Šta je astma, zašto nastaje i koji oblici postoje?

-

Astma je kronična upalna bolest donjih dišnih puteva (bronha). Ovisno o težini bolesti, iskazuje se različitim simptomima koji mogu biti stalni ili periodični.

Najčešći simptomi astme su:
• napadi suhog kašlja (ponekad samo suho kašljucanje)
• osjećaj nedostatka zraka sa ili bez fenomena čujnog disanja poput fućkanja ili piskanja
• pritisak u prsnom košu uz osjećaj napuhnutosti pluća
• noćno ili jutarnje buđenje (obično pred zoru) zbog osjećaja nedostatka zraka ili suhog kašlja

- Google oglasi -

Astma je hronična opstruktivna upalna bolest dišnih putova koja uzrokuje probleme pri disanju.

Simptomi obično prolaze spontano ili nakon uzimanja odgovarajućih lijekova.

U podlozi astme je kronična upalna reakcija sluznice dišnih puteva najčešće alergijska koja u fazama pogoršanja uzrokuje stezanje mišića malih dišnih puteva i pojačano stvaranja sluzi što dovodi do otežanog protoka zraka te uzrokuje gušenje i druge simptome bolesti. Kod alergijske astme napade uzrokuju različiti alergeni a kod nealergijske razni faktori: fizički napor, udisanje hladnog i suhog zraka, virusne infekcije, emocije, zagađenje zraka (najčešće duhanskim dimom).

Recepte za liječenje astme sa ljekovitim biljem pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

Astma bolest

Zašto nastaje astma?
Astma nastaje zbog dugotrajne (kronične) upalne reakcije, često alergijske. Upala sluznice uzrokuje poremećaj mišića dišnih puteva koji je osjetljiv na podražaj (hiperreaktivni). Već na malu količinu provokacijske tvari burno reagiraju stiskanjem (spazmom) i tako uzrokuju suženje dišnih puteva. Do ovako burnog reagovanja u zdravih ljudi ne dolazi, osim u iznimnim situacijama.

Osim hiperreaktivnosti, upala uzrokuje i pojačano stvaranje sluzi koja se nakuplja u dišnim putevima te tako dodatno onemogućava protok zraka. Svi ovi poremećaji kod bolesnika izazivaju već navedene simptome nedostatka zraka, gušenja, piskanja ili sipnje pri disanju, kašlja itd. Pri protoku zraka kroz tako sužene dišne puteve prilikom izdisaja nastaju zvučni fenomeni “sviranja” ili “fućkanja” koji su karakteristični za napad astme. Važno je znati da je određena razina upale prisutna i između napada, a da se napadi javljaju kada se intenzitet upale pojača, naročito nakon intenzivnije izloženosti vanjskim ili unutrašnjim faktorima (pokretačima astme), ali i virusnim infekcijama.

Napad astme može potrajati nekoliko minuta, čak i sati. Nakon toga bolesnik se osjeća umornim i utučenim. Život je rijetko kada u opasnosti iako cijela stvar izgleda opasnom.

Koji oblici astme postoje?

Najčešće se astma dijeli na alergijsku (ekstrinzičku, egzogenu) i nealergijsku (intrinzičku, endogenu) astmu. Ova se podjela temelji na činjenici da u nekih bolesnika napade pokreću vanjski faktori (alergeni), a u drugih razni fizikalni ili kemijski čimbenici.

Sezonske alergije nastaju periodično, sezonskim otpuštanjem peludi raznih biljaka. Ukoliko se vaše smetnje pojavljuju samo u određeno godišnje doba, vjerovatno ste alergični na pelud trava, drveća ili korova, koje se po okolini raznosi vjetrom. Možete istovremeno biti alergični na više biljaka, pa imati smetnje na proljeće zbog peludi stabala, a na jesen zbog peludi korova. Zato je svaki slučaj poseban i zahtijeva odgovarajuću dijagnostiku i liječenje.

Ukoliko vaše smetnje traju tokom cijele godinu ili se razbuktavaju nekoliko puta godišnje (perenialne/godišnje alergije), moguće je da ste alergični na tvari čije pojavljivanje nije vezano za godišnje doba, kao što su to npr. kućna prašina (nalazi se u kućnom namještaju, posteljini, tepisima, madracima i dr.), dlaka kućnih ljubimaca i njihova slina, izlučevine žohara, spore raznih gljivica itd. Moguće je istovremeno razviti preosjetljivost i na pelud biljaka i na spore gljivica!

U posebnu skupinu izdvaja se astma izazvana lijekovima, fizičkim naporom, emotivnim stresom i sl. Nekada korišteni termin “srčana astma” ili “kardijalna astma” označavale su stanje otežanog disanja kod srčanih bolesnika. Radi se o potpuno drugačijim bolestima i ovi termini danas se više ne koriste. U nekih bolesnika simptome otežava i prisutnost GERB-a (tj. refluksne bolesti).

Da bi se borili protiv astme ili ublažili njene simptome koristite ove prirodne lijekove.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Joga protiv pritiska i visokog šećera u krvi

Joga može da pomogne osobama kod kojih je prisutan...

Preminula nakon što je poljubila momka koji je jeo kikiriki

Dvadesetogodišnja Mirijam Dukri Limej preminula je na zabavi u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas