Biljka anđelika (Angelica archangelica) je po nekima naziva ‘anđeoska’ jer cvjeta na dan Sv. Mihovila. Drugi pak tvrde da je ime poteklo po svecu, kojem se u snu pojavio Sv. Mihovil, u srednjem vijeku, koji je kazao da je ta biljka lijek protiv strašne kuge. Ljekovita anđelika se dosta dugo upotrebljava u narodnoj medici. Anđelika je dvogodišnja biljka iz porodice štitarki. Prilično je nalik kimu i anišu. Dostiže visinu do 2 m. Biljka aneđelika se bere krajem maja ili početkom juna.
Mlada je biljka jestiva, odnosno mladi listovi, te mlade peteljke listova, kao i zrele ili zelene sjemenke, a i mladi korijen.
U starim tekstovima dosta često piše da je osoba koja cijeli dan u ustima drži komadić korijena anđelike u ustima imuna na kugu.
Ljekovita biljka anđelika
Zbog svog okusa, anđelika se koristi kao domaći lijek za probavu. U nekim zemljama, stabljike su se uzimale ušećerene, korijen se pekao, a listovi pripremali kao špinat. Čaj od sjemenki ili korijena poznat je lijek protiv nadimanja.
Ekstrakt svježe anđelike ima odličan učinak na probavu, iritaciju želučane sluznice, apetit i grčeve u želucu.
Anđelika čaj – priprema
Čaj se može pripremati od sušenih ili svježih listova te od korijena. Preporučuje se piti jednu šoljicu nakon obroka 3 puta dnevno.
Ako se čaj priprema od korijena potrebna vam je jedna čajna kašika osušenog korijena anđelike na 1.5 dl vode. Čaj je potrebno prokuhati 10 do 15 minuta, pustiti da odstoji i procijediti. U kombinaciji sa majčinom dušicom može pomoći pri liječenju bronhitisa.
Spravljanje originalnog anđelikinog likera – Vespetro
55 grama sjemenki anđelike, 7 grama sjemenki anisa, 7 grama sjemenki komorača i između 5 i 6 grama sjemenki korijandra, pomiješati i samljeti. Dodajte 20 do 25 dcl bijele voćne rakije i ostavite da stoji 8 dana. Filtrirajte kroz fino platno i pomiješajte sa šećernim sirupom (500 g šećera na oko 60 cl vode).