Agrumi su idealni za zimu

-

Bogati vitaminom C, citrusi se konzumiraju u velikim količinama jer su dobar izvor energije i vitalnosti.

Ali njihova blagotvornost se ne zaustavlja na tome: sastojci citrusa pokazali su se kao jaki antioksidansi i sposobni da pospješe apoptozu, odnosno programiranu smrt kancerogenih stanica.

- Google oglasi -

Početkom 2000-ih naučne studije rađene in vitro, pokazale su da citrusi (agrumi) mogu spriječiti neke oblike raka, odnosno pospješiti apoptozu kancerogenih stanica (njihovu programiranu smrt). A upravo flavonoidi koje citrusi sadrže pokreću taj proces. Flavonoidi pripadaju porodici polifenola i istovremeno djeluju kao antioksidansi i antiinflamatorici (protuupalno). U citruse ulaze: mandarina, citronovac, limun, narandža, tangerina, bergamot, grejp, kumkvat…

Zaštita i detoks

Redovnom konzumacijom citrusa, navode naučnici, može se spriječiti rak usta, ždrijela, jednjaka i želuca. Citrusi mogu i smanjiti pretkancerozne lezije (oštećenja) usne šupljine i obnoviti radnu sposobnost normalnih stanica. Što se tiče studija vođenih na životinjama, jedna studija provedena na štakorima pokazala je da je to voće sposobno smanjiti tumor dojke. A flavonoidi mogu pospješiti i detoksikaciju organizma od kancerogenih tvari kroz jetru.Važnost vitamina C za zdrave desni poznata je od davnina, kao i njegovo djelovanje u borbi protiv skorbuta. Naučnici nisu dali jednoznačne odgovore na pitanje jača li vitamin C imunitet, ali više je onih koji tvrde da citrusi imaju značajnu ulogu u jačanju otpornosti organizma na bolesti poput sezonske gripe, respiratornih viroza i prehlada.

Sami ili u ukusnim receptima

Citrusi se mogu konzumirati cijeli ili u obliku soka, ali i kao dodatak nekom jelu (npr. pile s medom i limunom). Ne ustručavajte se konzumirati ih i sa njihovom korom, na primjer, u kolačima. Isto tako je dobro znati da malo limunovog soka može zamijeniti sirće, kao i da malo istisnutog limuna na povrću pospješuje bolju apsorpciju željeza.

Rizično „ukrštavanje” s lijekovima

Francuska agencija za sanitarnu sigurnost proizvoda za zdravlje (L´Afssaps), prošle godine u oktobru objavila je službeni izvještaj, podsjećajući kako treba dobro čitati uputstva o lijekovima, dajući primjer interferencije (ukrštavanja) grejpa i lijekova protiv holesterola, te općenito između agruma i lijekova protiv upala, kao i aspirina.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Živa trava zaustavlja krvarenje i proces bujanja ćelija raka

Živa trava (Geranium robertianum) potiče iz familije Geraniaceae. Zeljasta...

Šumski kopinjak biljka koja njeguje dišne puteve

Biljka kopitnjak je niskog rasta svega 5 do 10...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas