Bagrem je porijeklom iz Kanade. Kod nas se mnogo gaji. Drvo je visoko oko 20 m. Bagrem cvijeta u maju. U narodu se upotrebljava cvijet, rjeđe list (Robiniae pseudacaciae flos et folium). Cvijet treba brati neposredno prije otvaranja, a list još dok je mlad. Bagrem je stablo koje naraste do 25 m visine preneseno je početkom 17. vijeka iz Sjeverne Amerike u Evropu.
Bijeli mirišljavi cvjetovi koji rastu u grozdovima izlučuju puno nektara, ukusni su sviježi, a specijalitet prženi prethodno uvaljeni u tijesto za palačinke. Plod bagrema je plosnata do 11 cm duga mahuna sa 4-10 sjemenki bubrežasta oblika. Ljekoviti dio biljke koji se koristi za lijek je cvijet bagrema. Bagremova kora je otrovna, zbog čega je ne treba koristiti kao lijek. Otrovnost potječe od toksalbumina robina. Cvijet se upotrebljava u obliku čaja (5 na 100) za lakše iskašljavanje i protiv nazeba. List (5 na 100) izaziva jače lučenje žuči.
Narodna medicina preporučuje i čaj od osušenih cvjetova bagrema, koji uz to što je ukusan, djeluje ljekovito kod prehlade i kašlja. U svježim mahunama i u sjemenkama ima mnogo bjelančevina, ugljikohidrata i masnoće. Mahune se mogu sušenjem konzervirati i upotrebljavati kao povrće. Kuhane sjemenke bagrema mogu da zamjene pasulj, a pržene da posluže kao zamjena za kafu.
Čaj od bagrema ljekovitost
Čaj od cvijeta bagrema također suzbija reumatske bolove, smanjuje povećano izlučivanje kiseline i pomaže kod gastritisa, žgaravice, čira na želucu i dvanaesniku. Mladi listovi bagrema sadrže niz tvari snažnog antiseptičnog djelovanja, pa se koriste prilikom virusnih prehlada i infekcija. Gorke tvari iz listova stimuliraju izlučivanje žuči, te se bagrem često upotrebljava u slučaju problema s probavom.
Kora bagrema ne smije se upotrebljavati jer je otrovna. Kod životinja koje grickaju koru može izazvati teško trovanje i uginuće. Zbog više toksičnih sastojaka, ne bi se trebale koristiti kora, zreo list i sirove sjemenke.
Bagremov čaj za lakše iskašljavanje
Četrdeset grama cvijeta bagrema i po 10 grama miloduha i metvice prelijte s pola litre kipuće vode. Poklopite i poslije osam sati procijedite. Čaj pomiješate s pola kilograma lipovog ili planinskog cvjetnog meda i svaki sat pijte po jednu kašiku.
Bagrem protiv proširenih vena
Pomiješate po 20 g cvijeta gloga, bagrema, bazge i lista rutvice pa 4 kašike ove mješavine prelijte s pola litre hladne vode. Poklopite i ostavite da prenoći. Sutradan zakuhajte mješavinu te je ostavite da se ohladi. Zasladite bagremovim medom i pijte tokom dana umjesto vode.
Problemi s probavom
Listove bagrema sitno nasjeckajte pa prelijte kašikicu čaja s 250 ml vrele vode. Ostavite da odstoji tri minute. Pijte dvije do tri šoljice dnevno, ali ne duže od tri dana.
Poremećaji menstrualnog ciklusa
Jednake količine ružmarina, metvice, lista bagrema i cvijeta nevena pomiješati pa jednu kašiku smjese prelijte sa 300 ml kipuće vode. Ostavite poklopljeno 10-15 minuta, zatim procijedite i triput dnevno pijte toplo prije jela. Ista količina može se piti i tokom dana – svaka dva sata po nekoliko gutljaja.
Upala mjehura i bubrega
Pomiješate 100 grama cvijeta bijelog bagrema, 50 grama pirevine i 30 nevena pa 2 kašike mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Procijedite i pijte tokom dana.
Visok krvni tlak
Pomiješate 30 grama cvijeta bagrema, 20 grama srdačice i po 10 grama cvijeta gloga i cvijeta nevena pa 2 kašike mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode. Ostavite poklopljeno da odstoji pola sata, zatim procijedite i pijte tokom dana.