Ključ idealne težine je u promjeni prehrambenih navika, odnosno zamjenom nezdravih sa što zdravijim namirnicama.
Donosimo vam 10 prehrambenih savjeta koji garantiraju uspijeh.
1. Smanjite unos šećera i slatkih namirnica. Možda vam se to čini kao nemogoće i prevelik napor, ali će se zasigurno isplatititi. Naš prijedlog je da za početak zamjenite šećer, kao zaslađivač, sa medom.
2. Obavezno izbjegavajte umjetne zaslađivače. Naučnici su dokazali kako umjetna sladila, zapravo potiču apetit. Osim toga, ona mogu dodatno opteretiti jetru i otežati mršanje. Ako ste u prilici da izaberete originalan proizvod ili njegovu niskokaloričnu varijantu, odaberite svakako originalan proizvod, čak iako sadrži šećer, ali u malim količinama.
3. Ako jedete izvan kuće, izbjegavajte teške umake, preljeve od sira i teške deserte. Naručite kuhana jela, jela od povrća, piletine i ribe, a uz glavno jelo izbjegavajte hljeb.
4. Važno je smanjiti masnoće, ali nikako u potpunosti.
Dijete sa namarnicama bez masnoća iako potiču značajan gubitak tjelesne težine, prehrana bez masnoća može stvoriti ozbiljnije zdravstvene probleme. Uzimajte glavne esencijalne masne kiseline kao što su omega-3 i omega -6 masne kiseline koje ćete pronaći u orasima, bademima, pistacijama i suncokretovim sjemenkama.
5. Ako imate potrebu pojesti nešto između obroka, zapitajte se jeste li zapravo uopšte gladni. Tada najčešće hranu uzimamo iz navike ili dosade, a možda smo zapravo samo žedni, pa će obična čaša vode pomoći.
6. Redovna tjelovježba ne zahtijeva previše vremena, a svako prema svojim mogućnostima može izabrati vježbe koje mu odgovaraju. Da li ste znali da čak i 95% ljudi ne uspije smršati zbog toga što ne vježba?
7. U prehranu uključite dovoljno vlaknastih namirnica, jer one usporavaju brzinu apsorpcije šećera iz probavnog trakta, te tako smanjuju želju za određenom hranom, kao i za konzumacijom brzih jela.
8. Pića bogata kofeinom, kao što su kafa, čaj, i gazirani napici, daju trenutni osjećaj povećane energije, ali nikako nisu dobar dugoročan način održavanja energije.
9. Važno je jesti sporije, temeljno žvakati, te na taj način spriječiti prejedanje i stvoriti osjećaj sitosti prije nego što dođete do onog stadija u kojem ste već previše pojeli. Preporučuje se da uvijek jedete sjedeći, jer obrok na brzinu dok stojite, biti će veliki napor za probavu, a i obrok će vjerovatnije biti manje hranjiv.
10. Izbjegavajte gotovu i polugotovu hranu. Takva hrana može uštedjeti vrijeme, ali je manje hranjiva i znatno skuplja. Najbolji izbor sigurno je ona namirnica koja je mimimalno prerađena.