Arnika ili moravka je dugotrajna, aromatična biljka visine do 60 cm. Stablo je uspravno i malo razgranato s jednom cvjetnom glavicom. Listovi su sitni, nasuprotni i malo nazubljeni, a pri dnu stabla složeni u rozetu.
Cvijet je glavica s jezičastim vjenčićem na vrhu stabljike i proširenim cvjetovima koji imaju pricvjetne listiće. Cvjetovi su žuti ili narančasto-crveni.
Raste na suhim livadama, obroncima i brdima. Za lijek se koriste cvijet, korijen, odnosno podanak i listovi. Cvijet se skuplja u vrijeme cvatnje, a korijenje u proljeće. Cvijet i korijen arnike ili moravke potrebno je brzo sušiti, da odviše ne ishlape.
Biljka moravka
Bogata je linolenskom, palmitinskom i miristinskom kiselinom, koje imaju, prije svega, protuupalno i antiseptičko djelovanje. Oblozi od čaja ili ulja arnike, kao i njene tinkture, pomažu protiv upale i bolova u mišićima, uganuća i sportskih ozljeda općenito te oteklina, modrica i uboda insekata. Arnika ili moravka, prije svega, koristi se u liječenju rana, pri čemu ublažava bolove i pospješuje njihovo zacjeljivanje. U tu svrhu priprema se tinktura od moravke što se razrjeđuje s vodom. Korisna je, također, u liječenju grla te s drugim travama u liječenju upale pluća, tifusa, slabosti srca, za pospješivanje cirkulacije krvi i izlučivanje znoja i mokraće.
U narodnoj medicini najčešće se koristi kod reumatskih tegoba, tromboza, ali i upala usne šupljine. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama. Moravka biljka uglavnom se upotrebljava za vanjsku primjenu.
Arnika tinktura
Pet g suhih cvjetova arnike (moravke) preliti sa 100 ml 70 % alkohola. Ostavimo da se namače 2-3 sedmice, a u međuvremenu posudu više puta protresemo, potom ocijedimo tekućinu i po mogućnosti je čuvamo u tamnim staklenkama.
Tinktura se može koristiti dulje vrijeme. Jednako tako, možemo je pripremiti s domaćom rakijom. Uvijek je koristimo samo razrijeđenu. Za grgljanje uzimamo jednu supenu kašiku tinkture na 250 ml vode, za obloge jednaku količinu tinkture na pola litre vode. Ovakvi oblozi stavljaju se na prignječena i otečena mjesta krvlju podbuhla. Kada se boluje od gihta, reume ili kada križa bole, treba istrljati bolna mjesta nerazrijeđenom tinkturom.
Krema od arnike
Balzam od arnike možete koristiti kod svih kožnih oboljenja. Najučinkovitiji je u liječenja dermatitisa, psorijaze, ekcema i akni.
Balzam od arnike možete vrlo jednostavno sami napraviti po sljedećoj recepturi:
- izvažite 3-4g pčelinjeg voska i 40g macerata arnike
- otopite u vodenoj kupelji i ulijte u kutijicu za kremu
- pustite da se ohladi i stvrdne i vaš pripravak je gotov
- ovaj balzam treba nanositi na bolno mjesto 2 do 3 puta na dan