Majčina dušica

-

Opis biljke: Majčina dušica je trajna 20 – 30 cm visoka, grmasta biljka. Ima uske elipsaste sivo – zelene listiće sa kratkim peteljkama. Rozi do lila cvjetovi stvaraju na vrhovima stabljike okrugle cvjetove, jakog i ugodnog mirisa. Zbog tog jakog mirisa koji odbija biljne uši sadi se pored ruža ili drugog, na uši osjetljivog cvijeća.

Stanište: raste na sunčanim mjestima.

- Google oglasi -

Ljekoviti dio biljke: Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu majkine dušice. Treba napomenuti da majčinu dušicu treba brati pažljivo. Nikako se ne smije čupati, jer se time biljka uništava. Treba odsijecati samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvijetu i to makazama.

Za zaštitu u vrijeme epidemija se preporučuje svakodnevna upotreba čaja od majčine dušice, jer ona ima svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava.

Ovdje treba naglasiti koliko je važno pravilno pripremiti čaj.

1. Nikada ne kuhati čaj u otvorenom sudu.

- Google oglasi -

2. Uzeti dovoljnu količinu biljke za pripremu čaja.

Majčina dušica sadrži lako isparljive ljekovite sastojke i kuhanjem u otvorenoj posudi oni ispare, te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen sa nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva.

Dakle, da napravite dobar čaj, uzmite supenu kašiku majčine dušice, prelijte sa dvjesta grama ključale vode, poklopite i nakon pola sata ocjedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šolje čaja dnevno. Majčinom dušicom se također možete inhalirati što će dati još bolje efekte u terapiji.

Ovim postižete dva uvjeta koja daju najbolje efekte u iskašljavanju, jer se osiguravaju dobra hidratacija organizma i vodena para koja sadrži ljekovite sastojke majčine dušice uspješno razrađuje sekret u bronhijama.

Ljekovito djelovanje: Ulazi u sastav ljekovitih preparata za liječenje disajnih organa, organa za varenje. Koristi se kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Majkina dušica je omiljen lijek u narodnoj medicini. Kod nas se vjekovima upotrebljava, prije svega, kao lijek za liječenje organa za varenje. Majkina dušica se daje protiv crijevnih parazita, naročito protiv dječjih glista.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Peršin i limun uklanjaju pjegice sa lica

Pjege na licu nestaju uz pomoć losiona od peršina...

Čakre u tijelu – Sedam centara energije tijela

Muči li vas neobjašnjivi umor, teško izražavate vlastite misli...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas