Najčešći su simptomi peludne alergije suzenje, kijanje, začepljen nos, umor i iscrpljenost. No ako vam se u proljeće ili ljeto pojave povišena temperatura i simptomi slični prehladi, posavjetujte se s alergologom.
Dugotrajna neliječena alergija može okončati kroničnim bronhitisom ili astmom. Zato je važno spriječiti najgore odlaskom na testiranje i liječenjem. Ako utvrdite da ste alergični, riješite se i najmanje plijesni i peludi u domu jer izazivaju najteže reakcije. Ljubimce držite podalje od spavaće sobe, a pokušajte se pridržavati opštih savjeta za alergičare:
1. Svakodnevno pratite biometeorološku prognozu i izbjegavajte izlaske u danima kad je u vazduhu visoka koncentracija peludi.
2. Prozore kuće, ili automobila držite zatvorenima. Tako ćete smanjiti mogućnost ulaženja peludi u prostor.
3. Ako možete, promijenite sredinu. Tokom peludne sezone otiđite na more, odnosno izbjegavajte područja bogata peludom.
4. Ne sušite odjeću i posteljinu na vazduhu jer se na njoj može nataložiti pelud. Plahte perite iskuhavanjem.
5. Izbacite tepihe jer ćete tako smanjiti broj grinja. Posteljinu i jastuke čuvajte u plastičnim vrećama s patentnim zatvaračem.
6. Kupajte ljubimce u čistoj vodi da biste smanjili nakupine peruti. Ako ste alergični na dlaku, ne puštajte ih u spavaću sobu.
7. Vlagu u domu držite ispod 50 posto. Tako ćete se riješiti i plijesni, jer njeno udisanje može iritirati i nadražiti disajne puteve.
istina prava