To je duševna bolest što nastaje isključivo nakon dugogodišnjeg uživanja alkoholnih pića, te je, prema tome, bolest kroničnih alkoholičara. Izuzetno se javlja u mladih ljudi poslije 2 do 4 godine alkoholizma. Drži se da do bolesti dolazi uslijed oštećenja jetre, avitaminoze i trovanjem bolesnim produktima mijene tvari kod kroničnog alkoholizma.
Do pojave ludila dolazi uglavnom na neki vanjski poticaj, kao što su povrede, zarazne bolesti, operacije, dolazak u zatvor i slično. Ludilo se razvija naglo ili postupno, u nekoliko dana. U slučaju postupnog razvoja ludila prethodno se pojavljuju znaci kao što su nemir, strah, nesanica, burni i teški snovi, pojačano znojenje, grčevi mišića, drhtanje i halucinacije.
U razvijenom stupnju alkoholnog ludila pojavljuju se pomućenost svijesti, nesnalaženje u vremenu i prostoru, pogrešno prepoznavanje osoba, zastrašenost, vidne i slušne halucinacije, jako drhtanje glave, ruku i čitavog tijela, nesiguran hod, podrhtavajući govor i nesanica. Alkoholno ludilo traje otprilike 2 do 5 dana, a kadšto traje od nekoliko sati do nekoliko tjedana. Uglavnom prestaje naglo, dubokim snom iz kojega se bolesnik budi iscrpljen, ali bistar i miran. U istog bolesnika alkoholno ludilo može se pojaviti nekoliko puta.
Liječenje
Dvije recepture mogu koristiti za liječenje alkoholnog ludila. Na bolesniku je da odabere koja mu bolje odgovara. Jedna se priprema tako što se trave namoče preko noći, a druga kao što se priprema čaj.
Sastav čaja (1):
40 g listova i stabljike matičnjaka
40 g stabljike kunice
40 g cvjetova gloga
30 g konjogriza
30 e 7ila velike koprive
30 g listova i cvjetova ruže penjačice
30 g jagorčevine
20 g korijena odoljena
20 g imele sa hrastova drveta
20 g stucane crvene smrekove bobe
20 g listova pitome nane
10 g stabljike puzave pirevine
10 g stabljike zlatice s kamena
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 1 i pol litru prokuhane i ohlađene vode staviti 10 g mješavine trava i preko noći namočiti. Ujutro staviti na laganu vatru da kuha poklopljeno 1 minutu. Hladan čaj preliti u bocu i piti malim gutljajima 3 puta dnevno 1 dcl prije i poslije jela. Poslije napitaka prije jela uzimati 1 jušnu žlicu maslinova ulja. Ukoliko se maslinovo ulje ne može piti, onda ga pomiješati s hranom. Preostalu količinu čaja piti umjesto vode, a može se zasladiti medom i osvježiti limunovim sokom.
Sastav čaja (2):
30 g ive trave
30 g vrijeska
30 g majčine dušice
30 g glogovih cvjetova
30 g dubčaca
30 g odoljena
30 g broćike žute
30 g majorana
30 g listova i cvjetova nevena
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava i kuhati poklopljeno pola minute. Hladan čaj procijediti i dodati mu 8 jušnih žlica meda i promiješati. Piti 3 puta dnevno po 1 dcl prije i poslije jela. Poslije napitaka nakon jela, uzimati po 1 jušnu žlicu maslinova ulja, ili popiti ili uzeti s hranom.
Između obroka uzimati po 2 dcl kompota.
Jesti jako raskuhanu, raznovrsnu i vitaminima obilatu hranu. Za vrijeme liječenja izbjegavati zagušljive prostorije, raditi na svježem zraku.
Preporučena kura liječenja traje 2 mjeseca, a nakon stanke od mjesec dana može se ponoviti.