Nekad je hrana na kojoj je pisalo ‘s okusom voća’ ili ‘s okusom sira’ sadržavala voće ili sir. A danas? Većina hrane je umjetna, a lista aditiva koje sadrži prešla je brojku od tri tisuće, lako je većina dodataka relativno neškodljiva, postoje neki koje treba izbjegavati. To su:
1. OLESTRA – Može izazvati proljev. Ometa apsorpciju važnih hranjivih tvari, kao što su beta karoteni i likopen. Zastrašuje i studija provedena na životinjama na Sveučilištu Purdue, koja je pokazala da može izazvati brže debljanje nego prava masnoća.
2. PIGMENT KARAMELE – Pojavljuje se u gaziranim napitcima, gotovim umacima, kruhu i desertima. Ako se proizvodi od običnog šećera uglavnom je neškodljiv, ali ako je u proces proizvodnje uključen amonijak, stvaraju se kemikalije koje se povezuju s rakom u miševa.
3. SAHARIN – Studije ga povezuju s rakom mjehura. Dokazano je da se štakori brže debljaju ako jedu saharin nego kad jedu šećer.
4. KALIJEV BROMAT – Stavlja se u brašno i omogućuje dizanje tijesta tijekom pečenja, a uzrokuje tumore bubrega i štitnjače kod štakora. Mnoge zemlje su ga zabranile.
5. KARAGENAN – Studije na životinjama povezuju ga s pojavom raka, problemima s debelim crijevom i čirevima. Ne postoje jasni dokazi da šteti ljudskom zdravlju, ali nutricionisti će vam savjetovati da ga izbjegavate. Često se koristi u dijetalnim proizvodima.
6. BHA – Moguće je kancerogen. Sadrže ga gume za žvakanje Orbit.
7. DJELOMIČNO HIDROGENIZIRANO BILJNO ULJE – Glavni su izvor transmasti, koje uzrokuju 70.000 srčanih udara godišnje u SAD-u. Koristi se za prženje hrane u restoranima. Ima ga i u margarinu.
8. SULFITI – Održavaju boju hrane te sprečavaju rast bakterija ispuštanjem sumporovog dioksida. Kao konzervans se koriste preko 1.000 godina, no kod osjetljivih i astmatičara mogu izazvati poteškoće. Nepažljivo ubacivanje u vino, smokve ili na svježe namirnice u restoranima može dovesti i do smrti, kao što je bilo slučaj 1980-ih na području SAD-a.
9. AZODIKARBONAMID – Ovaj aditiv za tijesto se prije svega upotrebljava za proizvodnju industrijske plastike. No koristi se i u prehrambenoj industriji. Britanske vlasti naredile su da se na proizvodu koji ga sadrži mora istaknuti kao mogući uzročnik astme. Studija koju su proveli u WHO to je potvrdila. Može se naći u pecivu u McDonaldlsu.