbija bjelančevine u organizmu.

- Google oglasi -

Do trovanja neće doći konzumacijom jednog podgrijanog obroka, no svakako takvo što treba izbjegavati. Nutricionisti preporučuju krumpir jesti ohlađen, jer tada se u njemu povećava otporni škrob.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Banana štiti od anemije

Osim što podiže dobro raspoloženje i vraća nam energiju,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas