Kadulja ili žalfija (lat.Salvia officinalis ) je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak korijen i drvenastu stabljiku. Donji dijelovi stabljike su drvenasti a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i četverouglasta. Listovi su uski, eliptični, sitno naborani s dugačkom peteljkom, a na stabljici nasuprotno poredani. Veliki tamnoljubičasti cvjetovi skupljeni su u cvatove poput klasova koji su sastavljeni od pršljenova. Cvijet je dvousnat, a čaška i vjenčić imaju žlijezdaste dlake.
Žalfija kadulja raste divlje, po kamenitim i neplodnim mjestima, a uzgaja se i u vrtovima. Za lijek se prije cvatnje skupljaju listovi i mlade grančice.
Naziv ove biljke na latinskom upućuje nas da je smatramo veoma ljekovitom – njeno ime, naime, znači spasonosna i ljekovita, kadulja liječi promuklost, čisti krv i jača živce, grije želudac, otklanja vjetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.
Kadulja žalfija ljekovitost
Žalfija djeluje na čišćenje krvi i time oslobađa organizam uzročnika mnogih bolesti. Ima i protuupalno dejstvo, tako da se toplo preporučuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrijela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.
Kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu mjeru. Kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluća kadulja taj problem rješava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Liječi takođe i oboljele od reumatizma, i rečeno modernim rječnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nježan ali efikasan hormonalni regulator. Izvrstan je lijek za čišćenje jetre, za bolesti bubrega i protiv noćnog znojenja. Ako uberete svježe listove kadulje i protrljate njima predio oko zuba, desni, učinit ćete ih zdravijim i čvršćim.
Čaj od kadulje žalfije spremite od jedne kašike na šalicu vode. Preliti suho lišće ključalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj čaj u navedenim količinama 21 dan, između menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuha se u litru vode 10 minuta.
Vino od kadulje, koje se dobiva kada se prstohvat kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jača rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuhaju žalfija, majčina dušica, lavanda i ružmarin, a poslije inhalacije iskoristiti tečnost za kupku.
Kadulja za zube
Zbog svojih ljekovitih svojstava, kadulja pomaže kod sljedećih stanja i bolesti:
- žuti zubi – svakodnevno žvakanje lista kadulje učinit će zube bijelima
- zubobolja
- nakon vađenja zuba – nakon 24 sata, ako nema krvarenja, usna šupljina se smije ispirati čajem od kadulje
- neugodan dah – djeluje antimikrobno i antigljivično te osvježava dah
- gingivitis – upala desni, upala zubnog mesa uništava potporne kosti
- paradontoza – povlačenje zubnog mesa koja uzrokuje osjetljivost na hladno i toplo
Dok se svježe ubrani listovi od kadulje koriste za žvakanje, moguće je i ispiranje usta kaduljom sljedećim pripravcima:
- čaj od kadulje – ubrzava liječenje upale zubnog mesa, kod dugotrajne konzumacije može doći do diskoloracije (tamnjenja) zubi
- komprese (oblozi) od kadulje – male komadiće vate natopiti pripravkom kadulje, staviti između upaljenih desni i usana te ostaviti 20-ak min, ponoviti 2 – 3 puta na dan,
- tinktura od kadulje – u dcl 70-% alkohola staviti 20 g usitnjenih listova, ostaviti da odstoji na toplom mjestu mjesec dana i procijediti, tri puta dnevno grgljati 10 – 15 kapi u tekućini,
- eterično ulje od kadulje – osim za kupku, inhalaciju, masažu i osvježavanje i dezinfekciju prostora, koristi se i za ispiranje usne šupljine i grla, dobiva se destilacijom vodene pare mladih listova kadulje.
Čaj od kadulje nuspojave
Ako se koristi kao napitak, čaj od kadulje dobro je ograničiti na dvije šalice dnevno. Kod osjetljivih osoba može se pojaviti žgaravica ili osjećaj nelagode u želucu.
Čaj od kadulje u trudnoći se ne preporučuje. Izbjegavati ga trebaju i dojilje, jer smanjuje lučenje mlijeka. No, ako ste dojilja i imate upalu dojke (mastitis), čaj od kadulje može vam pomoći i ublažiti upalu.
Osim trudnicama i dojiljama, čaj od kadulje nije preporučljiv za djecu mlađu od 12 godina te osobama koje boluju od epilepsije ili imaju visok tlak.
Ako često grgljate čaj od kadulje ili njime ispirete usta, zubi mogu blago potamniti. No, ne brinite, ova promjena je privremena i uglavnom nestane brzo nakon što prestanete koristiti čaj.