Tijelo može biti alkalno ili kiselo. Kako bi se čovjek dobro osjećao i bio zdrav, pH mora biti neutralan ili blago alkalan, između 7,3 i 7,5. Zbog suvremenog načina prehrane, pH je obično mnogo manji, odnosno kiseliji, a posljedica je umor, bezvoljnost, nadutost, pretilost i općenito loš osjećaj. Donosimo vam listu koje alkalne namirnice će vas zaštititi od gojaznosti, zdravstvenih problema i lošeg raspoloženja.
Ph je kratica za potential of hydrogen što će indicirati kiselost ili alkalnost određene namirnice, i to na ljestvici od 0 do 14.
Kada je pH 7, to znači da nije niti alkalno, niti kiselo, odnosno da je vrijednost neutralna. Sva hrana koja ima pH vrijednost ispod 7 je kisela, dok ona iznad 7 je alkalna.
>>Ovo su simptomi koji ukazuju na kiselost organizma
Alkalne namirnice
Avokado – Istraživanja su pokazala da ishrana bogata ovom namirnicom omogučava pad ukupnog holesterola za 8,2% . Osim toga, avokado pomaže da se u želucu neutralizuje kisela hrana i doprinosi apsorpciji hranljivih materija iz voća i povrća.
Banane sadrže dva osnovna tipa vlakana. Rezistentni škrob (nalazi se u nezrelim bananama i pomaže varenju) i pektin (koji pomaže u prevenciji raka debelog crijeva). Zrele banane sadrže vitamine i baze, uravnotežuju nivo šećera u krvi i snižavaju krvni pritisak (zbog kalijuma).
Karfiol po svom sadržaju korisnih materija nadmašuje ostale vrste kupusa. Ovo povrće sadrži vitamine C, A, B, PP, kao i holin, koji jača nervni sistem i sprječava nakupljanje holesterola u jetri. Od korisnih mikroelemenata, karfiol sadrži kalcijum (koji jača kosti) i magnezijum (koji donosi dobro raspoloženje).
Dinja – Osim prijatnog ukusa, dinja sadrži karoten (smanjuje vjerovatnoću oboljevanja od raka), vlakna, kao i folnu i askorbinsku kiselinu (jača imunološki sistem i koštano tkivo). Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, dinja našu kožu čini lijepom i zdravom.
Grožđe sadrži veliki broj korisnih biljnih jedinjenja, koja mogu da zaštite od pojedinih vrsta karcinoma, a također snižavaju holesterol. Grožđe sadrži kalcijum, magnezijum, kalijum i fosfor, sve elemente neophodne za zdravlje kostiju.
Krastavac je odličan za uklanjanje kiselina i toksina iz organizma. Ovo povrće, zahvaljujući flavonoidima koje sadrži iz organizma izbacuje slobodne radikale, čije nakupljanje može dovesti do pojave srčanih, plućnih i autoimunih bolesti. Krastavac je nisko kaloričan i može se bezbrižno uključiti u mnoge dijete.
Kinoa sadrži više bjelančevina od ostalih žitarica. Ova namirnica našem organizmu obezbjeđuje fosfor gvožđe (dva puta više nego pšenica), kalcijum, vlakna i B vitamine, koji učestvuju u svim metaboličkim procesima.
Blitva je lisnata biljka koja sadrži mnogo vitamina K (koji pomaže u pročišćavanju i koagulaciji krvi). Također i vitamine A i E, natrijum, magnezijum, kalcijum i gvožđe. Zahvaljujući takvom vitaminskom koktelu, ova namirnica poboljšava cirkulaciju krvi, jača zube i kosti, pomaže organizmu u borbi protiv virusa.
Alkalna hrana protiv raka
Limun sprječava razvoj raka, smanjuje rizik od moždanog udara, čisti organizam od toksina i plaka. Pomaže kod avitaminoze, bolesti gastrointestinalnog trakta, poremećaja metabolizma minerala, ateroskleroze i hipertenzije. Spisak korisnih svojstava limuna je toliko velik, da se u srednjem vijeku vjerovalo da ovo citrusno voće može da zaštiti od kuge.
>>Limun i soda bikarbona – napitak koji spašava život
Bosiljak sadrži mnogo antioksidanata, pomaže u detoksikaciji i smanjuje štetan uticaj stresa na organizam. Ova biljka također ima protuupalna, analgetička, antipiretička, imunološka i diuretička svojstva.