Bamija kao lijek za čir na želucu

-

Bamija kao lijek se zbog svoje neutralnosti i sluzavih svojstava  smatra za izvrstan lijek protiv tvrde stolice. Namirnice poput bamije cijenjene su zbog svojih zaštitnih svojstava i njihova konzumacija ima za cilj smiriti iritaciju sluznice i uravnotežiti probavu.

Bamija (hibiscus esculentus) također sadrži i dragocjene minerale koji su neophodni za zdravu crijevnu floru, stoga se preporučuje dodati je na meni. Biljka se može konzumirati u obliku praška s vodom ili drugom neutralnom hranom poput mlijeka ili nekih juha.

- Google oglasi -

Bamija kao lijek dobra je za čir na želucu

Izvješće koje je napisao Dr. Herman N. Bundesen govori o djelovanju bamije na čir na želucu. “Jedan je liječnik zapazio veliko poboljšanje zahvaljujući konzumiranju velike količine bamije kod pacijenta koji je patio od spazmatične kolopatije, poremećaja kod kojeg se izmjenjuju proljev i opstipacija.” Ova konstatacija je navela Dr. J. Mayera iz Čikaga i njegove suradnike da pobliže istraže bamiju. Bamija kao lijek korištena je u prahu pri tretmanu čireva na želucu.

Bamija je blijedo zeleno-žuta i dosta ugodnog okusa. Pomiješana s vodom, prašak se zgušnjava. No taj je prašak bio davan pacijentima u obliku kapsula. Sedamnaest osoba, koje su patile od čireva na želucu ili tankom crijevu, bile su tretirane samo bamijom u prahu. U svim slučajevima dijagnoza je bila postavljena rendgenom. Svi su pacijenti imali simptome čira na početku tretmana.

Bamijin prašak trenutno je ublažio tegobe kod 14 od 17 pacijenata. Jedan od pacijenata 3 dana nije osjećao nikakvo poboljšanje, no peti dan njegovi simptomi su nestali. Dakle, očito je da bamija kao lijek daje brze rezultate kod simptoma čira.

Bamija kao lijek zamjenit će sodu bikarbonu

Drugi Američki liječnik ovako komentariše ovo iskustvo: “Čini se da je bamija kao lijek spremna da preuzme nove odgovornosti. Sad će ona uklanjati bolove od čira na želucu, ugrožavajući sodu bikarbonu i mučnine u njihovim uobičajenim ulogama.”

- Google oglasi -

Prije nekoliko godina neki liječnici su mislili da viskozne supstance životinjskog podrijetla mogu ublažavati bolove od čira na želucu, isti tip supstanci biljnog podrijetla morao bi imati isti učinak, s time da bi bio ukusniji za konzumaciju.

Dakle, čini se da je bamija iskušana zbog svojih sluzavih svojstava. Različite su je grupe koristile više mjeseci. Dr. J. Mayer, dr. E. E. Seidmon i dr. H. Necheles objavili su izvještaj o 17 slučajeva. Rezultati su bili zadovoljavajući kao i kod drugih tipova tretmana.

Općenito, ispitanici su voljeli žvakati tablete bamije i cijenili su tretman sam po sebi, a i zbog toga što im je omogućio da izbjegnu neugodnije tretmane. Ustanovljeno je da kapsule bamije ne samo da smiruju bolove, nego i ubrzavaju rad želuca.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

12 KOMENTARI

  1. Ovaj način ne liječi. Australski naučnici koji su otkrili lijek, već odavno su dobili Nobelovu nagradu za medicinu. Otiđite kod najbližeg lijecnika, uradite test čira (možda imate samo gastritis) i dobit će te antibiotike i u toku nedelju dana vaš slučaj je riješen.

  2. Bamija je kod muslimana u Hercegovini poznata kao afrodizjak, ali korištena svježa, izvrsna je za čuvanje želudčane i crijevne flore, pa i kao lijek za čir na želudcu i dvanaestercu. Evo kako sam je ja koristio po uputama koje sam dobio od jednoga starog muslimana u Stocu. Ubere se plod svježe bamije, opere se, uvečer odreže malo s vrha i stavi u čašu (dva dcl) vode da odstoji preko noći. Ujutro se natašte popije ta tekućina koja je dosta sluzava. To činite dva mjeseca i tada vidite ishod. Isto tako dobro je ujutro sažvakati i progutati dva lista svježe ubrane čuvarkuće. Također pomaže kod stomačnih problema.

  3. Cir na zelidcu se leci takodje kuvanim zitom, bez dodatka secera, jesti samo kuvano zito tri nedelje ..lekar se izlecio tako i od njega sam cula…

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Riješite se proširenih vena – Sve što vam je potrebno imate u kuhinji!

Da li znate da možete izliječiti proširene vene uz...

Srčani udar se može predvidjeti mjesec dana prije: 8 upozoravajućih znakova!

Ukoliko zanemarite ove znakove, ugrozićete sebi život. Shvatite svoje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas