Ljekovita kičica najbolja je za liječenje svih želučanih tegoba

-

Kičica je dvogodišnja, mala, zeljasta biljka sa sitnim cvjetovima crvene boje. Stablo je čvrsto, gotovo četvrtasto, golo, šuplje, pri vrhu razgranato, visoko do 40 cm, a debelo je do 3 mm i rijetko obraslo sitnim listićima. Lišće je sitno, rijetko, naspramno, skoro sjedeće, duguljasto-jajasto, do 4 cm dugačko, po rubu cijelo, golo, sjajno. Prizemno lišće poredano je unakrsno u pršljenove. Cvjetovi su složeni u račvasti cvat na vrhu stabla i imaju ljevkastu, petozubnu krunicu ružičaste ili svijetle crvene boje. Kod stare i na suncu sušene droge cvjetovi su izblijedjeli. Cvijeta cijelog ljeta.

Raste svuda, a najviše po vlažnim brdskim i planinskim livadama, mjestimično u ogromnim količinama, tako da se u ljeto mnogi sjenokosi rumene od rascvjetale kičice. Kičica ima vrlo sitno i plitko korenje, tako da čim se rukom uhvati, ona se iščupa i na taj način uništi. Kičica se ne smije čupati, nego se gornja polovina stabljike u cvijetu pažljivo odsječe makazama.

- Google oglasi -

Kičica je vrlo gorka biljka, ali nije otrovna. Kičicu treba brati dok je u cvatu, vezati u kitice i sušiti u hladu na promaji. Malo je našeg ljekovitog bilja koje se u narodu tako mnogo, često i uspješno upotrebljava kao kičica.

Kičica biljka

Kičica je gorak tonik. Djeluje kao čist amarum slično lincuri. Upotrebljava se u obliku vodenog ekstrakta, praška, vina i tinkture. Ulazi u sastav gorkih čajeva za stomak. Malo je našeg ljekovitog bilja koje se u narodu tako mnogo, često i uspješno upotrebljava kao kičica, za otvaranje apetita, protiv smetnji u organima za varenje, protiv groznice, slabokrvnosti itd.

Povoljno djeluje u liječenju bolesti želuca i crijeva –dispepsije nervoznog želuca, potiče žlijezde na izlučivanje želučanog soka kod čira na želucu i dvanaesniku, kod pomanjkanja želučanog soka ili hipoaciditeta želučane kiseline, kod čestih podrigivanja, podražuje peristaltiku crijeva, otklanja katar crijeva, uništava nametnike u crijevima.

>>Ublažite čir na želucu sa ovom hranom

- Google oglasi -

Pomaže kod raznih nadimanja, proljeva, zatvora, hemoroida; kod visoke temperature i glavobolje; pomaže u detoksikaciji organizma; kod kožnih i ženskih bolesti; bolesti bubrega (kod pročišćavanja bubrega i mjehura, raznih infekcija bakterijama); nervoze, napetosti, histerije, potištenosti; dijabetesa (pije se čaj od kičice i pelina dulje vrijeme); kod anoreksije.

Kičica čaj

Učinak je bolji ako se pripremi hladni čaj. Potrebno je do vrha punu žličicu narezane kičice preliti sa ¼ hladne vode. Ostavi da stoji šest do deset sati, a povremeno se promiješa. Procijedi se i ugrije tek toliko da se može popiti.

Tinktura od kičice
200 grama kičice moči se u 1 litru 70 postotnog alkohola 30 dana. Nakon toga tinktura se procijedi. Uzima se tri puta na dan po 20 do 30 kapi s malo vode ili soka. Kod jakih bolova uzima se tri puta po deset kapi. Ako je tinktura rađena s rakijom uzima se tri puta po dvadesetak kapi, s čajem ili vodom.

Napitak za liječenje želučanih tegoba
150 g kičice, 100 g korijena od rabarbare, 100 g ploda borovnice, 50 g stolisnika, 30 korijena iđirota, 20 g pelina. Dijelovi korijena biljaka se dobro usitne, a plodovi borovnice zgnječe. Biljna mješavina stavi se u bocu od 5 l, u nju se nalije 2,5 l 90 % alkohola i to se ostavi odstajati dva dana.

Posebno se pripremi šećerna otopina, u 1,5 l vode prokuha se 1 kg šećera. Kad se prokuhana šećerna otopina razbistri, ulije se u biljnu mješavinu s alkoholom i dobro protrese. Dobro zatvorena boca stavi se na neko toplo mjesto oko četiri sedmice, ali se svakodnevno mora protresti barem dva do tri puta. Poslije četiri sedmice sadržaj boce se procijedi te se tako dobiveni pripravak stavlja u boce. Uzima se po jedna čašica napitka dnevno prije ručka ili večere.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Heljda

Nazivi biljke Familija: PolygonaceaeNarodni: HeljdaLatinski: Fagopyrum esculentumLjekarski: nije u farmakopejiEngleski:...

Istina o mlijeku

Nekad se mlijeko doživljavalo kao namirnica koja nije poželjna...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas