Opis biljke: beli sljez trajna je biljka s mesnatim, jakim i razgranatim korenom bele boje. Iz korijena izbijaju najprije zeleni i okruglasti listovi, a zatim nekoliko stabljika što dosežu visinu do 2 metra. Listovi na stabljici bili su prilično veliki, naborani, trokrpasti i debeli i s obe strane obrasli pustenim dlakama. Listovi su srebrnasto-sive ili sivo-zelene boje. Cvate od juna do kraja augusta.
Stanište: raste na nasipima, uz rijeke, na vlažnim livadama i, na poplavljenim područjima. Uzgaja se i u vrtovima.
Ljekoviti dio biljke: Ljekoviti dijelovi su: korijen, koji se kopa u proljeće ili u jesen, nakon cvatnje. Cvjetovi se sabiru za vrijeme cvatnje, a listovi u jesen ( ne u proljeće!), nakon cvatnje. Koren se opere, oguli se vanjski sloj, uzdužno prereže, i naglo osuši. Kada je skoro sasvim suh, razreže se na sitne kockice i mora biti sasvim bijel. Ako je namočen u vodu i iz njega isplivaju bjelkasti crvići , onda sve treba baciti. Od cijele biljke korijen je najljekovitiji.
Ljekovito djelovanje: u starom vijeku korijen bijelog sljeza bio je veoma cijenjen. Čaj od bijelog sljeza povoljno djeluje kod kašlja, bronhitisa i plućnog katara. Preporučuje se kao lek kod bronhalne astme i početne tuberkuloze pluća, kod katara u mokraćnom mjehuru, bolnog mokrenja ili teškoga zadržavanja mokraće. Koristan je, takođe, u liječenju bolesti cijelog probavnog trakta, a posebno upale debelog crijeva (colitisa), proljeva, srdobolje, povraćanja s proljevom kod dojenčadi i dr. Pomiješan s drugim ljekovitim biljkama koristi se u liječenju drugih bolesti. Danas se još rijetko upotrebljava čaj od bijelog sljeza. On je uglavnom samo dodatak čajevima protiv kašlja, a njegovo djelovanje povećava sluz koja čini zaštitni sloj. Za bijeli sljez je karakteristično da djeluje smirujuće pri akutnim upalama želučane sluznice, u mješavini sa kamilicom. Dobar je i pri kroničnom kataru grla kada suha sluznica uzrokuje često kašljucanje. Djelotvoran je i kod upornog kroničnog katara kod pušača. Bijeli sljez se mnogo koristi u konditorskoj industriji za izradu slatkiša najčešće za izradu tkz. salon bombona koji se koriste za kićenje božićnih jelki.
Macerat – ekstrakt uzmu se 1-2 velike kašike sitno izrezanog korijena i umoče se u 2-4 dl hladne vode 2-3 sata, uz češće mućkanje. Na taj način se ekstrahira samo sluz. Korijen se ne smije ni kuhati ni pariti , jer tada izlazi škrob, tekućina postaje gušća, mutna i lako se i brzo kvari. Osim toga, smanjuje se ljekovito djelovanje. Sluz je blago sredstvo protiv upala sluznica mokraćnih, spolnih, disajnih i organa za probavu. Koristi se i za klistiranje.
Čaj: se priprema od lišća. Jedna velika kašika lišća ( usitnjenoga) prelije se s 2-3 dl ključale vode i poklopljeno pusti da se hladi 10 minuta, procijedi se i pije u gutljajima tokom dana.
Protiv upale grla: 3 velike kašike mješavine od 50 grama narezanog korena sljeza, 30 grama korijena sladica ( Glycyrrhiza glabra), 10 g korijena ljubičice ( Viola odorata), i 40 grama lista podbela ( Tussilago farfara), kuha se 10-15 minuta, procijedi i ponovo kuha uz dodatak 3 velike kašike meda.
Piju se 2-3 šoljice dnevno.
Također, gornja mješavina se može popariti sa ½ litre ključale vode i pusti da stoji 3 sata, te se nakon toga vremena procijedi. Pije se u toku dana umjesto vode. Djeci se daje isti čaj, ali uz dodatak 50 grama kamilice. Taj se čaj koristi protiv bolesti disajnih organa, promuklosti, te katara organa za varenje. Protiv čira na želucu i dvanaestercu dodaje se toj mješavini i hrastova kora ( Cortex quercus), ili steža (Pottentilla tormentilla). Taj čaj jača starije i nemoćne. Maloj deci daje se 4 – 5 puta dnevno po jedna velika kašika.
Za liječenje bolesnih bubrega, žutice prouzrokovane začepljenjem jetre, ili začepljenja žučnog mjehura, bolesti slezene, upale gušterače, zanemarenih hemoroida, bolesti materice, bijelog pranja i kod veneričnih bolesti pomaže 10 g suhog korena ( ili 5 g svježeg), kuhati 25 minuta u 2,5 dl mješavine od ½ vode i ½ vina i dodati 1 veliku kašiku meda. Piju se dnevno po 2 šoljice – svaki sat po kašika.
Ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja: 1 velika kašika mješavine od 50 grama korena bijelog sljeza komorača, i lista podbela popari sa 2 dl ključale vode, ostavi da stoji 2 sata, procijedi i pije toplo po 1 velika kašika svakih 10-15 minuta. Na jednu šoljicu čaja može se dodati 1 kafena kašika sirupa od malina. Mješavini se može dodati i list trpuca.
Za bolesti grla: 0,5 l crnog vina , 0,5 kg šećera, 0,5 kg isjeckanog limuna sa korom, 3 supene kašike sljezovog korena. Šećer se rastopi i doda vino, limun i sljez, kuha se dok se ne smanji na polovinu. Ne cijedi se, nego se u toku dana pojede dobivena masa. Terapija traje 3 dana. Za liječenje upale mokraćnih putova: 50 grama korena sljeza i isto toliko lista breze, kadulje i preslice. Od te količine ( mješavine) uzme se 4 kašike i popari sa ½ litre vruće vode i nakon 2-3 sata pije se 4 puta dnevno po čaša.