Ova biljka je od davnina poznata kao eliksir vječnosti. Zbog svojih ljekovitih svojstava i hranjive vrijednosti Aloe vera biljka još se naziva i ‘Kraljica ljekovitih biljaka‘. Puni naziv biljke je Aloe vera Barbadensis Miller. Aloje vera podsjeća na kaktus, visine oko 60 cm sa debelim, mesnatim listovima a zbog svojih nevjerovatnih ljekovitih svojstava poznata je kao kraljica ljekovitih biljaka.
Miller je poznati botaničar koji je ovu biljku prvi upisao ‘pronašao’ i uvrstio u svjetske knjige. Pronašao je na otoku Barbados, što nam i otkriva nastanak imena biljke.
Aloa vera biljka koja hrani gotovo svaku stanicu ljudskog organizma a kada imamo zdrave stanice u organizmu onda se one bolje nose s raznim napadima stranih tijela. Biljka Aloe vera je bogata vitaminima, aminokiselinama, enzimima i mineralima, odakle i dolaze njezina ljekovita svojstva.
Aloe vera za šta je dobra
Od davnina se koristila kod kožnih bolesti i liječenja rana, za spoljašnju upotrebu, a oralno kao laksativ. Danas se koristi kao narodni lijek za razne bolesti i zdravstvene poteškoće. Zahvaljujući bogatstvu nutrijenata kao što su vitamini A, C, B12 i folna kiselina, biljka aloja uvelike može pomoći u ublažavanju vitiliga, prirodni lijekovi za vitiligo.
Od biljke za liječenje najviše upotrebljava njezin gel, želatinasta masa koja se nalazi u unutrašnjosti lista, a koja je bogata vitaminima A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E, a još uz to sadrži i folnu kiselinu. Ima protivupalno, antibakterijsko, antivirusno i laksativno delovanje.
Aloja vera kao lijek neutrališe povišenu želudačnu kiselinu, normalizuje pH stolice, poboljšava funkcionisanje jetre, jača srčani mišić, ublažava simptome astme i alergija.
Smanjuje bol i svrab nakon ujeda insekata, pomaže kod kožnih osipa, akni, tamnih mrlja na koži. Kao i kod opekotina od sunčanja, ublažava staračke pjege po rukama, podmlađuje kožu i ubrzava rast kose. Također, jača imunitet, uništava viruse, bakterije, gljivice i parazite, te pomaže i kod detoksikacije organizma.
Uklanja toksine iz organizma, ublažava probavne smetnje, čireve, urinarne infekcije, reumu i artritis. Koristi se u obliku soka, čaja ili u obliku raznih krema za lokalnu primjenu.
Aloe vera biljka
Gel Aloe vere sadrži minerale poput magnezija, mangana, cinka, bakra, kroma, kalcija, kalija, željeza i drugih.
U gelu su prisutni:
Mukopolisaharidi – imuno modulatori, koji pomažu u borbi protiv AIDS-a, karcinoma, imunoloških poremećaja, te imaju protu upalno, antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Mukopolisaharidi djeluju antioksidacijski.
Aminokiseline – potrebne su za sintezu bjelančevina. Ljudskom organizmu su potrebne 22 aminokiseline za izgradnju bjelančevina, a Aloe vera u gelu sadrži 20 njih. Još bitnije od toga je što gel Aloe vere sadrži osam, od osam esencijalnih aminokiselina koje nije moguće proizvesti u organizmu i koje moramo uzimati putem obroka.
Enzimi – gel Aloe vere u sebi sadrži 16 enzima. Grupe enzima su proteaza, amilaza, lipaza i celulaza. Enzimi pomažu probavljanju bjelančevina, ugljikohidrata, masti i celuloze.
Antrakinini – Najvažniji antrakinini u gelu Aloe vere su aloin i emodina. Oni predstavljaju veoma moćne analgetike, te je poznato da posjeduju i antibakterijska i baktericidna svojstva. U čistom obliku oni su i moćni laksativi.
Aloe vera jača opštu otpornost organizma, dobra je u prevenciji bolesti kao što su rak, sida, psorijaza, kolagenoza, a služi i kao detoksikant. Aloe vera biljka kao detoksikant štiti od otrova, alkohola i narkotika. Dobra je u borbi protiv virusa poput herpesa i drugih, bakterija, gljivica, upalnih procesa i bolova. Dobra je kao laksativ, a može djelovati kao stimulans, da regulira psihu čovjeka. Recept pročitajte ovdje kako se pravi gel od aloe vere