Ima ga u svježem voću i povrću, između ostalog cikli, ali i školjkama, orasima, pečurkama. Jedan od elemenata bez kojih ne bi mogao da se stvori hemoglobin za crvena krvna zrnca je bakar. Ovaj mineral je i sastavni dio proteina i enzima, što znači da učestvuje u mnogim procesima u organizmu, pored ostalog i u formiranju vezivnog tkiva i funkcioniranju centralnog nervnog sistema. Bakra ima u svježem voću i povrću, školjkama, orasima i pečurkama. Jedna od biljaka koje sadrže, između ostalog i bakar, je cikla. Ona je bogata i bjelančevinama, mastima, ugljenim hidratima i drugim mineralima: kalcijem, kalijem, natrijem, magnezijem, fosforom, željezom, fluorom, manganom, jodom, sumporom, rubidijem, litijem, stroncijem, bromom, i vitaminima grupe B, uključujući i B12, neophodan vegetarijancima. Antocijan, koji joj daje prepoznatljivu boju, je biljni pigment koji pomaže obnavljanje krvi.
Cikla sprečava demineralizaciju kostiju, aterosklerozu i usporava starenje. Potpomaže razmjenu materija, regulira krvni pritisak, snižava nivo kolesterola u krvi, održava krvne sudove, potiče rad jetre. Dobra je preventiva protiv tumora, leukemije, niskog pritiska, ali i gripa, pa je to razlog više da se jede, naročito zimi. Također, pospješuje rad nervnog sistema i mozga i organa za varenje.
Kada bakra nema dovoljno u organizmu, dolazi do malokrvnosti, i to najčešće poslije bajpasa na organima za varenje, kod onih koji se hrane putem infuzija i kod pothranjene djece. I osobe koje uzimaju velike količine cinka mogu patiti od anemije, a ogleda se kroz bljedilo, premor, „kratak dah”, lupanje srca. Tada bi mogla da pomogne i cikla.
Smatra se da je dnevno potrebno unijeti 0,2 do 1,2 miligrama bakra, a uravnoteženom ishranom unese se i mnogo više.
hvala vama na ovakvim korisnim savjetima jer narod je mnogo obolio u ovo zloćudno vrijeme