Epidemiolozi kažu da gripa još nema, ali da vladaju druge respiratorne infekcije, njemu slične, koje izazivaju adenovirusi. Naravno, protiv virusa nema lijeka, ali za jačanje otpornosti organizma – ima.
Podsjećamo, ovaj put da su bijeli i crni luk najbolji čovjekovi prijatelji u borbi protiv „hunjavice”. Bijeli luk je prirodni antibiotik, koji će spriječiti komplikacije virusnih infekcija disajnih puteva, koje umiju da budu česte ako je imunitet slab (na primer, upala grla „spusti” se na pluća). Međutim, to ne znači da s ovim povrćem treba pretjerivati: dovoljan je jedan češanj dnevno, sve ostalo je višak koji organizam, jednostavno, izbaci neiskorišten.
Naravno, ne treba zaboraviti ni njegovo pozitivno dejstvo na srce i krvne sudove, kao i povišen pritisak. Ako ne volite miris i ukus koji u ustima ostaje poslije bijelog luka, spas je u grickanju nekoliko zrna kafe, ili peršunovog lišća, može pomoći i šolja toplog mlijeka ili tople čokolade, a potom stare dobre „žvake”.
Crni luk takođe može da pomogne jer sadrži sumporna sjedinjenja, vitamine C i B, biljne hormone (fitosterole) i kiseline, koji doprinose izbacivanju tečnosti iz organizma (a s njom i bakterija i virusa, koje i ubijaju) i rastvaranju sluzi. Ako imate kijavicu ili kašljete, dobro će vam doći svježe iscjeđeni sok od crnog luka. Dvije-tri kašike treba pomiješati s vodom ili nekim drugim sokom, najbolje od povrća. Pored toga, lijek protiv kašlja iz „bakine apoteke” je i vruć napitak od prokuhane glavice luka (s ljuskom zajedno), najbolje zaslađen prženim šećerom.
Uz ovo, crni luk takođe reguliše krvni pritisak i jača krvne sudove. Ako svemu dodate i limunadu, grip i ostale slične infekcije trebalo bi da vas obilaze u širokom luku.
Naravno, najpouzdanija preventiva protiv gripa ipak ostaje vakcina, a pravo je vrijeme za nju.