Bijeli luk ima dezinfekcijsko, antibakterijsko i fungicidno djelovanje, uporedivo s najboljim antibioticima, ali kada ga konzumirate na prazan stomak dejstvo je mnogo jače!
Bijeli luk je uvijek koristan i često ga preporučuju stručnjaci za dizanje imuniteta i zbog brojnih drugih zdravstvenih pogodnosti.
Međutim, šta se desi kada jedete bijeli luk na prazan želudac?
Bijeli luk na prazan stomak
Naučnici su otkrili da konzumiranje bijelog luka na prazan stomak povećava njegovu efikasnost kao prirodnog antibiotika. To se dešava zato što su bakterije otkrivene i ne mogu se odbraniti od “strašnog bijelog luka”.
Bijeli luk sadrži oko 400 aktivnih materija, bogat je vitaminima i mineralima., adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezom, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcijum, selen, sumpor i fosfor.
Bijeli luk ima dezinfekcijsko, antibakterijsko i fungicidno djelovanje, uporedivo s najboljim antibioticima. Najvažniji sastojak bijelog luka je ahoin čiji efekt je bolji od djelovanja aspirina.
Redovnom primjenom podstiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni pritisak i masnoće u krvi, bolesti srca. Odličan je antioksidant, pa štiti organizam od dijelovanja slobodnih radikala.
Prehrana je značajno važna kod visokog tlaka, shodno tome u svoju prehranu uključite bijeli luk i jogurt za pritisak.
Ako se svaki dan jede bijeli luk tada se normalizira krvni pritisak, a to se odražava na poboljšani protok krvi zatim, odstranjuje otrovne materije iz želuca, crijeva i krvi što, pak, djeluje na sređen rad srca. Prirodan rad srca omogućuje da nestane premorenosti, razdražljivosti, glavobolje, neraspoloženja i duševne potištenosti.
Konzumiranje bijelo luka može vam pomoći da izbjegnete rak. Opravdano se nalazi na listama hrane za borbu protiv raka. Ova dobrobit dolazi od flavonoida kaempferola i kvercetina, kao i inulina, ugljikohidrata koji je povezan sa zaštitom od raka. Naprotiv, bijeli luk je povezan sa sprječavanjem karcinoma gastrointestinalnog trakta zahvaljujući spojevima koji sadrže sumpor, pa se iz tog razloga konzumira na prazan stomak.
Otkrivamo vam 10 neobičnih uloga bijelog luka za koje sigurno niste znali
Kako jesti bijeli luk da ne smrdi
Prema riječima znanstvenika, kada jedemo bijeli luk naše tijelo proizvodi plinove koji sadrže sumpor, pa taj neugodan zadah zapravo dolazi iz crijeva a ne iz usta. Ukoliko muku mučite s lošim zadahom zbog bijelog luka za osvježenje usta uzmite začinsko bilje, poput lišća svježeg peršina, metvice ili čaja od mente, a da ublažite neugodan miris iz usta žvačite zrna kafe.