Akvarijumske ribe danas su treće na listi popularnosti kućnih ljubimaca u svijetu, a istraživanja su potvrdila činjenicu koju mnogi akvaristi odavno znaju – smirujući efekat akvarijuma na čovjeka.
Skorašnja istraživanja pokazala su da akvarijumi smiruju hiperaktivnu djecu, da popravljaju apetit i smanjuju poremećaje ponašanja oboljelih od Alchajmerove bolesti. – Ovdje nije riječ samo o smanjenju krvnog pritiska, već o kompleksnom antistresnom efektu, sa produženim dejstvom koji se ogleda u smanjenju anksioznosti i rizika od infarkta miokarda, kao i ukupnom stabilizovanju psihološke slike različitih profila pacijenata, kao i povećanju efekta rada i rješavanju problema kod zdravih osoba – objašnjava Vujović. – Posljedica ovih nalaza je da se u razvijenom svijetu teško može naći čekaonica u ozbiljnoj klinici ili ordinaciji koja nema veliki akvarijum.
Plastična sjedišta, saksije i stari časopisi su prošlost, a praksa je pokazala da se u novom prostoru pacijenti ne samo bolje osjećaju već da i njihov odnos i povjerenje prema ljekaru i osoblju rastu. Prostorije za dnevni boravak hospitalizovanih bolesnika, kao i objekat za smještaj djece i starih osoba, takođe se u okviru ovakvih projekata, opremaju velikim akvarijumima, a neke neke zemlje, kao Južna Koreja i Japan, pokrenule su akciju za opremanje akvarijumima kancelarije i prostorije u kojima rade zaposleni izloženi stalnom stresu.