Akne (bubuljice, odnosno prištići) su upalno oboljenje kože koje obično nastaje tijekom puberteta. Posebice su česte u zapadnjačkoj populaciji, što se objašnjava većom genskom predisponiranošću.
Akne uzrokuje pretjeran rada lojnih žlijezda unatoč uobičajenoj razini muškog hormona testosterona. Kod većine ova prenaglašena reakcija nestaje s vremenom, pa oko dvadesete godine akne nestaju ili se povlače, bilo djelomice bilo privremeno. Ipak ne postoji način pomoću kojega se može pouzdano predvidjeti koliko će dugo ova upala potrajati: kod nekih osoba zadržava se i više od desetak godina te opstaje u tridesetim i četrdesetim godinama života, a katkad je prisutna i kasnije. Akne zahvaćaju velik dio populacije u nekom od životnih razdoblja.
Zašto nastaju akne?
Četiri su osnovna mehanizma nastanka akni:
1. Povećana produkcija loja (sebuma).
2. Pojačano orožnjavanje kanala žlijezda lojnica.
3. Prekomjeran razvoj bakterija Propionibacterium acnes.
4. Nastanak upalne reakcije.
Na prva dva mehanizma glavni utjecaj imaju muški spolni hormoni – androgeni i promijenjeni sastav loja. Zbog prekomjernog nakupljanja loja i začepljenja izvodnog kanalića, lojnica puca, te se njezin sadržaj isprazni u dublji sloj kože (dermis) gdje nastaje upala. Za nastanak akne bitan je utjecaj genetskih faktora, ali i nekih lijekova, nekvalitetnih kozmetičkih pripravka, stresa, intenzivnog sunčanja i pojačanog znojenja.
Kako liječiti akne?
Često se netočno smatra da su akne problem koji nastaje zbog ne higijene, no agresivno čišćenje i pranje može uzrokovati pretjerano sušenje kože. Problem masne i sjajne kože danas se rješava primjenom blagih sredstava za pranje koji reduciraju bakterijsku floru. Preporuča se primjena lagane kozmetike koja se ispire vodom, te stručno izvedena istiskivanje i primjena površinskih kemijskih pilinga. Većina svjetskih dermatologa također smatra kako dijeta nije potrebna te se zalažu za individualni pristup ishrani. Naime, ima pacijenata koji sami uoče pogoršanje bolesti nakon konzumiranja masnije i jače začinjene hrane — u tom slučaju treba pripazili na ishranu. Najčešći prehrambeni poticaj za nastanak akne je jod, zato bi trebalo smanjiti unos slanije hrane. Većina bolesnika s aknama također uočava poboljšanje tijekom ljeta, što se pripisuje protuupalnom učinku UV zraka i pojavi pilinga, međutim nakon sezone sunčanja česta su pogoršanja.
Narodna medicina u borbi protiv akni
Ne istiskujmo bubuljice jer tako možemo oštetiti tkivo, a na zdravu kožu prenijeti gnojne klice. Čuvajmo se jakih začina, previše slanih i masnih jela, čokolade, slastica i alkoholnih pića. Sunčajmo se, pogotovo pokraj mora. Osim zdrave prehrane pomaže i redovit san te kretanje na svježemu zraku.
Čajevi protiv akni
Divlja maćuhica: u litri vode zakuhamo 4 žlice bilja, nakon 10 minuta posudu stavimo na stranu, procijedimo i polovicu popijemo tijekom dana, na šalice, a ostatak upotrijebimo za oblog.
Čičak: u litri kipuće vode namočimo četiri žlice svježih listova i narezanih korijena, pustimo da odstoji deset minuta, procijedimo i pijemo tri šalice na dan.
Kopriva: pijemo također litru na dan, na gutljaje.
Maslačak: dnevno piti dvije šalice čaja od korijena maslačka — jednu prije a drugu nakon doručka. Čaj pripremiti tako da se korijen stavi u hladnu vodu i ostavi stajati 12 sati. Piti uvijek topao čaj. U stara vremena žene su prale lice čajem od maslačka kako bi imale lijepu i čistu kožu lica.
Kamilica, kadulja, stolisnik, neven, crveni luk, češnjak, kopriva, lipa, paprena metvica: litrom kipuće vode poparimo 4 žlice mješavine tih biljaka u istom omjeru te pijemo više puta na dan. Mješavini možemo dodati i crni sljez te crveni glog.